Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Властите в спор дали екстрите в “Топлофикация” са в цената на парното

45 коментара
Властите в спор дали екстрите в “Топлофикация” са в цената на парното

След като “Топлофикация-София” скара първо столичния кмет Бойко Борисов и министъра на икономиката и енергетиката Румен Овчаров, после шефа на Националната следствена служба Ангел Александров и зам.-министъра на правосъдието Димитър Бонгалов заради арестувания бивш неин шеф Валентин Димитров, в четвъртък избухна конфликт между Агенцията за държавна финансова инспекция (АДФИ) и Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР). Всички засегнати си прехвърлят “горещия картоф” за допуснатите крупни злоупотреби и източване на дружеството, като въпросът сега дали и с колко са ощетени потребителите на столичната топлофикация, част от които се канят да заведат съдебни дела.

Установените от одита на АДФИ нарушения в “Топлофикация” за над 33 млн. лв. в периода 2003-2005 г. в никакъв случай не са влезли в цената на парното, заяви в четвъртък на свикана специално пресконференция председателят на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) проф. Константин Шушулов.

Парите за концерти, рекламни подаръци, шефски ядки и алкохол, комисионните, лихвите към “Булгаргаз” и глобите на топлофикацията бяха обявени в сряда от АДФИ, което окончателно взриви ситуацията.

Това не са разходи, които са свързани с лицензионната дейност на дружеството, те не влизат в цената на топлоенергията и по тези пера от дружеството са отчитали в ДКЕВР нулеви суми, посочи Шушулов. По думите му дори и да са били посочвани тези разходи, те въобще не се вземат предвид при формирането на цената, в чиято формула влизат конкретни параметри.

Той припомни, че до 1 януари 2005 г. цените на парното за бита са били утвърждавани от Министерски съвет, защото дотогава отрасълът бе субсидиран от държавата. В този период вдигането на цените ставаше по правителствена стратегия с определен процент всяка година.

От АДФИ, която е към Министерството на финансите, са правили проверката в столичната топлофикация по Закона за счетоводството, без да вземат предвид ценообразуването на ДКЕВР, каза Шушулов. Той посочи, че при цените за 2005 г. регулаторът е намалил значително разходите на всички топлофикационни дружества, свързани с дейността им. Само разходите за гориво на фирмите са намалени със 7,6 млн. лв., общо условно-постоянните разходи на дружествата за миналата година са били съкратени с над 29 млн. лв., като дори печалбата им е свита от 7 процента на 3 на сто. За другите харчове на топлофикациите обаче комисията не може да отговаря.

Екстрите били за сметка на печалбата и задлъжняване 

Според Шушулов скандалните 33 млн. лв. излишни разходи най-вероятно са направени за сметка на печалбата на фирмата, която при нормални дружества или се разпределя като дивидент между акционерите ѝ, или се реинвестира. Друг вариант е екстрите на бившия шеф на дружеството Валентин Димитров и членовете на Съвета на директорите да са плащани с пари, с които е трябвало да се плаща природния газ на “Булгаргаз” или на други доставчици, посочи председателят на ДКЕВР. В никакъв случай обаче всички тези пари не са платени от столичани, заяви той.

“Топлофикация”-София има дългове за над 200 млн. лв., като по част от сумата текат лихви за просрочие. Отделно дружеството има да си събира неплатени сметки от абонати също за над 200 млн. лв. Според изнесените в сряда данни от проверката на АДФИ дружеството вкарвало в себестойността на топлинната и електрическата енергия лихви, глоби, обезценката на несъбраните вземания, билети за концерти и други екстри. От АДФИ и от ДКЕВР посочиха, че вкарването на тези 33 млн. лв. в себестойността не означава, че са влезли в цената.

Дори и да са били за сметка на печалбата на дружеството, фактически тези разходи все пак са платени от столичани, тъй като положителният финансов резултат на топлофикацията се формира от приходите му, които пък идват от сметките за парно, плащани от джоба на софиянци.

Общинският съветник от НДСВ Атанас Тасев каза, че проверка на Върховната административна прокуратура на всички изходящи документи на “Топлофикация” -София за ценообразуването са проверени и е констатирано, че ДКЕВР не е извършила никакви нарушения при формирането на цената на парното.

София може да остане на студено 

Нека данните от проверката на АДФИ да се използват като коректив, за да се направят промени в управлението на дружеството, а не за популизъм, заяви проф. Константин Шушулов. Софиянци трябва да знаят, че цените на парното са високи спрямо тяхното жизнено равнище, но те са икономически обосновани. Като човек ми е скъпо парното, но като председател на ДКЕВР знам, че цените са реални, допълни той.

Шушулов каза още, че ако столичани в знак на протест срещу лошото управление на топлофикацията не си плащат сметките, ще се повтори случаят с “Топлофикация”-Казанлък, която спря посред зима парното на жителите си, защото нямаше пари за гориво.

По думите му няма основание за произнасяне на съда срещу цените на парното, заради нарушенията в дружеството, тъй като формирането на цената на топлоенергията е съвсем законно. Ден по-рано обаче Анна Янева, зам.-министър на икономиката и енергетиката и бивш столичен общински съветник на БСП, каза, че е много вероятно при масови дела срещу топлофикацията, те да бъдат спечелени и тогава не е ясно как ще се процедура.

Столичният кмет Бойко Борисов от своя страна не пропусна да налее масло в огъня, като каза в четвъртък, че “има резолюции, които са поставени от министъра на икономиката и енергетиката Румен Овчаров за въпросните билети за концерти, свързани с разходите на “Топлофикация”-София. Янева, която е била 10 години общински съветник, знае за тези билети”.

Според Борисов цинизмът на тези хора е, че вкарват сумите за билети в сметките на абонатите. “Разбирам желанието на тези хора да се направят на интересни и съпричастни за нещо, което ние отдавна сме проверили”, каза още Борисов.

Търсят се резерви за поевтиняване на парното  

Шушулов пък заяви, че веднага след като в ДКЕВР приключат дискусиите в електроразпределителните дружества за исканото от тях повишение на цените на тока от октомври, ще започне да се прави регулаторен преглед на топлофикационните дружества – цени, финансово състояние и др. Ако се намерят резерви във фирмите за намаляване на техните цени, бъдете сигурни, че ще упражним натиск върху топлофикационните дружества да намалят цените си от 1 юли 2007 г., заяви регулаторният шеф.

И това май остава единственият вариант поне за частично туширане на недоволството на софиянци. Макар че до 1 юли 2007 г. има почти една година и нищо чудно тогава да се окаже, че поевтиняване на столичното парно няма как да има заради поскъпнал природен газ например. Което си е почти сигурно, че ще стане заради тенденцията на пазара, както и заради исканата от “Газпром” промяна на газовите договори.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

45 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. потърпевш
    #46

    Що за глупости!? До си ходят всички играчи от агенцията, дето години наред играят по гайдите на шефовете на "Топлофикациите" и пиянстват заедно с тях. Как може да гледат народа в очите и да го лъжат, а и да се оправдават. И те в затвора!!! Да обяснят ПОДРОБНО защо са приели това ценообразуването.

  2. nik
    #45

    Може би ресорното министерство или СОС ?

  3. потърпевша
    #44

    НЯКОЙ ГЛЕДА ЛИ КАК ВОДАТА СТАВА ОТ ДВЕ СТОТИНКИ /толкова взима държавата на кубик!/ на ДВА ЛЕВА /толкова ни взимат ВиК дружествата/ВиК дружествата изобщо проверява ли ги някой.сигурно е много хубаво да си директор на ВИК

  4. Възмутен
    #43

    Г-н Шушулов, Вие правите цените на парното, тока и водата. Ако се проверат всички те, ще лъсне, че това сте Вие, този, който е парафирал огромният грабаж извършен, чрез неправомерно раздутите цени. Поради това смятам, че Вие и цялата Ви комисия сте виновни за ограбването на Българският народ. Очевидно е, че корупцията започва от въхът на пирамидата наречена власт.

  5. неизвестен
    #42

    Другарю, ако си потърпевш, поне бъди грамотен и осведомен. Ако прочетеш по внимателно ще разбереш. Ако знаеш за пиянствата напише имената.

  6. Пантерата
    #41

    К. Шушелов -при Вальо топлото на топло!Мисля, че никой вече не вярва на тоя дърт разбойник!

  7. nik
    #40

    Интересно - ако разходите за злоупотреби не са влезли при калкулирането на цената за топлоенергия, както твърди шушулов, то кой и как е приемал отчетите и балансите на Топлофикация - София ?

  8. Абонат
    #39

    Гадна, проста, крадлива, алчна и некомпетентна царистка гнида! Вън от комисията!!!

  9. 4
    #38

    Р.Овчаров и неговите подопечни башибузуци от рода на В.Топлото ,има и още един отявлен кожодер,който трябва жив да бъде подпален!Говоря за негодяя Шушулов!

  10. Znae6t
    #37

    Цените на парното и на водата са регулаторни - до определена рамка, а не на базата на реални разходи, които да бъдат проверени истински! Ако някои разходи не се показват и не се признават, те се правят от парите на получените кредити или на бъдещи задължения! Трябва сеиозна стратегия за контрол на монополистите! ДКВЕР и Шушулов са маши на корупцията - вижте резултатите от тяхмата работа, а не приказките на Шушу-мушулов!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.