Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Вместо да се възмущава, ЕС да намали вноса на руски нефт

11 коментара
Вместо да се възмущава, ЕС да намали вноса на руски нефт

Възмущението в Европа от списъка с 89 европейски политици и представители на НАТО, на които Русия забрани да влизат в страната, е проява на двойна наивност, коментира немският в. "Зюддойче цайтунг" в статия под заглавие "Ясни изявления вместо неловко възмущение". Първо, съществуването на такъв списък стана известно още през септември, когато ръководителката на фракцията на Зелените в Европарламента Ребека Хармс бе спряна на московското летище Шереметиево и не бе допусната да влезе в Русия, припомня изданието. И допълва, че публикуването на списъка всъщност е напредък, тъй като преди това политици, които са изразявали отношение към конфликта в Украйна, трябваше да гадаят ще им забранят или не достъп в Русия. Сега много от тях знаят какво ги очаква и дори няма резервират билети.

Втората причина, поради която възмущението е неуместно, са традициите на дипломацията, а именно – "око за око, зъб за зъб". Този принцип на противостояние между Москва и Запада се прилага още от съветски времена. Би било чудо, ако този път руското външно министерство се откаже от него. Възмездието се явява неотменна част от дипломацията, коментира "Зюддойче цайтунг" и продължава: Това, че Москва ще отговори на европейския списък със собствен списък, бе напълно очаквано. Вместо да се възмущаваме, би било много по-полезно да се подготвим за онова, което ще се случи в близко време.

Напоследък се появяват все повече доказателства, че Русия стяга нови сили и тежко въоръжение към Донбас. В тази връзка би било уместно Европа по-отрано да заяви цената, която ще се наложи да плати Русия за ново настъпление на сепаратистите.

Вместо символични забрани за пътуване в Европа на политици, които и без това не се канят да правят такова, или изостряне на ситуацията със заплахи за изключване на Русия от международната система за разплащания SWIFT, много по-разумно е да се въведат прозрачни и умни санкции, пише немското издание. Такива санкции например са съкращаване вноса на нефт: за всяко населено място и квадратен километър, който сепаратистите завземат в нарушение на минските договорености, вносът на руски нефт да бъде намален с определен коефициент.

Доходите от продажби на петрол зад граница са пет пъти по-важни за руския бюджет, отколкото доходите от износ на газ. Още повече, че петрол може да се купи и от други доставчици. В такъв случай Москва сама би определила мащаба на санкциите и никой не би могъл да твърди, че Западът иска да разруши руската икономика.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

11 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Мони_deactivated_1480055728
    #11

    Има Координационна група за нефта и нефтопродуктите към Генерална дирекция „Енергетика” към Европейската комисия (ЕК), правоприемник на Групата по доставките на нефт (Oil Supply Group) към ЕК, която e създадена с Директива 73/238/ЕИО относно мерките за намаляване на последиците от затрудненията при доставката на суров нефт и нефтопродукти. Четете и се запознавайте, та задаващите въпроси да знаят:http://ec.europa.eu/energy/en/statistics/country

  2. strobo
    #10

    Е икономия на ресурси, включително и внос на петрол е добре казано, за бедни на ресурси страни като Германия, но е трудно изпълнимо днес... Например вдигане на цената на нефта на световните пазари до 200 долара на барел, така че и американския шистов петрол да е на пазара и да си купуваме \"скъп\" амерички, вместо евтин руски за наказание....При Кайзера и Хитлер, може би можеше да се мисли по тази линия, но днес е само лозунг....

  3. Entdecken
    #9

    Да купунаш каквото и да било от руските фашисти означава да ги въоръжаваш срещу самия себе си!

  4. Галун
    #8

    Ама верно,защо наистина не го намали?

  5. Entdecken
    #7

    България трабва непременно да ограничи почти до нула вноса от русия, защото износът ни за тях е около 50 пъти по малък поради различните митнически и данъчни бъриери, които те ни поставят. При това стоките, които внасявме от русия може да ни го осигури всяка държава от третия свят и то на доста по ниски цени. Кому е нужно това, освен на петата колона, която паразитира на наш гръб.

  6. Kiril Kovatchev
    #6

    Наистина символичните санкции срещу империята на злото не помагат много. Трябва да има много по-серизни санкции, както автора на статията предлага. Тези символични санкции са по-скоро предупреждение към сибирските варвари че злодеянията им ще имат последствия. За всяко злодейство руснаците трябва да плащат цена. Но за да има това ефект, цивилизацията трябва да е единна срещу сибирските варвари. Явно путлеристите съзнават това и затова водят хибридна война в опитите си да разделят европа и овладеят положението.

  7. Емил Станоев
    #5

    Този който е написал това не мисли . Ако ЕС намали вноса на нефт то Русия реципрочно ще спре нещо друго от ЕС . И така до кога .!? Щото загуби ще търпи не само Русия а и всички страни от ЕС.

  8. BLM
    #4

    Това е начинът. ЕС трябва да премине от приказки към точно определени действия. Да се намали вносът на руски нефт. Това е сравнително лесно, както се отбелязва в статията. Да се работи бързо, целенасочено към осигуряване на газ от други източници. Да се подкрепи Украйна, но умната - без ексцесии, които да влошат нещата. Да се обърне внимание на Грузия, Молдова, Сърбия отсега. То като се обърне колата, пътища много.

  9. Мони_deactivated_1480055728
    #3

    ЕС наложи санкции на терористи действали/щи на Украинска територия и най вече на олигарси и техните фирми /и им блокираха авоарите-ох как боли/. Пропагандатори като Кобзон-мулти милионер, са "ангелчета"в сравнение с другите.

  10. Ив.Александров
    #2

    Възмущения за какво ? За това, че ЕС наложи забрана за 300 руски длъжностни лица да минават границите му и получи ДАЛЕЧ ПО-МАЛЪК отговор ? Може би трябваше да включат в списъка поне 900 лица от ЕС , за това ли протестират ? Или искат просто да демонстират наглост и безочие ? Разбира се Зюддойче цунгцванг и българските папагали не търсят отговори на подобни въпроси, те работят по друга линия.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.