Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Водата за напояване намалена от агроминистъра

12 коментара

Заради сложната икономическа ситуация, която засяга голяма част от българските фермери, е намалена цената на водата за напояване, съобщиха от Министерството на земеделието и храните (МЗХ) в петък. Като друг мотив за тази стъпка се посочва правителствения приоритет за възстановяване на поливното земеделие в страната.

Цената на услугата “водоподаване за напояване“ се определя от министъра на земеделието и храните и решението за свалянето ѝ е взето от комисия след обстоен анализ, уточниха от агроведомството.

Така гравитачно подаваната вода за напояване поевтинява с една стотинка за кубик, а за поливната течност за оризопроизовдителите е определена максимална цена от две стотинки за куб. м.

От министерството смята още, че след предприемане на съответните мерки за оптимизиране дейността на доставчиците и прилагането на правителствената програма за развитието на хидромелиорациите в България, за следващите сезони ще се открият нови резерви и възможности за ново поевтиняване на водата за напояване.

През последните няколко години цената на водата за напояване е била повишавана или е оставала на една и съща стойност, уточняват от МЗХ. Няма съществена промяна и на поливните площи: при налични изградени поливни площи 7 471 131 дка към 2000 г., годни са 5 417 000 дка, а реално се поливат около 450 000 дка.

По-ниската цена на водата ще е стимул за ползвателите да разширяват поливните територии и да отглеждат повече поливни култури.

Към момента на територията на страната има съдебно регистрирани и работят 92 сдружения за напояване, които стопанисват общински или държавни хидромелиоративни съоръжения, допълват от ведомството

Тези организации средно около 65 000 дка площи при чувствително по-ниски цени на поливната вода.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

12 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. MELIORATOR
    #13

    Porednite PR prostotii.Melioraciite i napoyavaneto ne sa vartene na shemi i dalaveri v NVMS.Za tam se iska akul i pari za investicii.Nyama go nito ednoto, nito drugoto.Dano Gospod da izprati dazhdove - pone tazi voda shte e bezplatna za neshtastnite fermeri.

  2. фермер
    #12

    а какво става с т.н. Сдружения за напояване - нали министъра им определя цената на водата, ама напоителни системи ги прецакват, щото им вземат хляба. даже и МЗХ не спазва Закона за здруженията за напояване,да не говорим за средствата от Европа за тях

  3. трака-трак
    #11

    Великите цивилизации са живеели благодарение на поливното земеделие, при много по-тежки условия.Днес имаме язовири и електричество за помпите.

  4. Troparov
    #10

    Vijdame progresa- ot 12 mln.- se " uvelichiha" do 7 mln., a se polzvat 0,5 mln.

  5. ХМС
    #9

    В случая става въпрос за цена на услугата "доставка на вода за напояване", предлагана от търговските дружества, с едноличен собственик на капитала държавата, с принципал МЗХ.За потребителите на тази услуга би трябвало да е ясно, че водещия механизъм при ценообразуването е себестойността на услугата за осъществяване на доставката на 1 куб.м. вода до земеделската площ на потребителя, или казано по друг начин - сумата от условно-постоянните разходи и променливите разходи на доставчика за да достави

  6. ХМС
    #7

    Но какво се получава, когато годината се окаже валежна и през поливния сезон паднат достатъчно количество валежи, които да обезпечат необходимата почвена влага за развитието на поливните земеделски култури, без допълнително напояване:- доставчикът на вода за напояване е направил необходимите условно - постоянни разходи (амортизационни начисления в/у ДМА, планови ремонти преди началото на поливния сезон - за подготовка на хидромелиоративната си поливна инфраструктура за поливния сезон; за текуща поддръжка

  7. ХМС
    #6

    За съжаление, след 01.01.2005 год. тази нормативна възможност отпадна и на практика от тогава ежегодните цени на тази услуга би следвало да следват логиката на пазарното ценообразуване - по реална себестойност, което е еднакво неизгодно както за доставчиците, така и за водопотребителите, поради което съответните министри (през периода след 01.01.2005 год.) одобряваха съответните годишни цени на услугата съобразно политическата си преценка за допустимата поносимост на цената от страна на водоползвателите.При

  8. ХМС
    #5

    Как стоят нещата при ответната страна - потребител на тази услуга и защо през последните двадесет години се поливат не повече от 10 % от изградените и годни за напояване земеделски площи:- вътрешно каналната мрежа за напояване във всички тези изградени и годни за напояване земеделски площи е пригодена за ползване чрез съответната поливна техника, произвеждана основно от завод "Сила" в гр. Ямбол;- до 1992 година всяко новоизградено напоително поле се предаваше на съответното ТКЗС заедно с предвидената

  9. ХМС
    #4

    - през последните няколко години се забелязва преориентиране към технически земеделски култури (предимно есенници като рапицата), които не изискват напояване- преобладаващата част от собствеността в/у изградената от държавата до 1992 година вътрешно - канална мрежа съоръжения, предадена след изграждането им на ТКЗС, към настоящия момент не е включена в капитала на доставчиците на водната услуга, поради което същите не могат да се разпореждат с нея и нямат правното основание да я поддържат и ремонтират;-

  10. тъпеш
    #3

    така е свикнал българския селянин.Затова за капковото напояване в България няма интерес

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.