Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Владимира Янева пита ВСС как да реабилитира Петя Крънчева

2 коментара

Председателят на Софийския градски съд (СГС) Владимира Янева пита с писмо Висшия съдебен съвет (ВСС) какви са възможностите на практика да реабилитира наскоро избраната при доста спорен конкурс за заместник-председател на СГС и шеф на Наказателното отделение съдия Петя Крънчева.

Янева иска от кадровиците в съдебната власт да разтълкуват закона и да ѝ отговорят колко време след издаване на заповед за "обръщане на внимание” на провинил се съдия, тя може да се счита за невалидна.

 

Интересът ѝ е свързан с наложеното от нея наказание на Крънчева, съобщи във вторник електронното издание „Правен свят”, позовавайки се на неофициална информация от свои източници.

 

Крънчева бе наказана заедно с колегите си Георги Ушев, Мариян Марков и Костадинка Костадинова след доклад на Инспектората към ВСС от лятото миналата година, в който бяха изнесени данни за забавените дела в Наказателното отделение на СГС. Тогава бяха предложени за дисциплинарно наказание самата Янева, както и председателят на Съюза на съдиите в България Мирослава Тодорова.

 

Вместо леките "забележка” или "порицание” обаче, по отношение на Крънчева, Ушев, Марков и Костадинова шефката на съда издаде заповед, с която само им "обръща внимание”, което според доста от членовете на ВСС всъщност не се явява дисциплинарна мярка.

 

Факт е, че обръщането на внимание не фигурира сред изброените наказания в Закона за съдебната власт (ЗСВ). То е изцяло от компетентността на административния ръководител. Все пак обаче юристи акцентират на друго - т.нар. мярка "обръщане на внимание” се намира в Глава шестнадесета "Дисциплинарна отговорност” на ЗСВ, допълва още "Правен свят”.

 

Практиката досега е тя да се налага по повод на нарушения, идентични на тези, за които се налагат и дисциплинарни наказания (случаят с Петя Крънчева е идеалният пример за това). Често изтъкваната разлика, че нарушението било незначително е много спорно, предвид очевидната липса на критерии у самия ВСС.

 

Според чл. 326 от ЗСВ дисциплинарните наказания (без уволнението или освобождаването от длъжност) се заличават една година след изтърпяването им. Наказанието може да се заличи и предсрочно, но не по-рано от 6 месеца от налагането му, ако магистратът не е извършил друго нарушение.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #2

    Пореден епизод от сериала. Ако не беше тъжно, щеше да е смешно.

  2. Анонимен
    #1

    Какво да пита, има ли смисъл,какъв закон и пречи,всеки прави каквото си иска,каъбойска Държава с шериф и помощник

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.