
Ако посочените от "Зелени Балкани" зони и видове бъдат приети от Министерския съвет и изпратени в Европейския съюз и оттам се получат средства за защита на видове, които не съществуват, още при първата инспекция България ще бъде санкционирана за невярна информация, като наказани ще бъдат кметовете по места, а не екоорганизациите, които са определили терените за НАТУРА 2000.
Катерина Раковска от WWF- Дунавско-Карпатска програма, обясни пред Mediapool, че ако се установи невярно подадена информация за защитени видове, се санкционира държавата, а не местната власт. По думите ѝ практиката на Брюксел е да одобрява предложените ѝ територии след процедура по провеждане на биогеографски семинари, на които списъкът с териториите за НАТУРА 2000 се разглежда от европейски експерти по биологично разнообразие, представители на съответната държава, предложител на защитените зони, и екоорганизации. Процедурата за българската НАТУРА 2000 ще се провежда заедно с тази за Румъния, допълни Раковска. Според нея до края на годината би трябвало да приключи одобрението на терените за екомрежата, като в практиката на Брюксел досега няма случай на намаление на предложените от държавата територии, по-скоро понякога са били правени препоръки за допълнително покритие на защитата за видове, за които се е преценило, че не са достатъчно застъпени.

Полезна ли ви беше тази статия?
Ще се радваме, ако подкрепите електронното издание Mediapool.bg, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.
Подкрепете ниАбонирайте се за най-важните новини, анализи и коментари на събития от деня. Бюлетинът се изпраща до електронния Ви адрес всеки ден в 18:00 часа.
Абонамент