Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Властта на прокурорите - силно съветски елемент в българската правосъдна система

0 коментара

Петнайсет години след началото на демократизацията, в българската съдебна система впечатлява със силно съветски елемент, а именно изключителната роля, отделена за прокурорите. Докато страните от Централна Европа бързо се отказаха от това наследство и стесниха прекомерните прокурорски правомощия, българският подход по този въпрос наподобява руския.

Това изтъква в статия, поместена в академичното списание "Юръп-Ейшъ Стадис", германският изследовател Бруно Шьонфелдер, предаде Би Би Си.

Българските прокурори имат толкова обхватен мандат, че обществото продължава да възприема прокурорите, и в частност главния прокурор, като ключови фигури в правосъдната система. Това се вижда от почти ежедневните съобщения в медиите за дейността на главния прокурор, докато на съдиите се отделя много по-малко внимание. Както предишния главен прокурор Иван Татарчев, сега и Никола Филчев очевидно се радва на голямото си присъствие в медиите и предизвиква медийното внимание, като споделя последните си идеи и подозрения с журналисти и като се въвлича във всякакъв вид полемика, се посочва в статията.

Например през 2001-а година главният прокурор Филчев публикува списък на предполагаеми нередовни приватизационни сделки и обяви, че възнамерява да ги разследва. Това засягаше компании, даващи около 40% от брутния вътрешен продукт на България, като много от заподозрените собственици бяха реномирани западни корпорации. Но както е ставало често, Филчев успя да предизвика някои неприятни слухове, а разследването приключи почти без резултати.

През 2000-а година прокурорът предприе бързи действия, за да анулира спонсориран от ЕС договор с чуждестранен консултант, защото нямало копие на български език, с мотива, че се нарушава българската конституция, според която българският е официален език в страната. В същото време стотици случаи на крупни финансови измами и тежки престъпления остават ненаказани.

Навсякъде по света прилагането на закона е избирателно, но в България е свръхизбирателно и критериите за подбор понякога изглеждат произволни.

Според Приетата през 2003 година в следствие на силен натиск от Брюксел реформа не се справя с главния проблем - доминиращата роля на прокурорите, изтъква Бруно Шьонфелдер. Според него ролята на прокурорите в някои отношения дори се засилва.

Както прокурорите, така и съдиите, се ползват с несменяемост и имунитет. Имунитетът на съдиите е странен за западните наблюдатели, но това не е така в страна, където преди са осъждали по изфабрикувани доказателства.

Но имунитет, според Шьонфелдер, не трябва да означава безнаказаност, макар че, за жалост, именно това се случва. Авторът припомня, че досега не е имало нито един случай да е отнет имунитетът на съдия.

Обществото подозира магистратите в корупция и в епизодични връзки с престъпни мрежи. Има основания да се вярва на това, и предимно прокурори поддържат контакти с престъпници, добавя Шьонфелдер.

Изглежда, че българските магистрати са по-корумпирани от руските и това може да изглежда парадоксално, тъй като определено руските власти са по-корумпирани от българските.

Но причината е, че за разлика от руските, българските съдии взимат реални решения. Според Бруно Шьонфелдер един от начините да се намали корупцията сред съдиите е като се скъса по-категорично със започналото при комунизма принизяване на тяхната роля. Това принизяване се олицетворява от феминизирането на съдийската професия, докато повечето прокурори са мъже, пише авторът.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.