Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Вместо закона на Милотинова, в парламента влиза стратегията на СЕМ

0 коментара

Парламентарната комисия по медии прие след осем месеца отлагане Националната стратегия за развитие на радио и телевизионната дейност чрез наземно радиоразпръскване. Документът, разработен от Съвета за електронни медии и Комисията за регулиране на съобщенията, беше одобрен с 12 гласа "за" и нито един "против" или "въздържал се", съобщи БТА.

Първоначалното намерение на председателката на комисията Милена Милотинова беше Стратегията да се гласува в НС след приемането на новия закон за радио и телевизия, за да може документът да се прилага от един нов състав на СЕМ, в който мнозинство да имат управляващите. Съветът на Европа обаче излезе тези дни с крайно отрицателна експертиза за законопроекта. По този повод Юлияна Дончева, една от вносителките на проекта, предложи той да бъде изтеглен и да се напише изцяло нов вариант на закон. Почти по същото време стана и смяната в ръководство на ПГ на НДСВ, което се изказа публично против закона в този му вид. Дончева бе избрана за зам.председател на групата.

Другият зам.председател на ПГ на НДСВ нововремецът Борислав Цеков заяви, че проектът на Милотинова няма да влезе в пленарна зала. Новият лидер на жълтата група Станимир Илчев определи като "отчайваща" работата на медийната комисия, която не успя за две години "един закон да приеме".

Предвид наближаващите местни избори и продължаващата ситуация на практически спрял процес на лицензиране на радио и телевизионните станции, единственият полезен ход на управляващите е да приемат спешно Стратегията, за да тръгне отново блокираното раздаване на честоти. Сред много от операторите има недоволство срещу НДСВ и това застрашава кампанията им преди местния вот.

Председателят на СЕМ Райчо Райков заяви, че заради несъбирането на такси през последните две години само от големите радио и телевизионни оператори в държавната хазна не са влезли над 1,5 милиона лева. Миналата седмица от СЕМ излязоха с призив към парламента спешно да приеме Стратегията, както и да бъде създадена експертна група за написването на нов проектозакон за радио и телевизия.

При положение, че третата национална телевизия е факт, под нашето достойнство е да говорим за тази стратегия, която е безнадеждно остаряла, изрази мнение Иван Павлов от НДСВ. Той предложи вносителите да оттеглят Стратегията, да я преработят и тогава да я внесат отново за разглеждане и обсъждане в медийната комисия.

Юлияна Тончева от СЕМ обясни, че третата национална телевизия, за която бе даден лиценз на Нова ТВ, е само първи етап от Стратегията. "Много е ясно, че като се освободи честота за четвърта национална телевизия, ще има четвърти конкурс", добави Райчо Райков. Ние искаме на основата на тази Стратегия СЕМ да изпълнява основните си функции, каза Райков.

Окончателен вариант на Стратегията за развитие на радио и телевизионна дейност чрез наземно разпръскване беше изготвен и внесен в Народното събрание през ноември 2002 г. Документът предвижда единна регулация за всички електронни медии, преглед на радио- и телевизионната дейност през 2005 година и издаване на лиценз на национален радио- и телевизионен оператор през 2006 година, както и цифровизация на радио-телевизионната дейност след 2007 година.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.