Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Внезапно е починал историкът Божидар Димитров

14 коментара
Божидар Димитров. Сн. БГНЕС

Дългогодишният директор на Националния исторически музей (НИМ) Божидар Димитров внезапно е починал на 72-годишна възраст в неделя вечерта, съобщиха негови близки, цитирани от агенция "Фокус“.

Говорителят на Спешна помощ Катя Сунгарска съобщи, че сигнал за изпаднал в безсъзнание човек е бил подаден в 19.56 часа на софийския адрес ул. "Елемаг". Линейката е пристигнала на мястото на инцидента за две минути, но за съжаление проф. Димитров е бил починал. Причината за смъртта е белодробна емболия.

"Почивай в мир, приятелю“, написа премиерът Бойко Борисов във Фейсбук профила си. Съболезнования изказаха и председателят на Народноот събрание Цвета Караянчева и депутатът и бивш министър на културата Вежди Рашидов.

Димитров оглавяваше историческия музей до миналата година, когато реши да се пенсионира и да се оттегли от конкурса за поста, обявен от Министерството на културата.

Той беше министър без портфейл в първия кабинет на Бойко Борисов. Тогава отговаряше за българите в чужбина, но подаде оставка след като бе разкрито, че е сътрудничил на Държавна сигурност. Това доведе и до закриването на открития специално за него пост. Преди да стане част от управлението на ГЕРБ, Димитров беше в редиците на БСП.

След оттеглянето си от ръководството на Националния исторически музей миналия септември, Димитров обяви, че ще прави надпартийно движение за възход и величие на България и дори запази в съда името "Кан Кубрат" за формацията след известни проблеми и спорове. Идеята му беше да се бори за президентска република.

Противоречива личност, с уклон към историческите сензации и често спорни твърдения за исторически събития, в същото време той работеше за популяризиране на българските исторически забележителности.

Божидар Димитров е роден на 3 декември 1945 г. в Созопол, където често правеше разкопки. Завършва история и археология в Софийския държавен университет. Има докторат по история.

През 70-те години на ХХ век проучва архивите на Ватикана.

През декември 1994 г. е назначен за директор на Националния исторически музей (НИМ). Има задочен конфликт с президента на Република България Петър Стоянов по повод връщането в Зографския манастир на черновата на „История славянобългарска“, написана от отец Паисий Хилендарски, за която се твърди, че е открадната от Държавна сигурност с участието на самия Димитров. През 1998 г. е освободен от поста шеф на НИМ и до 2001 г. прави историческо предаване в БНТ. През октомври 2001 г. се връща в историчесикя музей, спечелвайки конкурс.

Димитров влиза в БКП в началото на 1970-те години и остава и в редиците на БСП след  трансформацията на партията.

Два пъти е бил в листите за народни представители на БСП – в Кърджали и в Шумен през 1997 и 2001 г., но такъв става едва с ГЕРБ, към които преминава след като през 2005 г. отказва да подкрепи кандидатурата на Татяна Дончева за кмет на София и застава зад независимия кандидат Бойко Борисов, с когото е в приятелски отношения. Напуска БСП през 2009 г. за да участва в парламентарните избори от листата на ГЕРБ В Бургас.  

Става министър без портфейл, който отговаря за Агенцията за българите в чужбина, Държавна агенция "Архиви" и Дирекцията по вероизповеданията към Министерския съвет. Подава оставка през 2010 г.  заради сътрудничеството си в Държавна сигуроност и се връща в НИМ като директор, какъвто остана години наред, въпреки че мандатът ме беше изтекъл отдавна. След разразилия се по този повод скандал, Министерството на културата организира нов конкурс в края на 2017 г., който Димитров се закани да спечели, но се оттегли от надпреварата.

Последно – през март 2018 г., името му беше замесено в това, че е сключвал договори с дъщеря си и племеницата си като директор на НИМ, което е конфликт на интереси.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

14 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Realist
    #14

    За мъртвите - или добро или нищо. Замълчавам;

  2. Bлaдo
    #13
  3. lindentown
    #12
  4. Bлaдo
    #11

    ...кдс, бкп, бсп, герб, ...отвъдното... - толкоз за бОжо... === ...и като какъв се е прикривал във Ватикана, мари, сТанойке? Като стража? или като папа?

  5. Коментарът е изтрит в 14:00 на 2 юли 2018 от автора.
    #10
  6. Емил Станоев
    #9
  7. Коментарът е изтрит в 13:59 на 2 юли 2018 от автора.
    #8
  8. edin.drug
    #7

    Един вредител и едно ченге по-малко. Дано с неговия край да свърши унищожаването на археологически обекти и осакатяването на Созопол.

  9. анита хегерланд
    #6

    Много борбен българин. Почивай в мир!

  10. Емил Станоев
    #5

    Поклон пред най-големия защитник на Българщината и Историята ни !

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.