Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Влизат в сила по-скъпият газ и наказателните цени за "Овергаз"

1 коментар
Влизат в сила по-скъпият газ и наказателните цени за "Овергаз"

От 1 април 2017 г. цената на природния газ се повишава с 29.7 на сто, а "Овергаз" ще плаща на по-високи тарифи от останалите дружества, тъй като е предизвикало допълнителни и непредвидени разходи за обществения доставчик "Булгаргаз". Това реши окончателно Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) в петък.

По традиция финалното одобрение стана ден преди влизането в сила на новите тарифи.

Така от събота "Булгаргаз" ще продава природен газ на крайните снабдители на природен газ и на клиентите, присъединени към газопреносната

мрежа, на цена от 363.26 лв. за 1000 куб. м или 39.04 лв./MВТтч (без акциз и ДДС). Цената за клиенти, присъединени към мрежа ниско налягане, собственост на държавната компания "Булгартрансгаз”, става 370.98 лв./1000куб. м или 39.87 лв./MВтч (без акциз и ДДС).

Основният конкурент на "Булагргаз" – "Овергаз", който от миналата година спря да получава директно от "Газпром експорт" руско синьо гориво, ще купува суровината от обществения доставчик за 381.78 лв./1000 куб. м или 41.03 лв./MВтч (без акциз и ДДС). Тарифата е по-висока, защото частното дружество сключи договор с "Булгаргаз" след периода на събиране на заявления от потенциалните клиенти на държавната фирми и след подадените от "Булгаргаз" към "Газпром експорт" годишни заявки за доставка.

Върху тези цени ще се плаща и такса за пренос на суровината през мрежата на "Булгартрансгаз", която е 19.73 лв. за 1000 куб. м., но подлежи на промяна, допълват от КЕВР.

От "Овергаз" съобщиха, че поскъпването на газа ще се отрази в месечните сметки на газифицираните от тях домакинства с 6 до 9 лв.

Потребителите на природен газ в индустриалния, обществено-административния и битовия сектор в България са над 90 хиляди. Увеличението на цената с почти 30% ще рефлектира върху едва 200 от тях, които използват в своето производство синьо гориво, директно закупено от обществения доставчик "Булгаргаз“. За всички останали крайната сметка ще нарасне между 12% и 14%, сочат предварителните изчисления на "Овергаз Мрежи“, представяни и на по-ранен етап.

Годишното потребление на газифицирано домакинство в България е между 800 и 1000 кубически метра, за което то заплащат между 650 и 750 лева (с ДДС). Новата цена ще доведе до увеличение във фактурите на битовите потребители, които използват газа за отопление, готвене и топла вода, между 6 и 9 лева на месец.

Консумацията за 2016 година на клиентите на газоразпределителната компания е 270 милиона кубически метра. Домакинствата са потребили 53 милиона, обществено-административният сектор – 63 милиона, а индустрията – 154 милиона кубически метра синьо гориво. В резултат на замяната на електричеството, нафтата и мазута само за 2016-та те са спестили общо над 235 милиона лева заради по-ниската цена на газа спрямо другите енергоизточници.

От частната компания посочват още, че синьото гориво заема 11% от крайното енергийно потребление в България. Неговата цена се определя с регулаторни решения на база изменения в цените на петролните продукти на всеки три месеца. От 2012 година насам цената на природния газ бележи спад – от средно 11.8 стотинки за киловатчас енергия в бита тогава до 7.5 стотинки за киловатчас през 2016 година. С влизането в сила на решението на Комисията за енергийно и водно регулиране от 1-ви април 2017-та покачването ще бъде с 1 стотинка до 8,6 стотинки за киловатчас.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #1

    Нека от тази комисия да ни обяснят, защо сме свързани с газопреносната мрежа на Румъния и Гърция и защо увеличихме запасите си в Чирен?!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.