Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ВКС върна на управляващите казуса с бягството на Галеви

31 коментара
Снимка: БГНЕС

Върховният касационен съд (ВКС) отказа да реши проблема, с който се сблъскаха управляващите заради бягството на Пламен Галев и Ангел Христов. В свое тълкувателно решение ВКС заявява, че съдиите не трябва да бъдат задължавани да вкарат в ареста неокончателно осъдените на затвор подсъдими, защото това не е предвидено в Наказателно-процесуалния кодекс.

Казусът възникна през пролетта на тази година, когато т.нар. братя Галеви изчезнаха веднага, след като съдът им наложи окончателни присъди от по пет години затвор. Проблемът неизбежно стана политически, защото предстоеше големия доклад на Европейската комисия, а Галеви и към този момент си остават най-изявените осъдени в страната. Тяхното бягство обаче хвърли нова сянка на съмнение върху способността на държавата да изпълни изискванията на Брюксел. С познат маниер премиерът Бойко Борисов и ГЕРБ потърсиха вината отново в съда.

Братя Галеви бяха оневинени на първа инстанция и съдът бе задължен от НПК да ги пусне от ареста. На втора инстанция обаче апелативният съд ги призна за виновни и им даде ефективни присъди, но без да ги вкара в ареста. НПК и практиката на съда в Страсбург задължават съдиите да съобразяват промяната на мярката за неотклонение за неокончателно осъдените на затвор с тяхното поведение по време на целия процес.

Бойко Борисов обаче не отчете българския закон и европейските стандарти и поиска друго: "В момента, в който съдията удари с чука и даде осъдителната присъда - идва съдебната полиция, слага белезниците и откарва в затвора".

След като премиерът се обяви за масовото задържане под стража за неокончателно осъдените, горещият картоф бе прехвърлен към правосъдния министър Диана Ковачева. Тя от своя страна призна, че не може да има подобни промени в НПК и на свой ред прехвърли въпроса за решаване с тълкувателно решение на Върховния касационен съд.

Решението на Наказателната колегия на ВКС обаче на свой ред върна топката в полето на управляващите. "Налагането на ефективно наказание "лишаване от свобода", не може да бъде основание за изменение на мярката за неотклонение в по-тежка, защото, ако това е била целта на законодателя, той щеше да го регламентира изрично", се казва в решението.

Пример за това е уредбата на обратната хипотеза в чл.309, ал.2 НПК - там изрично се предвижда, че когато подсъдимият е освободен от наказателна отговорност, оправдан, осъден е условно или на по-леко наказание от лишаване от свобода, мярката за неотклонение се отменя или се заменя с най-леката, предвидена в закона, а задържаният подсъдим се освобождава още в съдебната зала.

ВКС припомня, че вече е изградил своята практика по темата, като е дадена свобода на съдиите да преценяват цялостното поведение на подсъдимите и едва тогава да решават дали има опасност да се укрият. В случая с братя Галеви двамата имаха известен адрес и безукорно поведение преди да избягат и съдът нямаше как да предполага, че могат да напуснат страната през главата на гранична полиция или да не бъдат намерени от МВР, ако още са в България.

ВКС припомня и еднозначната практика на Европейския съд, която също налага самостоятелна преценка за всеки подсъдим, а не задържане в ареста на общо основание.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

31 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #31

    14-ти като са имали възможност да минат по козите пътеки къде е бляла гранична полиция, която е част от МВР? Ами да изпратим съдийте на границата, а МВР да го закрием.

  2. Анонимен
    #30

    Има ли присъда срещу Галеви - има. Кой трябва да я приведе в изпълнение - МВР. Като не я приведе в изпълнение кой е виновен - МВР и то конкретни длъжностни лица. Кои са конкретните длъжностни лица - тези по постоянен адрес на лицето.

  3. Анонимен
    #29

    До 16-ти. МВР да си изпълнява функциите и правомощията по закон, а не да търси кой да му вади горещите кестени от огъня.

  4. Анонимен
    #28

    Хайде сега 25-ти, нали анализираме в подробности нещата. В съдебната система е и следствието и те ли са виновни за Галеви!? Атаката на изпълнителната власт е към съда, а не общо към съд.с-ма. Мнението Ви показва непознаване на функциите и правомощията на съдебните органи. Всеки с възможности може да се установи където си иска, въпросът е кой конкретно ги пуска да излязат, а не къде отиват. Колективната безотговорност е много лошо нещо и за това не е виновна демокрацията. Накрая и медията стана виновна. Няма такова нещо-всеки да е виновен за всичко. По тази логика и Вие трябва да носите отговорност за бюджета, за Галеви и ланския сняг.

  5. Анонимен
    #27

    Това бе ново доказателство за КОРУМПИРАНАТА СЪДЕБНА СИСТЕМА в България и в Брюксел добре знаят за това!

  6. Анонимен
    #26

    Бивш негър: До 21 Само искам да припомня на късопаметния 21. Фил Димитров САМ поиска вот на доверие от Народното събрание. И понеже е с болна фантазия удари греда - разбира се. Отиде там, където му е мястото, на боклука.

  7. Анонимен
    #25

    до 17-ти,
    Прокуратурата за съжаление е част от съдебната а не от изпълнителната власт. Така че вината е изцяло на съдебната власт, защото не са поискали забрана на въпросните лица да напуснат България. Съвсем друг е и въпроса дори и да има такава забрана, че за хора като тях с много възможности не е никакъв проблем да се установят където и както искат. Те могат да си купят всякакви документи и да се казват както си поискат. Това едва ли подлежи на съмнение. Въобще демокрацията не е най-добрата система,

  8. Анонимен
    #24

    До № 14: Нашата граница изобщо не е разградена, а е снабдена със съвършена апаратура и скрити датчици и никой не може да премине, особено през граничната полоса, без да бъде засечен и прихванат. Те са минали спокойно през граничен пункт, поздравявайки весело своите приятели-граничари. Аз самият наблюдавах такава сцена на Кулата, когато мерцедес с частен номер, пълен с цивилни граждани мина през граничния пункт без да спира и шофьорът само махна с ръка : "Здравей Пешо !" Даже и да приемем че това

  9. Анонимен
    #23

    Ами гледайте американски филми, където всичко е като по учебник. Още на първа инстанция осъдените на затвор се закопчават, а после да си обжалват.Но не, ние сме демократична държава за мошениците, затова ще си получаваме до като сме в ЕС отрицателни доклади за съдебната ни система и ще видим Шенген през крив макарон. Можете да измените закона, той все пак не е конституция. Да ама не,защото мафията плаща яко.И когато ЦЦ ви го казва, виете до Бога.

  10. Анонимен
    #22

    Щом братя Галеви са напуснали страната при мяярка за неотклонение, значи някъде се е пропукала нашата граница. Какъв Шенген, каква граница на ЕС ! Би трябвало да се регистрират по електронен път всички напускащи страната - това става за секунди и да се сравнява бройката от барирерата с броя на регистрираните. Така може да се установи къде са минали братя Галеви и да се види кои граничари са предатели на Родината, защото историята с братя Галеви е директен удар по името на страната ни. А къде е Интерпол ? Поискано ли е съдействие и в каква степен?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.