Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Властите: С антигенните тестове целим да държим училищата възможно най-дълго отворени

Само 15% от родителите са съгласни децата им да бъдат тествани

6 коментара
Властите: С антигенните тестове целим да държим училищата възможно най-дълго отворени

С изследването на учениците с антигенни тестове целим да държим училищата колкото се може по-дълго отворени. Това обясниха здравните власти и образователния министър Красимир Вълчев на редовния брифинг в четвъртък по повод недоволството и притесненията на част от родителите относно пуснатите в училищата декларации за отказ или съгласие за периодично изследване на децата. Здравният министър Костадин Ангелов коментира, че антигенните тестове могат да помогнат децата да се задържат по-дълго в училище. "Нашата цел не е да затворим училищата, а напротив – да дадем възможност на децата да се докоснат в най-пълна степен до ценностите, които ще им даде образованието", категоричен бе проф. Ангелов. 

Образователният министър Красимир Вълчев също каза, че желанието на властите да има максимум присъствено обучение, но доколкото е разумно и доколкото позволява ситуацията, без да се застрашава здравето на голям брой деца, учители и родители.

По данни на образователното министерство, цитирани от вестник "Сега", едва 15 на сто от родителите, отговорили на антеката на МОН за тестовете, са съгласни децата им да бъдат тествани. Отговори са получени от родителите на около 77% от децата и учениците в образователните институции.

Антигенният тест сред учениците е доброволен акт, каза главният държавен здравен инспектор Ангел Кунчев и допълни, че отказът за тестване няма да доведе до последици за родителите или за учениците.

"Целта на антигенните тестове, които се правят в училищата е да се направи скрининг - да се хванат ранни и безсимптомни случаи. Тези деца трябва да ги изолираме от средата, за да няма епидемичен бум в дадено училище. Тестовете ги правят училищните медицински сестри и лекари или специално обучени медицински екипи. Не е приятно, но това е начина. Ако някой не иска да се направи антигенен тест на детето му, просто отказва и това е.", обясни Кунчев.

Образователният министър каза, че в момента 650 хиляди деца са в училище и няма как това да не бъде част от веригата на разпространение на вируса. От друга страна изследванията показват, че колкото по-малки са децата, толкова по-малко индивидуално пренасят вируса. "Тоест - проблемът са не толкова децата, колкото класната стая като среда на многочислено, многочасово взаимодействие", каза Вълчев.

В детските градини не се предвижда изследване на децата с антигенни тестове. Те ще се правят само на учениците от 1 до 12 клас и то при желание от тяхна страна и със съгласието на родителите им.

Все още се обобщават нагласите по темата на родителите, които имаха срок до вторник на обед да попълнят, ако желаят, анкетното проучване на МОН дали са съгласни децата им да бъдат изследвани по този начин. 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. ImBlack
    #6

    П.П. Ваксините не дават гаранция, че няма да се разболеете, а че имате значително по-голям шанс да го преживеете.

  2. ImBlack
    #5

    Проблемите в здравеопазването и в случая конкретно в работата на РЗИ са твърде големи, за да имат съществен ефект подобни мероприятия. Като да се излее кофа вода насред бушуващ горски пожар.
    Всички ще срещнем вируса, неизбежно е! Вече над 25% в България са го срещали. Всичко извън основната цел - намаляване на смъртността е пилеене на време, ресурси и симулиране на дейност.
    Средството да се постигне е ваксиниране на 80-90% от медицинския персонал, учителите, възрастните над 50 години с приоритет

  3. рептилиан
    #4
    Отговор на коментар #1

    Учителите не искат? Това шегичка ли е? А простите политици искат и затова здравното недоразумение ги ваксинира. Както и себе си. При това главно с авангардни ваксини. Докато на простолюдието се предлагат нефелни, но евтини.

  4. Stefan
    #3

    Всичко е пунта мара. Още в началото един лекар ви го каза. Трябва да се защитават само рисковите групи. В конкретната ситуация- трябва да се ваксинират само най-възрастните, тези, които ще препълнят болниците. Всички останали трябва да се пуснат постепенно да си го изкарат. В даден момент - и да се ваксинират ако искат, но чак след възрастните.

  5. olele
    #2

    когат държавното управление е превърнато в бизнес. ония тестове дето дават 50% грешка и болниците не ги искат ще ги изхарчим по децата... не ви ли е страх, че накрая, ще има Народен съд, колкото и да го осъждате и да се имате за 'цвета" на нацията.

  6. стефчо
    #1

    А ваксиниране на учителите? Ама те не искали. Не искат друг път - ваксини няма, не е ясно кога и как ще има и как ще се слагат, я пък всичкото наш човек се е наредило да краде и да се урежда по пътя на ваксините. Пък това, че се застрашават здравето и живота на хора на първа линия, доста по-важни от работниците във фермите за норки (не се еб@вам, прочетете списъка с приоритетните групи) - е, те нали и без това 3/4 са пенсионери, време им е било.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.