Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Влизането в банковия съюз – катализатор за консолидация на сектора в България

Не се очакват промени в условията по кредитите, смята председателят на банковата асоциация

4 коментара
Влизането в банковия съюз – катализатор за консолидация на сектора в България

Присъединяването на България към банковия съюз ще е катализатор за консолидацията на сектора в България. В същото време то няма да повлияе на условията по кредитите за клиентите. Това прогнозира председателят на Асоциацията на българските банки Петър Андронов пред БНР.

През седмицата правителството официално подаде искане за влизане в банковия съюз. Това беше поставено като условие за влизане в т. нар. чакалня на еврозоната - валутно-курсовия механизъм ІІ (ERMІІ).

Андронов коментира, че окрупняването на банковия сектор, което се случва от няколко години, ще продължи и в бъдеще, а присъединяването към банковия съюз може да го ускори. Според Андронов играчите на пазара намаляват заради ограничеността му и сливането и придобиването на финансови институции не е приключило.

"Не очакваме да се променят драматично взаимоотношенията между банките и клиентите след присъединяването към банковия съюз", каза още Андронов. Според него наблюдението на системата от Европейската централна банка (ЕЦБ), а не само от Българската народна банка (БНБ), е "дългосрочен сертификат за качество". "Ако това се случи успешно, в дългосрочен план кредитирането ще стане по-евтино заради подобреното качество на финансовото посредничество", смята Андронов.

Той добави, че българските банки не се притесняват от надзор от страна на ЕЦБ, още повече, че част от тях вече косвено са подложени на такъв през банките-майки. Все пак Андронов обясни, че има много въпроси около самия процес по влизане в банковия съюз. Не е ясно колко точно банки ще бъдат наблюдавани от ЕЦБ, дали няма да бъдат поставени допълнителни изисквания, които да са в тежест за сектора.

Притесненията идвали от това, че за България се прилага различен подход в сравнение със страните, чиито банки вече се наблюдават от ЕЦБ. Причината е, че досега присъединяването към банковия съюз се случваше след приемането на страната в еврозоната. В случая с България това ще стане при влизането на страната в чакалнята за еврозоната. Самото приемане на еврото може да отнеме години.

Преди влизането в банковия съюз ЕЦБ трябва да направи преглед на качеството на активите на българските банки, както и на това дали законодателството дава възможност решенията на европейския банков регулатор да се прилагат директно в страната. След това трябва да се реши колко и кои банки ще са под прекия надзор на ЕЦБ. Тя ще контролира системата съвместно с БНБ, коментира Андронов. Той добави, че няма притеснения за предстоящата оценка на активите, тъй като системата вече премина през стрестестове. Те показаха "проблеми от ограничен характер и с управляем мащаб" и в голямата си част вече са решени.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Гого 47
    #4

    Много трол, много чудо бе. И толкова неграмотни, та чак смешни. Само, че от много слугинаж толкова преиграват, че постигат обратен ефект. Дерзайте таварищи, дерзайте.

  2. анита хегерланд
    #3

    Новината нямаше да е лоша, ако не пораждаше определени страхове у нас. Всяка консолидация по принцип води до монополизиране на пазара на определена услуга и до уеднаквяването/повишаването/оскъпяването й. Това означава, че в даден момент банките ще направят условията по кредитите идентични, скъпи и неестествени. Как ще се борим с този нов финансов монопол?!

  3. 28г-свинско със зеле! 28г-за едни свинско-за други-зеле. Влизането в € зоната:1)за народа риско от удвояване на цените. За бизнеса-намаляване лихвите. За длъжниците-намаляване реалната тежаст на дълга на половина, чрез увеличаване на паричната маса след приемане на €врото. всъщност на КОЙ му пука за гражданите и техните цени? Дали ще са тези, или двойни? Важното е да има кънграджулейшънс, ханс зайдели и г-жа фък ЕУ да са доволни от своя питомец

  4. teraflop
    #1

    България не трябва да влиза в банковия съюз и не бива да приема еврото.Западни специалисти също ни предупредиха,да не го правим. Евро не ни трябва,трябва ни съживяване на икономиката,АЕЦ Белене и 7-мия реактор на Козлодуй. Ако не го направим,ще загинем. Ще внасяме ток от Турция на тройни цени!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.