Управляващите смятат да се откажат от идеята за изграждане на паро-газова централа на мястото на въглищните електропроизводствени мощности в комплекса "Марица Изток", съобщи неофициално високопоставен източник от "Продължаваме промяната".
Такава централа няма да има заради проблемите с доставките на газ, който и без това се счита от Брюксел за преходно гориво и безвъзмездното финансиране за подобни проекти е под въпрос. Затова ще се предложи по-дългосрочно решение за намаляването на вредните газове.
В последния вариант на проектите в българския план за възстановяване и устойчивост, по който България очаква над 12.6 млрд. лв. евросубсии, се предвиждаше ЕК да даде 1 млрд. лв. субсидия за заместваща газова мощност от 1000 МВ на площадката на държавната ТЕЦ "Марица Изток 2". Планът обаче е силно критикуван от Брюксел – най-вече заради желанието въглищните централи да работят до 2038 г., че дори и след 2040 г., и отново ще се преработва,
Мярката с търсеното друго решение за намаляване замърсяването на въздуха ще бъде записана в поредната ревизия на Националния план за възстановяване и устойчивост, която управляващите възнамеряват да представят до средата на януари.
Европейската комисия даде отсрочка за одобряване на плана до средата на февруари, но страната ни загуби възможността да получи накуп авансово 1.6 млрд. лв. При одобрение следващия месец България ще получи възможност авансово да получава средства по него на проектен принцип.
Ключови думи
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
3 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
Въглищата може да се превърнат в суровина за износ, например за Китай, африканските държави, Индия и с парите да се заплащат квотите. Това ще отложи затварянето на въглищните централи и ще ни даде време да се огледаме за по-добър вариант.
Браво! 3 кофи въглища в Марица Изток се равняват на една кофа въглища в стаята! Останалото е загуба! Всяка газова, водородна, малка ядрена мощност трябва да се изгражда в голям град, и остатъчната топлина да се ползва за парно/топла вода!