Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Влизането ни в гръцкия газов терминал ще струва под 30 млн. евро

"Булгаргаз" смята да играе за малки количества в бъдещия търг за капацитет от съоръжението

7 коментара
Влизането ни в гръцкия газов терминал ще струва под 30 млн. евро

Под 30 млн. евро ще струва влизането на "Булгартрансгаз" (БТГ) в проекта за изграждане на терминала за втечнен газ край гръцкия град Александруполис, който се очаква да бъде въведен в търговска експлоатация през 2022 г. Това сочат разчетите на правителството, което в сряда реши държавният газов оператор да придобие 20 процента от гръцката компания "Газтрейд", която ще реализира проекта.

Същия ден бе подписан предварителният договор между основния акционер в "Газтрейд" - Асимина–Елени Копелузу, и шефа на "Булгартрансгаз" Владимир Малинов за придобиването на дела. Така Копелузу запазва 40 процента от проектната компания, по 20 на сто ще имат БТГ, гръцката ДЕПА и "ГазЛог", която има флотилия от танкери за превоз на втечнен газ.

Очаква се до 10 февруари да бъде подписан същинският договор за придобиването на 20-процентния дял от БТГ и споразумението между всички акционери. България ще плати за дела в дружеството 12.5 млн. евро. Толкова ще даде и ДЕПА. Договорът и за двете предвижда разсрочено погасяване на сумата.

Отделно дружеството ще плати 548 хил. евро на "Газтрейд" за покриване на досега извършените от основния акционер разходи по развитието на проекта. Тази сума е изчислена според придобивания дял от една пета в капитала.    

По последни предоставени от "Газтрейд" данни на новите акционери, стойността на проекта е 382 млн. евро. Около 40 процента от разходите по инвестицията обаче се очаква да бъдат осигурени от гръцките оперативни програми, финансирани с евросредства. При това положение за акционерите остава значително по-малка сума от първоначално предполагаемата за построяването на плаващата платформа за регазификация на втечнен газ. Оценката е, че това ще струва на "Булгартрансгаз" до 16.6 млн. евро.

Така общите разходи на оператора ще са под 30 млн. евро. Всички те ще бъдат осигурени от собствените средства на БТГ, който в момента се е нагърбил с реализацията на газови проекти за милиарди.

Над 3 млрд. лв. ще струва строежът на продължението на "Турски поток" от турско-българската до българо-сръбската граница. От тях 468 млн. лв. са вече платени на изпълнителите на строежа на тръбата и на компресорните станции. Останалите средства се осигуряват от двата консорциума чрез взети от тях банкови заеми, които БТГ ще връща с лихва около 4 процента след въвеждането в експлоатация на газопровода, което се очаква да стане в пълен капацитет през 2021 г. Операторът обаче има и други мащабни проекти за модернизация на газопреносната мрежа, част от които финансирани от Европейската комисия.

Работи и по отварянето и риверсирането на входно-изходните точки на българската газова система. Трансбалканският газопровод от 1 януари 2020 г. е празен, след като Русия спря през него доставките за България, Гърция и Северна Македония и те вече минават по първата тръба на "Турски поток", която официално бе открита в сряда, но реално работи от началото на годината. Точката при Негру вода 1 вече е свободна и за капацитета ѝ бе обявен търг за пренос на газ към Румъния. 15 млн. куб. м в реверсивен режим са резервирани от капацитета на съоръжението през януари. Изцяло продаден е и обемът на интерконектора между Русе и Гюргево, който е 2 млрд. куб. м годишно.  

Предстои до десетина дни "Газтрейд" да обяви и обвързващата фаза на пазарния тест за подаване на оферти за резервиране на капацитета на бъдещия LNG терминал от 5.5 млрд. куб. м годишно. В проведената миналата година необвързваща фаза играха 20 компании с искания за 12.2 млрд. куб м, което е два пъти капацитета на съоръжението. 

Държавният газов доставчик "Булгаргаз", за който правителство реши да участва в обвързващата фаза за заявка на капицетет за минимални количества от 300 млн. куб. м до 500 млн. куб. м годишно за период от 3 до 5 години, смята да играе предпазливо в търга. По информация на Mediapool дружеството ще участва за обеми в долната граница, от 300 млн. куб. м, за по-краткия срок и с минимални цени.

"Булгаргаз" предпочита засега да търси алтернативни на руските газови доставки според моментната ситуация с потреблението в страната и обвързващите количества в договора с "Газпром експорт", който все още е в процедура на предоговаряне. Чрез покани до търговци на газ, общественият доставчик е осигурил 100 млн. куб. м неруски газ до края на януари, за да изравни заявките на вътрешния пазар и руските доставки и да не се налага да плаща повече заради поискани допълнителни количества.

Предстои да се види какво ще последва от обявената преди два дни от премиера Бойко Борисов визита на енергийния министър Теменужка Петкова в САЩ в края на януари. Министър-председателят каза, че тя ще търси по-ниски цени на американския втечнен газ за българския пазар, но това са преговори, които трябва да проведат шефовете на "Булгаргаз" и на "Булгартрансгаз". Те ще я придружават във визитата ѝ като целта е да се осигурят също така и фирми, които да ползват свободната българска газова инфраструктура по-скоро за пренос на газ от гръцките терминали за втечнен газ на Юг към Западан Европа.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. ivand
    #7

    За съжаление премиера Борисов е човек на руснаците и комунистите и ще си остане такъв, колкото и да ни будалка със срещите си с американците. А можехме да дръпнем яко напред, ако се бяхме хванали истински със САЩ, но уви залпа на Аврора и шепота на финикийските знаци е по силен и преобладаващ в главите на другарите от сиамската тройка Бсп Дс, Герб и Дпс, (президента Радев също) всичките те 100% другари и са от основният обслужващ персонал на Русия в България.

  2. Естествено
    #6
    Отговор на коментар #5

    Да, ама номера "Дадохме на тези, дадохме и на онези" не минава. ☺

  3. ARROGANT
    #5

    За да угоди на руснаците банкянският негодник прокопа на диагонал цялата държава. За да угоди на американците подарява бази и купува самолети да плаши същите тия руснаци.

  4. Коментарът е изтрит в 08:47 на 2 октомври 2023 от автора.
    #4
  5. Лизи Гугуткова
    #3

    СРАВНЕТЕ ЦЕНИТЕ: Утвърдената от Комисията цена за I тримесечие на 2020 г. за продажба на природен газ на крайните снабдители на природен газ и и на лицата, на които е издадена лицензия за производство и пренос на топлинна енергия, е в размер на 44,04 лв./MWh (без цени за достъп, пренос, акциз и ДДС)... http://www.dker.bg/news/434/65/kevr-utvrdi-tsenata-na-prirodniya-gaz-za-prvoto-trimesechie-na-2020-g/d,news-detail.html

  6. Венелин Велев
    #2

    Браво на Плавителството. Затваря с малко пари темата за монопола на Газпром. Сега на това гише ще участваме с малко, но редовно и дано ни оставят на мира.

  7. Лизи Гугуткова
    #1

    Цената на природния газ в Европа вероятно ще продължи да спада, поради меката зима в региона.
    Търсенето на газ за отопление е намаляло, тъй като температурата на въздуха в Европа през тази зима остава над нормата и сезонът, който обичайно е пиков за търсенето, а и за цените на газа, приличат по-скоро на летните, когато стойността на газа традиционно намалява.

    „Ако тази зима остане така мека, както в началото на сезона, тя може да е най-топлата за последните 120 години“, отбелязва анализаторът от

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.