Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ВМРО-тата в България и Северна Македония се обявиха срещу каквито и да било компромиси

Кирил Петков отива в Скопие на 18 януари да покаже разликата "между добри планове и реализирани резултати"

30 коментара
Кадър от протест на ВМРО-ДПМНЕ в Скопие, сн. Фейсбук-Мицкоски, архив

Двете организации, които носят името ВМРО в България и Северна Македония, се обявиха срещу допускането на каквито и да било компромиси в преговорите между двете държави.

В навечерието на заседанието на Консултативния съвет за национална сигурност (КСНС) при президента от българското ВМРО призоваха "тези които вярват, че Македония не трябва да бъде пусната в ЕС без да изпълни поставените от България условия, да бъдат в понеделник пред сградата на Президентството".

От ВМРО-ДПМНЕ пък обявиха, че управляващата коалиция в Скопие не е легитимна да преговаря със София, която "изнудва" македонците.

И двете партии са крайни в позициите си, като не веднъж се оказва, че на практика действат като скачени съдове.

Миналата година ВМРО-ДПМНЕ организира протести в Северна Македония срещу възможността Скопие да се съобрази с България, а сега ВМРО предупреждава, че също може да изкара хора по улиците, ако се допусне промяна на българската позиция.

На този фон българският премиер Кирил Петков се готви за първото си посещение в Северна Македония на 18 януари, на което трябва да се срещне с новия македонски премиер Димитър Ковачевски, който се очаква да замени Зоран Заев.

"Искам да заявя много ясно, понеже има всякакви спекулации - позицията на Република България към преговорния процес със Северна Македония се запазва в точките, точно както е в коалиционното споразумение. Тази позиция е същата. Ние надграждаме с пет отделни различни комисии, които да надградят тези отношения", каза от трибуната на парламента Петков в отговор на въпрос от ГЕРБ.

"Аз не разбирам защо през 2021 г. нямаме един полет София-Скопие, една влакова линия София-Скопие, общ културен календар, взаимодействие между нашите бизнеси", допълни той.

Кирил Петков посочи, че петте работни групи между двете страни ще са за инфраструктура, култура, евроинтеграция, борба с корупцията.

"В нашата коалиция имаме абсолютно ясна обща позиция, която е съгласувана пред очите на целия народ, имаме пълна координация и това, че отиваме на разговори на 18 януари, показва, че добросъседството е основен принцип на взаимоотношенията ни със Северна Македония", каза премиерът.

Бившият външен министър Екатерина Захариева отправи упрек, че депутатите и обществото са научили за намерението му да ходи в Скопие от медиите, а не от Министерския съвет. Тя напомни, че въпросните пет работни групи, които иска да прави Петков, фигурират и сега, като са записани в съществуващия договор.

"Всичко това, което предлагате като работни групи, е заложено в договора", отбеляза Захариева.

"Пожелавам ви успех, друг е въпросът, че на мен ми се искаше Вие да поканите тук да дойде министър-председателя на Северна Македония, и президента, и много се надявам да не научаваме от медиите", каза Екатерина Захариева.

"Надявам, че нашето правителство ще покаже разликата между добри планове и реализирани резултати", отговори ѝ Кирил Петков.

По-рано той даде срок от шест месеца, за да регулира кризата между двете държави.

ВМРО може да организира референдум

Евродепутатът и зам.-председател на ВМРО Ангел Джамбазки от своя страна каза, че ще поиска референдум, ако бъде сменен курсът на България за членството на Северна Македония в Европейския съюз. Становището му беше разпространено от пресцентъра на партията по повод предстоящото заседание на Консултативен съвет за национална сигурност в понеделник.

От ВМРО обясниха, че повод за позицията на Джамбазки са поредица изказвания на представители на управляващото мнозинство за активирането на икономически, транспортни и всякакви други дейности за ефективното интегриране на РС Македония към европейското семейство.

Европдепутатът казва, че не е ясно какви са параметрите на мандата при посещението на съветника на министър-председателя Кирил Петков Весела Чернева, която е била в Скопие.

"Категоричен съм, че всякакви опити да се заобиколи Договорът за добросъседство или наложения мораториум, без съответните действия от страна на политиците в Скопие, ще бъдат посрещнати от българския народ с ответни действия", казва Джамбазки.

Той призовава тези, които вярват, че Македония не трябва да бъде пусната в ЕС без да изпълни поставените от България условия, да бъдат в понеделник пред Президентството.

София изнудва Скопие

От най-голямата опозиционна партия в Северна Македония ВМРО-ДПМНЕ пък коментираха, че номинираният за министър-председател, който ще предложи състава на правителството, няма легитимирано доверие да преговаря от името на македонския народ за неговата идентичност.

"Очаквам гласът на ВМРО-ДПМНЕ да бъде чут като най-голямата политическа партия в страната", каза председателят на партията Християн Мицкоски, цитиран от БНР.

"Очаквам, че каквото и да било решение, свързано със самоличността на македонския народ, няма да бъде оставено на нелегитимния премиер и на авантюристичен преговарящ като Бучковски (специалният пратеник на Скопие Владо Бучковски – бел. ред.). Очаквам да бъде чут гласът на македонския народ, на най-голямата политическа партия в Македония, а това е ВМРО-ДПМНЕ - политическата партия, която има най-голямата политическа група в парламента, с най-голям брой кметове и най-много съветници, политическата партия, която изпревари най-големия коалиционен партньор на правителството, а именно СДСМ на предишните местни избори, и както показват проучванията на общественото мнение, ще я изпревари при евентуални предсрочни парламентарни избори", каза Мицкоски по повод обявените за 18 януари разговори на българския премиер Кирил Петков по време на посещението му в Скопие.

ВМРО-ДПМНЕ, каза той, е политическата партия с най-голям брой депутати и има легитимността да преговаря, особено що се отнася до македонската национална идентичност.

Мицкоски каза, че ще сподели своите виждания с Петков.

"Виждаме, че от съседна България всекидневно се отрича македонската национална идентичност, това дори се случва по време на най-големите православни християнски празници", каза Мицкоски.

Той не очаква промяна в македонско-българските отношения след обявения нов подход от София и настоява за дипломатически действия от страна на европейските партньори страната да започне преговори с ЕС.

"Предистория на проблема е резолюцията в българския парламент, която всъщност беше потвърдена от президента Радев. Той дори поиска от министрите в новото правителство на Петков да не отстъпват в исканията. Това е достатъчно силно послание. Докато тази резолюция е в сила, докато тази резолюция има силата на закон, ние ще бъдем обект на изнудване от нашата източна съседка с хегемоннистични искания отпреди векове, вместо да градим бъдеще заедно и да гледаме няколко века напред" каза Мицкоски.

На въпрос какво очаква от номинирания за министър-председател и какви са политическите му очаквания през 2022 г., той посочи, че не очаква нищо от човек, който приема да бъде номиниран, без да има легитимността на народа, и от него той очаква да продължава политиката на заевизма.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

30 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. БалканджиЙово
    #30

    Само, че не ние сме измислената нация Мицее! Любопитно ми е защо еуропейте историчари си траят. То вярно, че наш Кире е по млад ама в дипломацията туй не важи! Все едно Путинката да припне при Зеленски у Киев града. Че то и тез украинци не, че са руснаци но водители теса създали Русия та! Айде хибридни домати и картофи да ги преглътнеш ама хибридни държави вече става трудно. Все още България е жива колкото и да я разпарчетосват!

  2. Zlatan
    #29

    Пожелавам на правителството, което ще даде зелена светлина на Северна Македония за преговори с ЕС, пълен мандат, който да протече без никакви протести и народни вълнения, породени от факта, че сме дали картбланш за преговори на една държава, която системно не спазва правата на българите живеещи там, която брутално манипулира историята с цел да създаде чувства на омраза спрямо българите, която не желае да се декомунизира и да отвори всички архиви на тоталитарните си служби, която не желае да спре

  3. SILENCE
    #28
    Отговор на коментар #26

    Не разбират от подигравки ...

  4. Entdecken
    #27
    Отговор на коментар #22

    Луно Луно земйо мАкедонска! Това знаеш ли го Маке! А що се отнася до Тесла - неговите документи за раждане са написани на български език а не на сръбски. По онова време там се е ползвал български език както и в днешната територия Северна Македзония до края на ВСВ... Все пак прочети отново добре Енциклопедия Британика и за ВМОРО и какви са били по националност неговите водачи и престани да лъжеш като дърт ром!

  5. Iosif Ivanov
    #26

    Какви твърдения, отричали сме националната им идентичност, но сме подписали даже първи, договор за признаване на РСМ за независима държава! Преди срещата на 18 Януари се налага да си уедникват понятията които ще ползват напр. 1)национална идентичност двете страни разбират като...; 2) понятието независима страна .... и т.н.инак би било като разговор на различни езици без преводач!Австралия, Канада и др. страни говорят англииски до един момент са били една държава или Автсрия и Унгария една Австроунгария

  6. Dante Alighieri
    #25
    Отговор на коментар #22

    От шумадийските ц*г*ни нищо не зависи, те са руски к*р*ви и част от азиатската империя. И по зла съдба - ваши господари.

  7. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #24
  8. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #23
  9. Маке
    #22
    Отговор на коментар #4

    Еве сега и србите да признаат дека Никола Тесла е бугарин инаку вето.https://m.youtube.com/watch?v=Q11H7r5q7zE

  10. обикновен
    #21

    Без всякаква изненада. И на двете вмро-та конците се дърпат от Москва.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.