Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Властта в Румъния се опитва да потуши скандала със "супер имунитета"

Президентът Бъсеску поиска оставката на премиера и председателите на двете парламентарни камари и предупреди за "страшни последици"

3 коментара
Крин Антонеску и Виктор Понта

Промените в Наказателния кодекс на Румъния, които бяха приети изненадващо във вторник тази седмица и които предоставят "супер имунитет" на някои категории лица на изборни длъжности по отношение на дела за корупция, хвърлиха управляващия Социал-либерален съюз в хаос. Лидерите на двете основни партии в съюза Крин Антонеску и Виктор Понта сега обаче бягат от отговорност, пишат в петък румънските медии.

Красноречиво за ситуацията е заглавието на в. "Ромъния либера": "След черния вторник (денят, в който бяха приети законодателните промени – бел. ред.), четвъртък на лицемерието".

Въпреки че Румъния е подложена на стриктно наблюдение от ЕС, за да засили борбата си с корупцията, румънските депутати приеха изненадващо във вторник серия поправки в наказателния кодекс, освобождаващи парламентаристите от съдебно преследване за корупция, както и местни избранници от разследавния за конфликт на интереси.

Тази мярка предизвика възмущение в Румъния, където печатът и организации за защита на правовата държава и магистрати определиха деня на приемане на законодателните промени като черен ден в борбата с корупцията в Румъния.

Румънският президент Траян Бъсеску първо заяви, че ще върне текста в парламента, а в петък поиска оставките на премиера и на председателите на двете камари в парламента. Той предупреди, че ако решението не бъде преразгледано, последиците за страната ще бъдат "страшни", като включително тя може да загуби правото си на глас ва ЕС.

Германия, Великобритания, Холандия и САЩ обявиха, че са обезпокоени от законодателните промени. Франция посочи, че следи със загриженост законодателния процес, като насърчи Букурещ да продължи усилията в борбата с корупцията. Европейската комисия припомни, че всички граждани трябва да бъдат равни пред закона и отбеляза, че ще засегне въпроса за тези законодателни промени в предстоящия си доклад за състоянието на правовата държава в Румъния, очакван през януари.

Вестник "Евениментул зилей" публикува интервю с главния прокурор на Националната дирекция за борба с корупцията Лаура Кодруца Кьовеши, в което тя посочва, че промените ще направят корумпираните политици недосегаеми.

Партийните лидери се разграничиха от скандала, "не знаели"

На този фон първа от приетите текстове се отметна Национално-либералната партия, която обяви вчера, че вече не ги подкрепя, въпреки че десетки нейни депутати ги гласуваха във вторник, рамо до рамо с депутатите от Социалдемократическата партия.

Предлагам на председателя на Камарата на депутатите да постави отново този текст на обсъждане. Ако текстът бъде преразгледан, ще поискам от депутатите от Национално-либералната партия да отхвърлят всички поправки, които биха могли да създадат супер имунитет, заяви Крин Антонеску, председател на Сената и лидер на Национално-либералната партия.

Антонеску заяви, че не знае позицията на премиера и лидер на социалдемократите Виктор Понта по тези поправки в наказателния кодекс. Но се надявам, че тя е подобна на моята, добави той.

По този повод вестник "Ромъния либера", цитиран в петък от БТА, отбелязва, че Крин Антонеску е постави Виктор Понта.

По-късно обаче Понта също се дистанцира от скандала и изрази желание спорният закон да бъде обсъден отново. В първия си коментар по промените премиерът Виктор Понта обясни, че във вторник не е бил в страната, и не бил информиран за тях, но смята, че промените трябва да бъдат обсъдени отново. Във вторник премиерът бе на възпоменателната церемония за Нелсън Мандела.

Понта обаче изрази недоволство от реакцията на американското посолство в Букурещ, в която се казваше, че промените отправят "обезсърчаващ сигнал към инвеститорите". "Доколкото знам аз, "Шеврон" инвестира в Румъния, но може да си тръгне, ако законът не се прилага и ако не успяваме да покажем, че можем да защитаваме частната собственост", коментира той.

Същевременно румънските депутати предвиждат да гласуват във вторник проектозакон, предоставящ помилване на лица, получили присъди от шест или по-малко години затвор, който би довел до освобождаване на много политици, осъдени наскоро за корпуция. По този повод Понта заяви, че този проектозакон би трябвало също да бъде представен на Европейската комисия, преди да бъде гласуван в парламента.

Тези два закона трябва да бъдат обсъдени отново с министерството на правосъдието, прокуратурата, Съвета на магистратите и да бъдат представени на Европейската комисия преди да бъдат одобрени, за да се види дали не нарушават международни задължения, каза премиерът.

След негативните международни реакции през последните дни, включително свързани с очаквания през януари доклад по Механизма за сътрудничество и проверка, министърът на правосъдието Роберт Казанчук поиска среща с депутатите от правната комисия и с председателя на Камарата на депутатите, за да обсъди с тях спорните промени в Наказателния кодекс, информира в. "Гъндул" и добавя, че законът междувременно е бил оспорен в Конституционния съд от опозиционната Демократично-либерална партия, както и от Върховния касационен съд.

Бъсеску: Ще има страшни последици

Румънският президент Траян Бъсеску поиска оставката на премиера Виктор Понта и на председателите на Сената и Камарата на депутатите Крин Антонеску и Валериу Згоня, обвинявайки ги в удар срещу правосъдието, съобщи информационният сайт "Зиаре", цитиран от БТА.

Държавният глава заяви в емисия на телевизия Б1, че това е най-краткият път за решаване на политическата криза, в резултат на която Румъния рискува да загуби правото си на глас в Европейския съюз.

"Преди изборите апелирах: драги румънци, не гласувайте за тези, срещу които има наказателни дела. Сега румънците виждат резултатите", заяви държавният глава, който обвини лидерите на управляващия Социал-либерален съюз Виктор Понта и Крин Антонеску в лъжа във връзка с твърденията им, че не са знаели какво се гласува в парламента.

"Никой не им вярва, че не са знаели, в Европа всеки би се изсмял, ако разбере, че лидерите на коалицията не са знаели, че се правят изменения в Наказателния кодекс", посочи президентът и предупреди, че последиците за Румъния от това решение ще бъдат "тежки".

"Нарушаваме копенхагенските критерии. Когато закриляш корупцията на нивото на администрацията - не само парламентаристите, а всички кметове, съветници, съдии, нотариуси, адвокати, получават имунитет - кой в ЕС може да приеме подобна държава?... Ако не поправим бързо тези неща, ще има страшни последствия, включително отнемането на правото на вот", посочи Бъсеску.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. boi
    #3

    Копират действията на Тройната коалиция от 2005 -2009 г.в България !

  2. Анонимен
    #2

    Румънците опитаха да свърнат назад към България, но мисля че ще ги спрат от самоубийствения им порив. Да му мислят булгаристанците които още не са осъдили никого за корупция...

  3. Анонимен
    #1

    И тия боклуци като нашите...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.