Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Горанов не послуша Кристалина Георгиева – пести, вместо да харчи

Бюджетът е с излишък от 1.5 млрд. лв. в края на юни заради забавени разходи

5 коментара
Владислав Горанов и Кристалина Георгиева, Снимка: Архив БГНЕС

Излишъкът в бюджета продължава да расте въпреки кризата с Covid-19. Фискът е на плюс 1.56 млрд. лв. в края на първото шестмесечие, сочат предварителните данни на Министерството на финансите.

За сравнение, година по-рано бюджетът е бил с излишък от 3.2 млрд. лв. В същото време според актуализирания Бюджет 2020 годината трябва да приключи с дефицит от 3.5 млрд. лв.

Излишъкът в бюджета изцяло се дължи на спестени разходи, а не на подобрение в събираемостта на приходите, става ясно още от данните на МФ.

Към полугодието приходите в бюджета са събрани на 48.2% от актуализирания (тоест намален) заради Covid-19 годишен разчет, докато разходите са изпълнени на едва 41.4%.

"По-ниското усвояване на разходите спрямо изпълнението на приходите е причината за формирането на текущо превишение на приходите над разходите към полугодието. Независимо от извънредните разходи, включително и финансирани чрез европейските програми, при обичайните разходи се наблюдава по-ниско усвояване, което е следствие от внимателното прецизиране, приоритизиране и пестеливо разходване на средства от бюджетните организации", признава финансовото министерство.

Неговата политика е в противовес на изсипването на милиарди в икономиките на развитите държави и на призива на изпълнителния директор на Международния валутен фонд Кристалина Георгиева "Харчете, харчете, харчете". Заради валутния борд българските правителства в последните десетилетия залагат на консервативна фискална политика дори в криза. Благодарение на това страната е с едни от най-добрите показатели на публичните финанси в ЕС. В същото време в последните години правителството е критикувано, че завишава харчовете в края на годината чрез разместване през декември на милиарди в бюджета за големи инфраструктурни проекти, които не са били предварително планирани за финансиране.

Според МФ е важно да се отбележи, че въпреки кризата продължава работата по строителството и изпълнението на големите инфраструктурни и инвестиционни проекти. Мярката за подкрепа на заетостта (известна като 60 на 40) се очаква да бъде предефинирана и разширена като обхват, като на този етап се предвижда тя да продължи да се прилага до края на месец септември. През втората половина на годината ще се приложи и заложеното в годишния разчет индексиране на пенсиите. Това ще намери израз в нарастване на разходите през втората половина на годината. Продължават и разходите във връзка с мерките за преодоляване на последиците от пандемията, изтъква още финансовото министерство.

Приходите продължават да изостават, сочат още данните на МФ.

Съпоставени със същия период на 2019 г. данъчните и неданъчните постъпления към юни 2020 г. се свиват с 1.3 млрд. лв., докато постъпленията от помощи нарастват с 0.4 млрд. лв.

Продължава да се забелязва интересната тенденция от април и май постъпленията от ДДС по сделки в страната да се повишават, вместо да намаляват, въпреки ограничителните епидемиологични мерки. Общо постъпленията от ДДС към края на май 2020 г. възлизат на 4.4 млрд. лв., което е с 222 млн. лв. по-малко от същия период на м. г. Специално при сделките в страната обаче има повишение от 57 млн. лв., докато ДДС от внос намалява с 280 млн. лв. Едно от обясненията за данните е, че потреблението в първите месеци на кризата, когато не работеха много ресторанти, дискотеки, молове и др. търговски обекти, се е пренасочило към по-светли сектори на икономиката.

Фискалният резерв в края на май възлиза на 10.2 млрд. лв., съобщава още финансовото министерство.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Boso Garev
    #5

    Всички световни лидери и икономисти казват, че единствения начин да се мине по-безболезнено през тази криза е да се наливат пари в икономиките, за да се стимулира. Тук обаче, нищо че бюджета уж е предвиден да се харчи, правим икономии в ситуация, в която тРябва да влезат свежи пари в обръщение, за да може накрая на годината между 27 и 30 декември да се подпишат едни договори без обществени поръчки и да се освоят едни пари от правилните фирми. Цяла година се пести на наш гръб отново заради схеми.

  2. Ако харчи, повече ще отива във Прасчо и останалите. Срещу НЕКАЧЕСТВЕНо направени пътища и т.н.

  3. Potrebitel
    #3

    Ей и двамата са ГЕРБЕРИ. Каква постановка само разиграват за да вдигнат рейтънга на корумпирания мафиот Борисов. Ти да видиш, колко са поестеливи и добрички, всички парички в шкафчето в Банкя. Позьори и смешници, това е властта днес.

  4. Едно от обясненията за данните е, че потреблението в първите месеци на кризата, когато не работеха много ресторанти, дискотеки, молове и др. търговски обекти, се е пренасочило към по-светли сектори на икономиката.

  5. Лизи Гугуткова
    #1

    Браво на честният бизнес, хората и НАП...работят! Управляващите се чудят как да ги свият.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.