Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Водата за напояване не достига

15 коментара
Водата за напояване не достига

Липсата на валежи през май не може да се компенсира по никакъв начин и трябва да се подготвим за сушава година, предупредиха в понеделник от Министерството на околната среда и водите (МОСВ). А

нализ за състоянието на водите, разпореден от министър Джевдет Чакъров, сочи, че състоянието на оттока на реките и на нивото на подземните води е критично, а язовирите за напояване за наполовина празни.

Въпреки оскъдните валежи през зимата, положението с водоизточниците, използвани за питейни нужди, е задоволително и ако се използват само по предназначение, течността в  тях ще е достатъчна за нуждите на населението.

В момента 72 на сто от обемите на питейните язовири са запълнени, сочи статистиката на екоминистерството. Тези водоизточници е точат само по одобрен предварително месечен график и Чакъров е разпоредил засилен контрол върху спазването на обемите за ползване.

В неблагоприятно състояние обаче са язовирите, използвани за напояване. Само 47 на сто от техния обем е запълнен, което е доста тревожно за състоянието на реколтата, което се влошава и се очаква сериозно намаляване на добивите.

Нивото на подземните води е критично. Регистрирано е най-ниското им ниво от 2000 година досега. Наличните данни за състоянието им, свързани със състоянието на реките показват, че в момента оттокът на реките се образува за сметка на подземните води, а не обратното – оттокът на реките да подхранва подземните води, както е нормално този сезон.

Затова експертите от МОСВ препоръчват пестеливо използване на подземните води и предупреждават тя да се ползва предимно за питейни нужди, особено в Добружда, Тракийската низина, крайдунавските населени места и др. селища, които разчитат на подземната течност.

Оттокът на реките е по-нисък от средномногогодишния. Това явление е абсолютно необичайно за месец май, когато нормално всички реки текат с водни количества над средномногогодишните. Най-нисък е оттокът на реките в Черноморския басейн – 37 на сто от средномногогодишния отток, съобщават още от МОСВ.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

15 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Веселяк
    #16

    Всички бетонови възли ползват подпочвени води, за които не плащат нищо. Как да има вода за земеделието при това свръх ползване...

  2. PODPOCHVENI vodi
    #15

    podzemni technosti :-)

  3. Дедов
    #14

    На уважаемите автори и на форума, че в края на миналата година всичките големи , а и по-малки язовири за напояване бяха източени! Поради опасност от преливане и наводнения ?!?По малоумност сегашните управляващи могат да се мерят само с Нейчо Неев - Беровия вице премиер, известен освен с изтояването на яз. Жребчево и с фразата " Егати и държавата щом аз съм и вицепремиер"!

  4. фермер
    #13

    Хората от ЗЕМЕДЕЛСКИЯ НАРОДЕН СЪЮЗ предлагат, да не се плаща за водата за напояване, но ДОГАН не дава, защото в НАПОИТЕЛНИ СИСТЕМИ управлява той.

  5. Един българин
    #12

    Леле-е-е-е-е,Догане,ами сега........Какво ще правят твоите министри Синдбад Катил и Шербет Джангъров?Ау-у-у-у-у-у,и 186000 избиратели по-малко за евроизборите..........Леле,мале-е-е-е-е-е..............Догане,Догане-е-е-е-е,гризваш дръвцето двустранно...............Е,време ти е...........Или пък.............В последните дни..............

  6. another bulgarian
    #11

    Sherbet Jangurov, I like it

  7. поп Грую
    #10

    провала си.Това вече съм го слушал през изминалите години,когато бяха ЕДИНСТВЕНАТА партия на власт и опозицията беше в затворите. Тогава все им беше виновна сушата ,после кишата,после и четирите годишни времена,американския империализъм,западногерманския реваншизъм, а в последните години- опозицията. В България трябва да има Държавен резерв и зърнени запаси в него. Ако не е разпродаден вече, както при Виденов,зърно трябва да има за две последователни години,независимо каква е била годината -сушава

  8. anarhist
    #9

    не са оправдания грую.язовир искър се източва от вецовете за производство на електроенергия.ако и идната зима бъде сушава като миналата може и да се очаква режим на водата след 2-3 години.нека тогава да кажат какво да правим тези които затвориха малките реактори на аец козлодуй.тогава ще има лили режим на водата или недостиг на електроенергия.

  9. Шебек
    #8

    Що говориш глупости. Де ги тия вецове след язовир Искър. Аз лично знам само един и той е над язовира, към Пасарел. С кофи ли носят водата до там. И според теб сушата и недостига на зърно дето се задават ще са, в крайна сметка, резултат от затварянето на атомните реактори. Извинявай, но немога да се съглася с теб.

  10. Енергитик
    #7

    Не се излагай,бе,Шебек!И ВЕЦ "Пасарел" и ВЕЦ "Кокаляне" са след язовира........

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.