Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ВМРО на страната на БСП: Трябва да се спази законът и да се избере нов състав на ЦИК

2 коментара
Искрен Веселинов

Трябва да се спази законът и да се започне процедура за подновяване състава на ЦИК. Това заяви пред БНР в неделя депутатът от ВМРО и заместник-председател на Парламентарната група на "Обединени патриоти“ Искрен Веселинов,  като по този начин подкрепи изразената преди дни от БСП позиция.

Основание за тази позиция е изтичането на мандат на Централната избирателна комиси.

От ГЕРБ обаче коментираха, че не е добре това да става преди изборите за Европейски парламент и сегашният състав може да продължи да изпълнява функциите си.

"За да бъде отложен изборът, трябва да има достатъчно сериозни мотиви. За нас във ВМРО законът трябва да се изпълнява. Не виждаме сериозна причина да нарушаваме закона и да отлагаме избора“, каза Веселинов. Той се надява, че "Обединени патриоти“ ще предложат общи кандидатури за членове за комисията.

Депутатът от ВМРО обаче подкрепи други идеи на ГЕРБза промени в Изборния кодекс, предизвикали обвиненията на БСП, че ще доведат до изкривяване на изборните резултати. "Поредните пропагандни тези на БСП. Не смятаме, че има такъв драматизъм, какъвто се опитва БСП да обрисува“, каза Веселинов.

От ВМРО са против връщането на номерата на партиите в бюлетините, тъй като това би улеснило купуването на гласове. По темата предстаели разговори с ГЕРБ.

"Виждаме война на управляващите с президента, която достига до там, че се девалвират изборните правила“, каза в същото предаване по БНР депутатът от БСП Пенчо Милков. "Изборните правила са за да придадат легитимност на властта. Управляващите предлагат изборната администрация да работи след своя мандат. Това създава много въпросителни“, попита Милков.

Според депутата от БСП сегашният състав на ЦИК е угоден на ГЕРБ.

"За БСП, която формално има добро представителство в сегашната ЦИК, конкретният състав на физическите лица няма никакво значение. За нас е важно спазването от самата държава на изборните правила. Не може управляващите да събират аргументи защо да не ги спазят преди началото на изборните кампании през тази година, а после да приканва гражданите да го правят“, каза Милков.

Той посочи, че според изборните правила за ЦИК имат право да предложат свои участници и партии и коалиции, които нямат представителство в българския парламент, но имат в европейския: "Управляващите се опитват да добутат този състав до европейските избори, за да се получи друга конфигурация и оттам тази възможност да отпадне и за партиите, които са в ЕП, но ги няма в националния“.

Различни експертни мнения за смяната на ЦИК

Няма конкретно основание за смяна на състава на ЦИК, освен чисто политическото „поддържане на огъня на фронталното противопоставяне“, коментира пред БНР социологът Димитър Димитров политическия спор дали да бъде сменен съставът на ЦИК преди евроизборите.

“Европейските избори са важни, много пъти сме обяснявали, заради последващите местни. Ако се случат два поредни не много успешни за опозицията резултати, ами 4-годишният хоризонт изглежда доста вероятен на този парламент, на това правителство и това е в дълбока дисхармония с постоянното повтаряне за необходимост от предсрочни избори”, каза Димитров.

Според него Изборният кодекс е достатъчно детайлен по отношение на всеки етап на изборния процес и смяната на състава на избирателните комисии не би трябвало да създава напрежение.

“Просто трябва да се гледа по-хладнокръвно, но това не се вписва във формата на тотално противопоставяне“, каза Димитров.

Според Ваня Нушева от "Прозрачност без граници" аргументите, че смяната на членовете на ЦИК преди европейските избори може да нанеса сътресения на системата, са несъстоятелни. Имаме достатъчно ясен закон, достатъчно ясни тълкувания на Конституционния съд относно мандатността на изборните органи. Законът трябва да се спазва, каза тя пред БНР.

По думите ѝ, ако ЦИК не бъде сменена, това ще даде основания за неоснователни съмнения, взаимни нападки между политическите партии и по този начин ще подкопае доверието в изборния процес.

“Политиците винаги натоварват с много големи очаквания работата на изборната администрация и ѝ дават наистина един много голям акцент. А всъщност, ако се върнем към това каква е функцията на избирателните комисии? Работата на комисиите не е да гласуват вместо избирателите. Тяхната работа е да организират изборния процес. В този смисъл съм много съгласна с г-н Димитров, затова че всъщност Изборният ни кодекс е достатъчно детайлен, с изключително много детайлни разпоредби по отношение на всеки етап от изборния процес, коментира Нушева. “На практика смяната на избирателни комисии не би следвало да създава такова голямо сътресение“, добави тя.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. nik
    #2

    Цялята пушилка е да се даде възможност на Радев да пробута свои хора в ЦИК /от президентската квота/.

  2. stefanmg
    #1

    Дани Кирилов и Цв. Цветанов колко обичат да спазват закона....

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.