Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Внос на боклук само при недостиг на български RDF отпадъци за горене

1 коментар
Сн. БГНЕС

Решение, което ограничава вноса на битов боклук у нас и позволява такъв само по изключение, ако не достигат български RDF отпадъци за горене в инсталациите за производство на електроенергия, прие на редовното си заседание правителството в сряда.

Мярката бе обещана от служебния министър на околната среда и водите Асен Личев още при встъпването му в длъжност през май. Целта е намаляването на вноса на такива отпадъци при положение, че в страната ни има много битови отпадъци, генерирани у нас и преминали през операция по механично третиране, които не могат да се рециклират и същевременно трябва максимално да се намали тяхното депониране. Страната ни има конкретни цели, поети като ангажимент пред ЕК, за свиване на плащаните на сметищата боклуци.

Тази мярка бе заложена в приетата през юни от кабинета Национална програма за управление на отпадъците до 2026 г.

"Планът за управление на отпадъците позволява гъвкава преценка за вноса на отпадъците за изгаряне според наличните количества в страната. Знаете ли колко RDF отпадък имат общините, защото за изгарянето на вносния се дават по 300 лв. за тон, а за нашия – 20-30 лв.", заяви тогава Асен Личев пред журналисти във вторник.

По думите му проблемът с този вид местен боклук и съхранението му е огромен, тъй като общините нямат място къде да го държат, но срещат и трудности с изгарянето му.

В момента в България само четири мощности имат разрешителни да горят този вид боклуци – това са "Златна Панега цимент", "Холсим", "Девня цимент" и "Топлофикация – Сливен". ТЕЦ "Бобов дол" също имаше такова разрешително, но на фона на затваряне заради незаконно използване на правото на подобни експерименти и редица съдебни дела, сама се отказа от тази възможност миналата година. Това създаде проблем специално за Столична община, която имаше договор с централата за горене на произвежданите RDF блокчета от боклука на София. Така хората на кмета Йорданка Фандъкова се принудиха да прибягват до смесването на PDF отпадък с друг, за да го пращат на сметището, което реално обезсмисля дейността на завода за преработка на сметта, чиято цел е уж да намалява депонираните отпадъци. Едва през юли бе избран изпълнител на строежа на инсталация към "Топлофикация-София" за горене на RDF отпадъците от завода за боклук, който трябва да реши проблема с натрупването на този вид боклук, както и да намали цената на парното в столицата.

Редица други общини също смятаха да решат проблемите със своите такива боклуци, които не могат да пращат в депата, но нямат и къде да държат, чрез ТЕЦ "Бобов дол" и централите "Брикел" и "Русе", които също искаха да получат разрешителни да горят отпадъци.

Темата с вноса на отпадъци, незаконното им горене и неправилното съхранение избухна в края на 2019 г. и се разгоря особено силно в началото на 2020 г., когато прокуратурата и бившият екоминистър Емил Димитров – Ревизоро се активизираха с редица проверки. През февруари 2020 Ревизоро призова дружествата с разрешителни приоритетно да горят български боклук, но както става ясно сега от думите на наследника му те нямат финансов стимул за това, при положение, че за приемането на вносния получават десет пъти повече пари.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Мармот
    #1

    Тук, а и не само, има много боклуци за горене. Цяло летище има за горене. Така че няма нужда да се внасят боклуци, защото износа тепърва предстои!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.