Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ВМРО-ДПМНЕ не успя да формира правителство в Македония

Наред са социал-демократите, ако и те не успеят, ще има нови предсрочни избори

1 коментар
Никола Груевски

Срокът за формиране на ново правителство в Македония изтече в полунощ, без да бъде постигнато споразумение между ВМРО-ДПМНЕ и партията на етническите албанци Демократичен съюз за интеграция (ДСИ), съобщи Асошиейтед прес.

"Коалиционно споразумение с ДСИ не беше постигнато", заяви лидерът на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски. Той добави, че произвеждането на нови избори ще бъде "зряло решение" за преодоляване на кризата. "Всяко други решение би довело само до нови конфликти /.../ в едно вече разделено общество", посочва Груевски.

По-рано вчера Демократичният съюз за интеграция, най-голямата политическа партия на етническите албанци и дългогодишен коалиционен партньор на ВМРО-ДПМНЕ обяви, че е неспособна да вземе "ясно решение" за коалиционно правителство с партията на Груевски.

"Трябва ни още време и аргументи, за да вземем решение, което ще бъде полезно за народа на Македония", заяви пред журналисти говорител на ДСИ пред щаба на партията в Тетово, минути преди да изтече крайният срок.

На 9 януари президентът Георге Иванов възложи мандат за съставяне на правителство на Никола Груевски, чиято партия ВМРО-ДПМНЕ спечели най-много гласове на предсрочните избори на 11 декември.

Според македонската конституция, ако партията с най-много гласове не успее да събере мнозинство в парламента, президентът ще връчи мандат за съставяне на правителство на втората по брой на спечелените гласове партия, в случая - Социалдемократическия съюз на Македония (СДСМ) на Зоран Заев. Македонските медии не изключват възможността ДСИ да влезе в коалиция със социалистите.

Ако и този опит не успее, вероятно ще бъдат насрочени нови предсрочни избори заедно с местните избори през април.

На изборите през декември ВМРО-ДПМНЕ спечели 51 мандата в парламента, а СДСМ – 49.

ДСИ все още е най-влиятелната партия на етническите албанци, но на изборите спечели едва 10 места в парламента, значително по-малко в сравнение с предходните избори.

Представители на ЕС заявиха, че Европейският съюз очаква бързо формиране на правителство в Македония, а според еврокомисаря по разширяването Йоханес Хан най-добро за страната ще бъде формирането на "широка коалиция".

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Pilgrim
    #1

    Явно българите и по скоро троладжиите не ги интересува съдбата на тази част от България и остатъчна Македония ще трябва да търси уния пак със Сърбия. Албанците там са разделени на две основни партии като нашите "български граждани" на ДПС и Дост има и трети, онзи корман приятел на кунева къде изчезна!Едната на власт другата в опозиция докато се оформи Велика Албания вече и в нато! и довърши работата на Клинтъновци и ОБама, защо не и Тръмп който мисли за балканите, а не за отделните субекти. така

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

Участвам