Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Владиката Галактион, покровител на архонти и тамлиери, пръв влезе в битката за нов патриарх

86 коментара
Сн. БГНЕС

Светият синод на Българската православна църква (БПЦ) избира през целия ден в петък тримата митрополити, между които на 24-ти февруари делегатите на Патриаршеския събор ще трябва да изберат новия патриарх.

След десетчасово заседание и 15 тура на гласуване стана ясно, че изборът ще продължи в събота от 9 часа и ще продължи дотогава, докато не бъдат избрани кандидатите.

Единственият, който от един път събра необходимото мнозинство от две трети от членовете на Синода, или 10 гласа, бе Старозагорският митрополит Галактион. Изборът бе изненада, защото Галактион не бе сочен сред фаворитите за влизане в тройката. А и никой не смяташе, че след скандалите, в които името на Галактион бе намесено през годините, той ще бъде сред претендентите за патриаршеския жезъл.

Галактион бе обявен официално от комисията по досиетата за бивш сътрудник на Държавна сигурност, но този му грях е споделен от още 11 членове на Синода.

Негова е и заслугата да обяви бизнесмена Слави Бинев за архонт на церемония в Рим през 2007 г.

Галактион скандализира не толкова обществото, свикнало на "ексцентричности" във висшия клир, колкото самите църковни среди, и след като преди две години "освети" събор на българските тамплиери. БПЦ осъжда всякакво участие в тайни общества, докато самият Галактион упорито е сочен за масон.

След избора на Галактион това започна голямото гласуване в петнайсет кръга. Надпреварваха се трима митрополити за две места - Ловчанският Гавриил, Варненският Кирил и Русенският Неофит.

На последните 6 гласувания двама от тримата - Гавриил и Неофит - са получавали по 9 гласа, а Кирил - 6 гласа.

Това не е достатъчно, за да се изберат двамата, но разделението на силите е такова, че само консенсусно лобитата в Синода ще трябва да се разберат помежду си кои кандидатури да бъдат подкрепени.

Ако и в събота не се постигне съгласие и не бъдат избрани другите двама кандидати, Патриаршеският събор ще трябва да бъде отложен, обясни казуса Американският и канадски митрополит Йосиф, който е говорител на Синода за Патриаршеския избирателен събор на 24 февруари.

Ситуацията е наистина патова, защото разделението на силите в Синода е такова, че всеки опит за решение на владиците от едното лоби се блокира веднага от гласовете на владиците от другото лоби. В момента членовете на Синода са 13, защото 14-ят - Западноевропейският митрополит Симеон, е тежко болен. Едното лоби - около Варненския митрополит Кирил - е от 9 души, второто - около Пловдивския Николай - четирима. Това автоматично блокира всяко предложение на една от двете групи, защото за избора са необходими най-малко 10 гласа.

Докато трае изборът, нито един от митрополитите няма да прави изявления с изключение на говорителя на Синода Йосиф. Преди заседанието и на уречените за журналистите часове за изявления той обясни, че нито един от членовете на Синода не си е направил официален отвод, ако кандидатурата му е била издигната. За себе си той повтори, че няма да се кандидатира.

"Кандидатът за патриарх трябва да бъде най-добрият, най-подходящият", заяви Ловчанският митрополит Гавриил преди началото на заседанието. Той е единственият от членовете на Синода с право да се борят за патриаршеската титла, на когото не бе открито досие на сътрудник или служител на бившата ДС. Другите двама - Доростолският митрополит Амвросий и Пловдивският Николай не отговарят на условията да заемат висшия пост в БПЦ.

"Аз не смятам себе си за най-добрия, но, ако ми се гласува доверие, ще приема, ако не, ще помагам на новия патриарх, както съм помагал преди това", посочи той. "Ние, монасите, имаме едно правило - към нищо не се домогвай, от нищо не се отказвай - и аз се старая да вървя по това правило", каза още Ловчанският митрополит.

Запитан редно ли е за патриарх да бъде избран митрополит с досие, Гавриил отговори положително, но добави: "Ако не е направил нищо лошо и се е старал да бъде честен към църквата". И все пак уточни, че "зависи какво е досието".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

86 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #86

    2/3 от 13 е = 8,66. Гавриил нали е инжинер - защо не им го каза още вчера ? !

  2. Анонимен
    #85

    Ако Галактион стане патриарх,сите българе да станем рицари-тамплиери.Кеф на буци!

  3. Анонимен
    #84

    Голямо падение за всички врадици е избора на Галактион. Няма да засягам агентурното му минало. Той не само че създаде прецедента с архонтите но също в продължение на години не участвуваше в заседанията на Синода. Той беше срама за българската православна църква в наши дни. За срам станаха и владиците. Те не отговориха на очакванията на православния български народ

  4. Анонимен
    #83

    van antihrista GALAKTION.nedostoen

  5. Анонимен
    #82

    Цялото православие отдавна е престанало да бъде религия. На влизане в църквата ни посреща ценоразпис за отделните служения, като в бардак. Службата е неразбрано бръщолевене на някакъв архаичен език. Свещениците са слабограмотни и алчни търговски представители на Бога. Православието е проводник на руските имперски интереси. То не бяха славянски дъги и всякакви КГБ и ДС мюзиверлъци. Православието трябва основно да се реформира, за да може да изпълнява своето изповедно послание.

  6. Анонимен
    #81

    Зa мен няма никакво значение кой ще е новия патриарх. Главата на БПЦ е същата, какявато е на Гръцката, Румънската, Етоипската и всяка друга православна църква в света. Глава и тяло на църквата е самия Христос. Затова и тя се нарича Христова църква, а не Кирилска, Николаевска и някаква друга. Влизам в църквата, защото чрез евхаристията търся общение с Бога. Това общение има за мен единствено и само сотирологична цел. Или казано с думи други, търся спасени, чрез общение с Бога. В евхаристийно общение

  7. Анонимен
    #80

    79, никoгa бългapитe нe ca имaли бoг тaнгpa. тoвa гo пишaт caмo нaй-злocтнитe бългapcки вpaгoвe кoмyниcтитe и тexнитe гocпoдapи

  8. Анонимен
    #79

    'В нaшия cлyчaй шa cчитaмe зa „мoдepнo” пpизнaвaнeтo oт Бългapcкaтa пpaвocлaвнa цpъквa нa 8-вeкoвнaтa paннoxpиcтиянcкa иcтopия нa бългapcкия нapoд пpeди Cвeти Цap Бopиca I-гo' За никаква 'paннoxpиcтиянcкa иcтopия нa бългapcкия нapoд пpeди Cвeти Цap Бopиca I-гo' не може да се говори. Това са години на почит към Тангра. История не може да се пише с измислици .....

  9. Анонимен
    #78

    Точно заради това не са ме кръстили и аз не съм кръщавал децата си, които сега са на по 20 години! аз бих се кръстил при протестантите, за децата си не знам, само да не са в БпЦ!

  10. Анонимен
    #77

    Досието на Гавриил е на "Лубянка"!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.