Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Влоговете на фирмите все по-масово се таксуват с отрицателни лихви

4 коментара
Влоговете на фирмите все по-масово се таксуват с отрицателни лихви

Поддържането на парични наличности в банка става все по-скъпо за бизнеса. Част от най-големите банки у нас значително са разширили обхвата на таксуването с отрицателни лихви на фирмите с влогове, установи проверка на Mediapool.

Преди около година и половина финансовите институции у нас започнаха да въвеждат "такси" върху спестяванията на бизнеса, което на практика означава отрицателни лихви. Тогава обаче бяха обхванати най-големите депозити – над 2, 3 или 10 милиона лева, докато към днешна дата далеч по-малки влогове (от порядъка на 200 000 лв. или 400 000 лв.) вече се облагат с негативен лихвен процент.

Банка ДСК например е въвела в тарифата си такса за "приемане на пари по срочен депозит". За влогове до 200 000 лв. със срок до 6 месеца удръжката е 10 лв. От 6 до 12 месеца тя се покачва на 20 лв., а над 12 месеца – 25 лв.

Сумите над 200 000 лв. обаче се облагат с 1% годишно, което при нулева доходност по депозита практически представлява отрицателна лихва.

Остава в сила и месечната такса "наличност" по платежни сметки със салдо над 1 млн. лв., като тя е повишена от 0.60% на 1%.

Доста е спаднал прагът за комисиона "наличност" и в Райфайзенбанк. Не се облагат единствено влогове до 400 000 лв. За наличности над тази сума се дължи 1% комисиона годишно, която се смята върху сумата над необлагаемия праг. Плащането на комисионата е всеки месец.

ОББ засега запазва облаганено само на големите наличности. Банката събира 0.7% годишно по всички сметки на фирмите с наличност над 3 милиона лева.

В УниКредит Булбанк таксата за съхранение на парични средства (както по разплащателни сметки, така и по депозити) е 0.7% върху сумата между 1 млн. лв. и 3 млн. лв., а за превишението над 3 милиона – 1%.

В Пощенска банка удръжката остава върху най-големите наличности – над 5 милиона лева. Превишението над прага се таксува с 0.5% на годишна база.

ПИБ удържа комисиона "наличност" за суми над 5 млн. лв., като размерът на удръжката е 0.7% на годишна база.

Банките не могат да изплащат доходност по депозитите, защото техните собствени инвестиции понякога носят отрицателна доходност. Неслучайно от около половин година най-големите банки у нас си позволиха да смъкнат и доходността по влоговете на гражданите до 0%. С дребните такси, които се удържат за поддръжка на сметката, доходността и за физическите лица реално е отрицателна.

От началото на 2016 г. БНБ събира отрицателна лихва върху свръхрезервите на банките, която първоначално беше -0.4%. През октомври 2017 г. обаче процентът беше променен на -0.6%, а на 18 септември 2019 г. той стана -0.7%. Въвеждането на удръжките намали донакъде свръхрезервите, но към края на 2019 г. те все още превишаваха с 27% задължителния минимум.

В резултат се стигна до парадоксалната ситуация, при която БНБ печели от доходността по пасивите си (тоест от отрицателни лихви върху свръхрезервите и сметките) вместо от активите си (инвестиции в чужди държавни ценни книжа). През 2019 г. централната банка е загубила 64 млн. евро от инвестиции в ДЦК, но пък е спечелила 16 млн. евро от отрицателни лихви и 314 млн. евро от валутна преоценка (най-вече заради повишаване на цената на златото в евро с 21%), пише в отчета на БНБ.

От пролетта насам и лихвената статистика на БНБ засече, че новите депозити за фирмите в левове са с отрицателни лихви – под или около минус 0.1%.

Политиката на отрицателни лихви продължава да предизвиква дълбоки политически разделения по света и се отразява доста негативно на банковия сектор в ЕС. Политици и експерти твърдят, че не е нормално централните банки да налагат квазиданъци върху спестяванията, защото това е недемократично и противоречи на принципа, че данъци могат да налагат само избраните от народа власти. Други обаче смятат, че в момента в света има големи капиталови натрупвания, поради което т. нар. равновесни лихвени проценти са на много ниски нива.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Jack Daniels
    #4

    Тиквоний за това си ги държи в нощното шкафче.

  2. DG
    #3

    Проблемът може да се реши съвсем лесно. Закриваш сметката и не им даваш никакви пари.

  3. bgp
    #2

    Съвсем ясно доказателство , че финансовият капитал контролира Света напълно ! Вече и прикритие за това не е нужно !

    Така както Бандата на ПРОСТАКА и придворните му олигарси са превзели държавата ни напълно , така и финонсовият капитал е окупирал всяка човешка дейност на планетата !

    Тръмп е инструмента спомогнал за това състояние !

    Обема напечатани пари не съответстват на световното богатство, те са много повече !

    Светът живее на версия и когато тази лъжа лъсва от време на време , се получават

  4. Мони Монев Тиранофоб
    #1

    Правете като боко....в чекмеджето!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.