Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Водата поскъпва драстично през 2023 г.

Само в пет области ще плащат по-малко, омбудсманът се обяви против увеличението

5 коментара
Водата поскъпва драстично през 2023 г.

Цената на водата ще поскъпне драстично през следващата година, като на места увеличението е с 45%.

Най-високата цена на водата ще плащат жителите на област Силистра - 5.28 лв. за кубик с ДДС от 2023 г.

Единствено в 6 области - Видин, Хасково, Благоевград, Бургас, Разград и Ловеч няма да има увеличение, а жителите ще плащат дори по-малко на кубик спрямо 2022 г.

Това стана ясно по време на открито заседание на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР), на което бяха обсъдени публично промени на одобрените цени на ВиК услуги за 2023 г.

С колко точно ще поскъпне цената на водата ще е ясно в края на годината, когато КЕВР ще вземе решението в закрито заседание.

В 13 области цената на водата поскъпва

Към момента е ясно, че в 13 области цената на водата ще поскъпне, а в 6 ще намалее спрямо плащаната през 2022 г.

КЕВР предлага по-ниска цена на водата за ВиК операторите на Видин, Хасково, Благоевград, Бургас, Разград и Ловеч спрямо действащите в момента ставки.

За пет регионални ВиК дружества в областите Варна, Плевен, Русе, Смолян и Стара Загора, се предлага по-високо увеличение спрямо одобрените цени на ВиК услугите. Това става ясно от доклада на КЕВР и проекта за решение за изменение на одобрените цени на ВиК услуги за 2023 г.

Към момента 19 ВиК дружества в страната имат одобрени бизнес планове от КЕВР за периода 2022 - 2026 г. Според закона КЕВР е задължена да актуализира утвърдените цени за следващата година. При промяната на цените регулаторът отчита не само инфлацията, но и допълнителни показатели за изпълнение, сред които е и ефектът от направените инвестиции.

Всяко неизпълнение на показателите от бизнес плана е нарушение на поетия ангажимент от страна на ВиК операторите.

С предлаганите промени на цените за 2023 г. КЕВР дава актуална индивидуална оценка за резултатите от дейността на всеки един ВиК оператор с одобрен бизнес план.

За ВиК операторите, които с бизнес плановете са поели конкретни ангажименти, но качеството на техните услуги е влошено и инвестициите не са постигнати, КЕВР налага санкции и намалява одобрените им цени за 2023 г., обясняват от регулатора.

За дружествата, които са доказали високо изпълнение на заложените цели, одобрените цени се увеличават, допълват от там.

Най-висока е цена на водата в Силистра - 5.28 лв. за кубик

Най-висока цена на водата в България ще плащат жителите на Силистра - 5.28 лв. за кубик от 1 януари 2023 г., ако тя бъде одобрена от КЕВР. Това съобщи директорът на ВиК Силистра инж. Тошко Тодоров.

По думите му цената ще остане под прага на социална поносимост, която за една от най-бедните области у нас е определена на 5.55 лв. За сравнение в Ловеч социалната поносимост на цената на водата е 4.32 лв. за кубик.

Поскъпването се дължи на ръста на инфлацията, високата цена на електрическата енергия и изпълняваният воден цикъл на града за близо 80 млн. лева, каза инж.Тодоров.

Въпреки че и в момента цената е сред най-високите за страната, тя не може да покрие разходите за водоснабдяване и се налага всеки месец държавата да дофинансира сметките за ток на дружеството, каза той. Шефът на ВиК Силистра посочи, че цената на водата в бизнес плана е смятана при цена на тока от 265 лева за мегаватчас, а в последната година тя често надхвърля 600 лева.

Последното увеличение на водата в област Силистра е от 1 август 2022 г., когато цената на услугата стана 5.035 лв. на кубичен метър.

Омбудсманът възрази срещу скока на цената на водата

Омбудсманът Диана Ковачева възрази срещу драстичния скок на цената на водата през следващата година.

"Като защитник правата и интересите на гражданите отправям препоръка - цената на ВиК услугата, предоставяна от ВиК дружествата в Смолян, Русе, Ямбол, Стара Загора, Плевен, Варна, Монтана, Велико Търново, Силистра, Враца, Търговище, Пловдив и Габрово да не бъде повишавана през 2023 г.", заяви проф. Ковачева.

Според нея за гражданите става все по-непосилно да погасяват нарастващите сметки за вода в условията на кризи - икономическа, политическа, финансова, постковид, и при огромна инфлация. Годишната инфлация за октомври 2022 г. спрямо октомври 2021 г. е 17.6%, но от ноември се наблюдава намаление.

"За съжаление КЕВР не взе предвид изразените аргументи от омбудсмана и увеличи цените на услугите на деветнадесет ВиК оператора, като средното увеличение е с 36%", казва общественият защитник.

В област Смолян, където и в момента цената на ВиК услугата е на четвърто място в страната по скъпотия, е предвидено увеличение от 24% в сравнение с утвърдените цени за 2022 г. Така от 1 януари 2023 г. жителите на Смолян и региона ще бъдат принудени да плащат с 68% по-скъпа ВиК услуга спрямо началото на 2022 г.

Жителите на Омуртаг, които многократно протестираха заради липсата на вода и дори бяха в бедствено положение, ще плащат с 3% по-скъпа вода.

Омбудсманът обърна внимание, че изпълнението на показателите за качество "общи загуби на вода във водоснабдителните системи", не се вземат предвид от КЕВР при изменението на цената на ВиК услугата за 2023 г.

"Оценявам, че действията на КЕВР са съобразени с нормативните разпоредби, но през годините многократно подчертавах, че загубите на вода по водоснабдителната мрежа са една от основните причини за преминаването към режим на водата в стотици населени места в страната", посочи проф.Ковачева.

Тя обърна внимание, че оценката на КЕВР по отношение на загубите на вода за 16 от 19-те проверени ВиК оператора е "пълно неизпълнение" на този показател. В областите Монтана, Ямбол, Разград, Търговище, Варна, Плевен и Враца общите загуби на вода надхвърлят 60%.

Омбудсманът изпрати в КЕВР отрицателно становище по ценовото предложение на ВиК Кърджали. То предвижда през 2023 г. жителите да заплащат с 45% повече за цената на водата. Поскъпването е от 2.648 лв. за кубик вода сега на 3.847 лв. от 2023 г. Предложената за утвърждаване цена за 2026 г. е с цели 86% по-висока спрямо сегашната и достига 4.927 лв. с ДДС.

"Бизнес планът и ценовото предложение на ВиК Кърджали за регулаторен период 2022 г.-2026 г. се разглеждат от КЕВР в последния месец от първата година на посочения период. По този начин КЕВР на 6 декември 2022 г. провежда обществено обсъждане за одобрява цените на ВиК услугите за област Кърджали за 2023 г., 2024 г., 2025 г. и 2026 г., изменя и утвърждава цената за 2023 г. Това е прецедент в практиката на КЕВР. На практика регулаторният период за ВиК Кърджали вместо 5, включва 4 години, което е в противоречие с нормативната уредба", коментира омбудсманът.

ВиК операторите искат по-високи цени

ВиК операторите не се съгласиха с намаляването на поисканите от тях цени. На откритото заседание те заявиха, че регулаторът трябва да отчете в по-голяма степен влошаването на цялостната икономическа среда с повишени разходи за електроенергия и материали, както и натрупаната инфлация.

Според други ВиК дружества измененията са оправдани и КЕВР правилно е отчела изпълнението на показателите за дейността.

На общественото обсъждане представителят на МРРБ изтъкна, че преди намалението на цените за отделни оператори регулаторът трябва да извърши по-пълна проверка и да им даде конкретни указания във връзка с неизпълнението на изискванията.

Браншовият синдикат към КНСБ е на мнение,че финансовите корекции на бизнесплановете след 3-та и 5-та година водят до дисбаланс в прогнозните приходи на дружествата, което не гарантира тяхното устойчиво развитие. Според КТ "Подкрепа" е необходима промяна на формулата за определяне на инфлацията, тъй като поради забавеното приемане на някои бизнес планове тя не е отчетена в пълна степен.

От Българската асоциация по водите се обявиха за промяна в нормативната уредба, с която да се даде възможност за коригиране на цените поради по-късно приемане на плановете.

Съюзът на ВиК операторите е на мнение, че намалението на цените поставя дружествата в трудно положение, тъй като се отразява на инвестициите.

От Гражданска платформа "Изправи се.бг" изразиха становище срещу изменението на цените. Според организацията социалната поносимост не е отчетена въз основа на реални данни, показателите за ефективност не се изпълняват и са необходими нови решения за извършване на реална реформа във водния сектор.

"Наредбата за регулиране на цените на ВИК услугите от 2016 г., приета от Министерския съвет, ясно указва, че след третата и след петата година от изпълнението на бизнес плановете Комисията следва да отчете извършените от дружествата реални инвестиции и степента на изпълнение на единните показатели за ефективност",заяви на общественото обсъждане д-р Ивайло Касчиев, ръководител на работната група и директор на дирекция "Водоснабдителни и канализационни услуги".

Той поясни, че съобразно действащия закон регулаторът стриктно изпълнява правомощията си и по определена методика прилага единен подход към всички оператори при преизчисляването на цените на ВиК услугите.

Според него действията на КЕВР са последователни - при изпълнение или неизпълнение на инвестициите и показателите, заложени в бизнес плановете на дружествата, регулаторът отразява това в актуализацията на техните цени.

"Регулаторната рамка у нас е благоприятна за дейността на ВиК операторите. България е единствената страна в Европа, в която в определяните цени предварително се включват както направените инвестиции, така и тяхната възвращаемост. В другите държави първо трябва да се направят инвестициите и после се получава съответната възвращаемост", заяви Ивайло Касчиев.

Той напомни, че през изминалите години Комисията непрекъснато е информирала ВиК операторите и всички компетентни държавни институции за системното неизпълнение на инвестиционните програми, заложени в бизнес плановете на водните дружества.

Според него е редно ВиК операторите да отговорят на въпроса защо качеството на услугата не се подобрява през годините и какви мерки са необходими в тази насока, както и защо някои дружества успяват да изпълнят параметрите на своите бизнес планове, а други не.

Мерки в тази насока следва да бъдат взети от принципалите на дружествата - МРРБ и общините, а не от КЕВР. Те трябва да извършват текущи анализи, да дават препоръки и да участват активно в оперативното управление на ВиК дружествата, заяви Ивайло Касчиев.

В 14-дневен срок участниците в общественото обсъждане могат да внесат в КЕВР писмени становища по проекта за решение за изменение на одобрените с бизнес плановете цени на ВиК услуги за 2023г.

Окончателно решение регулаторът ще приеме на закрито заседание на 30 декември 2022.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит в 15:26 на 30 март 2023 от автора.
    #5
  2. анита хегерланд
    #4

    За да се контролира потреблението, трябва да се монтират задължително водомери с дистанционно отчитане, особено в обществени сгради, училища и детски градини.

  3. dabedabe
    #3
    Отговор на коментар #1

    Шопите вода не пият и затова не им поскъпва.

  4. someone
    #2

    Що бе, неуважаеми да поскъпва водата?! В София откакто ингилизи и франсета я концесионират, водата стана по-варовита и гнусна. А идва по гравитачен път, какъв ток ви гони?! Да не са разширили нещо язовира, без да сме разбрали? Бели Искър пък дори не е рехабилитиран. Да не би да изградиха канализация, където я няма още?! Щото течовете не са намаляли, даже напротив. На Княжевска има един целогодишен, дето само симулират дейност, че го търсят и отпушват една шахта, а течът си е там и след това. През зимата даже стават коловози от лед. Ама нали раята трябва да плаща 6-цифрените заплати на мениджмънта...

  5. Нато Натов
    #1

    Безсрамнците от Софийска вода не искат ли увеличение?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.