Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Влизането в чакалнята за еврото се отлага с месеци

Зам.-шефът на Еврокомисията Валдис Домбровскис потвърди забавянето

12 коментара

Влизането на българския лев в чакалнята за еврото - валутния механизъм ERM II, най-вероятно ще се отложи с няколко месеца след обявения краен срок 30 април.

Това стана ясно от думите на зам.-председателя на Европейската комисия Валдис Домбровскис пред БНР. И в предишния състав на ЕК, и сега Домбровскис е сред най-близките съмишленици на българското правителство по пътя към еврото. Реално обаче решението за ERM II не зависи само от него, а от гласовете на държавите в Еврогрупата плюс Дания и Европейската централна банка (ЕЦБ).


Валдис Домбровскис

Зам.-шефът на ЕК бе помолен да коментира думите на премиера Бойко Борисов от преди няколко дни, че управляващите "няма да насилват" влизането на България в чакалнята за еврозоната, защото народът не е напълно убеден.

"Следим развоя в България. Засега не съм имал възможност да обсъдя въпроса с премиера Бойко Борисов. Владислав Горанов ме увери, че всичко продължава и страната се подготвя за влизане в ERM II, може би не с първоначално поставената цел – края на април, а няколко месеца по-късно", каза Домбровскис пред националното радио.

По думите на еврокомисаря реално няма причина за отлагане.

На 29 юни 2018 г. в писмо до евроинституциите българското правителство пое шест ангажимента като условие България да бъде приета в "чакалнята" за еврозоната. В резултат, на 12 юли 2018 г. България получи политическо обещание от евролидерите да влезе в един и същи ден в ERMII и Банковия съюз на ЕС, ако изпълни условията. Според графика, който тогава България сама си постави, това трябваше да стане до юли 2019 г.

Впоследствие крайният срок се отложи за есента на 2019 г., а след това - за 30 април 2020 г.

Не е ясно дали поредното отлагане, анонсирано от Борисов, се дължи на искрено намерение да убеди обществото в ползите от еврозоната или на друга причина, например сигнали, подадени от европартньорите за непълна готовност на България за голямата стъпка. Едно от условията за влизането в ERM II до 30 април бе две от българските банки - ПИБ и Инвестбанк, да увеличат капитала си достатъчно, за да отговорят на пропуските, разкрити при проверката на активите и стрес тестовете на ЕЦБ през 2019 г. Не е ясно дали този процес ще приключи до 30 април.

Общественият дебат за присъединяването към ERM II и еврозоната тръгна заради поисканата от ЕЦБ промяна в Закона за БНБ, свързана с фиксирания курс на лева. Мярката породи дебат между политици, експерти и граждани за ползите от еврото и цената, която България трябва да плати, за да бъде допусната във валутния съюз.

Пред БНР Валдис Домбровскис потвърди, че България ще влезе в ERM II и в еврозоната с настоящия си валутен курс. Няма повод за притеснения нито за обезценка на спестяванията, нито от поскъпване на цените, каза еврокомисарят.

"От досегашната ни практика всички държави, които са се присъединявали към валутния механизъм с фиксирани валутни курсове, са приключвали процеса по влизането си в еврозоната именно с този фиксиран курс, независимо дали е ставало дума за валутен борд, или друг вид механизъм. Няма причина да се мисли, че при България събитията ще се стекат по различен начин", каза още Домбровскис.

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

12 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Естествено
    #12
    Отговор на коментар #7

    Няма такова нещо. Германия и Нидерландия много точно аргументираха позицията си против влизането на България в Шенген. За съжаление аргументите им са железни. Милиционерските номера не им минават.

  2. 2015
    #11

    Чета коментарите и ми става толкова смешно. Т. Нар “комунета” били против еврозоната. Колеги, ако приемем еврото за руснаците ще бъде още по лесно да живеят тук и пак ще се месят в нашите работи. Защо? Защото руснаците идват тук с евра а не с левове. Ако е така както казвате защо Кипър, която е член на ЕС и Е. Зоната е пълна с капитали на руснаци? Еврото нищо не променя за “комунягите”. Друга тема е самото приемане на еврото. Говорил съм със хора от Словакия, Литва . Казват че са усетили повишаване

  3. Milenca
    #10

    Между другото не видях нито един от правителството (даже и Горанов)да каже поне една хубава дума за ЕЗ. Разни русофили, патрЕотари (което е същото) вилнеят по студиата, и накрая Бибитко излезе, за да каже че отново отлага нещата. 10 години бибиткови - 10 години отлагане. Ще има да си спомняме годините на Софиянски и Костов.... Години, когато се градеше нова България.

  4. vladi_guetzov
    #9

    Да влезем в Шенген и с евро е хубаво нещо,но политиците някак си не успяват да се справят с проблемите и не водят диалог с обществото ,а и последното е така лъгано и продължава да се лъже,че все по-малко вярва в истинността ,нито вярва в светло бъдеще.За съжаление след 25 г преход ние оставаме на опашката на Европа и на балканите ,след страни които не са в ЕС и нищо няма да се промени и следващите 25г-не тогава ще е страшно....,защото обезлюдяването ще е в такъв размер ,че всеки наш съсед ще ни завладее и без война.Алчността, корупцията , недалновидността и предателството ще погубят България.

  5. Николина
    #8

    При Бойко всичко е така - аха да стане, ама Не. Ще влизаме в чакалнята, ама не сега, ще влизаме в Шенген, ама не се знае кога, строим магистрали, ама няма нито една завършена, ще вдигаме заплати на медицински сестри, ама не сега, ще правим автомобили, ама друг път, въвеждаме тол система, ама не можем...

  6. [email protected]
    #7
    Отговор на коментар #5

    Е и?Всички признават че условията за влзиането в Шенген са покрити,но това че някой страни в ЕС си правят лични сметки,да не влизат България и Румъния.Страхът че бежанците ще минават със 100 през България и Румъния,и ще стават граждани на Холандия,е ясно за всички!

  7. ефрейтора
    #6

    Истинската битка на комунетата и "безпартийните" им лакеи , ще бъде против еврото . Защото когато влезем в еврозоната , евразийското влияние , което те зомбирано прокарват , ще бъде ограничено драстично . Затова кампанията ще се води от хибридента-пРезидент , до последното гламаво комуне...

  8. NORAD
    #5

    “Още днес България би могла спокойно да бъде приета в Шенген. Има една сграда да доизмажем и се надявам до края на февруари (2011) да я направим. Това заяви премиерът Борисов след среща с австрийския канцлер на Вернер Файман.”

  9. Kruger
    #4

    Ама нали Винету го бил отлагал! Аз разбрах, че и да ни се молят, ние с нашата корумпирана шайка хич няма да се разбързаме да им приемаме тъпото евро:))

  10. Sdk
    #3

    накрая ще стане като със шенген май.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

Участвам