Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Властта зад трона в Северна Корея

0 коментара

Сега, след смъртта на Ким Чен-ир, истинската власт в Северна Корея вероятно е в ръцете на тесен кръг съветници, а не на най-малкия му син - неопитен младеж на двайсет и няколко години, помазан за "велик наследник". Тези съветници ще решат дали Северна Корея да предприеме военни действия срещу Южна Корея, за да укрепи позициите на Ким Чен-ун при наследяването, или да се стреми към мирен преход. Конфуцианската почит към възрастта и влиянието на армията означават, че младият Ким не разполага с неограничената власт на своя баща или дядо, създателя на Северна Корея Ким Ир-сен.

 

Най-влиятелният съветник е 65-годишният Джан Сон-тхек, зет на Ким Чен-ир. Джан оцеля от кървавата традиция на чистки и политически реабилитации, която поддържаше на власт двамата по-възрастни Кимовци повече от шест десетилетия.

"Докато Ким Чен-ир беше болен, Джан играеше значителна роля в уреждането на проблема с наследяването и дори на отношенията със САЩ и Китай", каза Ян Му-джин от Университета за изследване на Северна Корея.

"Джан изцяло ръководи работата по издигането на Ким Чен-ун в официален лидер от правна и системна гледна точка, като изгражда сътрудничество между партията и армията", заяви той.

 

Чен-ун е третият известен син на Ким Чен-ир и получи официални титли едва миналата година. Тази седмица държавните медии го приветстваха като "великия наследник" на баща му, който почина от сърдечна недостатъчност в събота.

Джан имаше пълната подкрепа на своя шурей, който през 2009 г. го назначи в Националния комитет по отбраната, върховния ръководен съвет, чийто председател беше Ким Чен-ир като държавен глава на военизираната държава. Това назначение беше част от тревожните ходове, които предприе Ким Чен-ир, след като през 2008 г. прекара инсулт. След това стана ясно, че за разлика от баща си при смъртта му през 1994 г., той не е подготвен да предаде властта на доверен син.

Комитетът по отбраната е върхът на властта в Северна Корея и Ким го използваше, за да проповядва своя версия на политическо учение, наречено сонгун, което значи "военен юмрук".

Определянето на Джан за заместник-председател на комитета на практика го изстреля до втория по влияние пост в държавата. То също така го постави в положение временно да поеме ръководството на династичната държава, в случай че Ким не е в състояние да организира постепенен преход във властта и да подготви Чен-ун.

Джан, който освен това притежава скромната титла на шеф на отдел в управляващата Корейска трудова партия, изчезна от полезрението за две години, след което се завърна през 2006 г. Мнозина предполагаха, че е станал жертва на чистка, а после е бил реабилитиран като част от борба за власт между поддръжници на втората и третата съпруга на Ким.

Той е смятан за прагматик, спечелил доверието на Ким Чен-ир с познаването на вътрешната и икономическата политика. Джан беше поставен на 19-то място в списъка с 232 служители в комитета за погребението на Ким. Преди него беше съпругата му и сестра на починалия лидер Ким Кьон-хи. Чен-ун е начело на групата.

Като шеф на партийния отдел за леката промишленост 65-годишната Ким Кьон-хи е брънката, която свързва Джан с управляващото семейство. Тя беше човекът, към когото Ким Чен-ир все повече се обръщаше за съвет и приятелство през последните години, казват анализатори в Сеул. Също така се предполага, че тя има проблем с пиенето, който преди време я държа встрани за няколко месеца. Но според държавните медии в Северна Корея тя беше най-дейният спътник на Ким Чен-ир при честите му инспекционни обиколки.

Малцина наблюдатели вярват, че Джан или съпругата му ще се опитат да изместят младия Ким и да заграбят властта. "Това би разпалило борба за власт, която ще излезе от контрол и те знаят, че е по-добре да не го правят", каза Ян от Университета за изследване на Северна Корея.

Армията зад най-малкия син

При положение че армията има вече голямо влияние, изглежда почти няма опасност от преврат или смяна на режима по подобие на случилото се в арабския свят тази година.
Изгряващата звезда на армията на Севера и началник на генералния ѝ щаб И Йон-хо е поставен на 4-то място в списъка със служителите на комитета за погребението. Това показва каква власт има той не само в армията, но и като доверен човек на Ким Чен-ир във вътрешната политика.

Въпреки че е в добри отношения с Джан, И е идеална фигура, която да уравновесява властта на зетя на Ким. "Джан беше верен, но имаше голяма власт, а това може да буди
известна тревога", каза специалистът по властовата структура на Севера Пхек Хак-сун от института Сейон.

Официално властовият елит на Севера представлява структура с три разклонения - армията, Корейската трудова партия и парламента. Националният комитет на отбраната е върховният ръководен държавен орган, който беше оглавяван от Ким. До смъртта си Ким беше начело и на Корейската трудова партия. Миналата година беше свикан конгрес, чиято цел беше да възстанови статута ѝ на най-важен източник на властта.
Председател на парламента е Ким Йон-нам - верен, но пасивен фигурант, който според анализатори не представлява заплаха за прехода.

Те казват, че не е ясно как личните интереси на елита ще се отразят на преминаването на държавата през нещо, което най-много се доближава до вакуум във властта в нейната история. Едно е ясно - елитът иска да оцелее и знае, че не може да си позволи борба за власт.

"Севернокорейското ръководство е единно. Членовете му разбират, че трябва да се сплотят, за да не бъдат отлъчени", каза Андрей Ланков от университета Кукмин в Сеул.
Очаква се Джан, съпругата му Ким и вицемаршал И да осигурят оцеляването на Чен-ун като лидер трето поколение и запазването на единството в Северна Корея поне до стогодишнината от рождението на Ким Ир-сен през 2012 г.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.