Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Водещи японски фирми спират работа в Китай заради ожесточени протести

САЩ не взимат страна в конфликта, избухнал заради спорни острови

8 коментара
На снимката се вижда разрухата, останала след разграбването на универсален магазин в Китай, като част от атнияпонските протести. Сн: ЕПА/БГНЕС

Водещи японски компании временно спират дейността на заводите и офисите си в Китай след бурните антияпонски протести в страната заради териториални спорове, предаде Ройтерс.

Японската корпорация "Панасоник" (Panasonic) обяви в понеделник, че заради опасността от нови нападения на антияпонски демонстранти закрива един от заводите си в Китай и спира производството в още два. На работниците от заводите е препоръчано да си останат в къщи от съображения за сигурност.

Антияпонските настроения в Китай, които през последните дни бележат апогея си от десетилетия насам, доведоха до демонстрации, атаки и насилие срещу известни японски компании като производителите на автомобили "Тойота" (Toyota) и "Хонда"(Honda).

Китайски държавни медии съобщиха, че търговските отношения между двете страни, които за миналата година са генерирали от двустранна търговия 345 млрд. долара, са под заплаха.

Нов изблик на антияпонски протести из цял Китай се очаква във вторник, когато е годишнината от от японската окупация на части от Китай през 1931 г.

Протестната вълна започна, след като миналата седмица Токио изкупи от частни лица - японски граждани - островите, наричани Сенкаку в Япония и Дяоюйдао в Китай. Пекин счита островната група за изконна китайска територия, отнета незаконно през 80-те години на 19 век. Спорът за островите се изостри през 70-те
години на 20 век, когато в района бяха открити залежи на природен газ и петрол.

След като японци изкупиха спорните острови, Китай изпрати в района шест разузнавателни кораба. В понеделник флотилия от 1000 китайски рибарски лодки се отправи към островите.

Говорител на китайското външно министерство заяви в понеделник, че правителството ще охранява японски фирми и граждани, а протестиращите бяха призовани да спазват закона.

Японският производител на електроника "Канон" (Canon) съобщи, че планира да спре в понеделник и вторник дейността на три от четирите си завода в Китай (завод за лазерни принтери и в завод за дигитални камери в провинция Гуандун и в завод за копирни машини в Цзянсу).

В Китай на нападения са подложени японски дипломатически мисии, компании, ресторанти и супермаркети. Ръководството на много от атакуваните обекти реши да спре дейността им поне до сряда. В Китай са затворени дори японските училища.

САЩ не взимат страна в конфликта

По време на посещението си в Токио, започнало в неделя, министърът на отбраната на САЩ Лион Панета се опита да успокои напрежението между Япония и Китай.

Панета изрази безпокойство, че страните предприемат различни провокации, които може да доведат до насилие и в крайна сметка до конфликт.

"Разбира се, че сме обезпокоени от демонстрациите в Китай и от конфликта за островите Сенкаку. Посланието, което се опитах да предам, е всички страни да проявят спокойствие и сдържаност", каза Панета.

"Антияпонските протести се разпространяват в невиждани досега мащаби. Някои прераснаха в размирици. Наистина е много неприятно, че японски фирми са понесли сериозни щети. Ще помоля отново китайското правителство да вземе нужните мерки. Надявам се законът и редът да бъдат спазени", заяви японският външен министър след срещата си с Панета.

Японският външен министър Коичиро Гемба заяви, че той и Панета са съгласни Япония и САЩ да си сътрудничат за избягване на дълготрайно помрачаване на японско-китайските отношения.

По-рано Гемба заяви, че Токио и Вашингтон са съгласни, че ситуацията около спорните острови попада под действието на двустранния им договор за сигурност. Това означава, че евентуално нападение над тези острови ще се приеме като заплаха за националната сигурност на САЩ.

Панета заяви, че правителството му изпълнява задълженията си по американско-японския договор за сигурност, но не заема страна по спора кой има суверенитет над островите.

"Политика на САЩ е да не заемат позиция при спорове за суверенитет. Същевременно се надяваме тези проблеми да бъдат решени по мирен път и макар да разбираме трудностите от юридическа гледна точка е изключително важно да се използват дипломатически средства от двете страни за конструктивно решаване на тези проблеми. В интерес на всички е Япония и Китай да запазят добри отношения и да намерят начин да се избегне по-нататъшна ескалация", заяви министърът на отбраната на САЩ.

Първоначално в обиколката на Панета в Азия не се предвиждаше посещение в Япония. То бе добавено заради възникналото изостряне на напрежението между Токио и Пекин, отбелязват анализатори.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #8

    Ама така кажете бе: "... залежи на природен газ и петрол..." Може и до война да се стигне зарад туй.

  2. Анонимен
    #7

    Ами да вземем да поканим японците да си направят заводите тук - няма да имат никакви проблеми.

  3. Анонимен
    #6

    Абе тия американци няма ли да почват да плащат външния си дълг към Китай? Или ще пращат руснаците да им го приберат?

  4. Хем
    #5

    3, И това което пишеш за Япония е вярно.Но те все пак направиха икономика и сриването при тях ще бъде до някакво `ниво`. Добро утро.

  5. Анонимен
    #4

    Номер 3, тъй като гледам, с теб изобщо не могат да се сравняват.

  6. Анонимен
    #3

    Това краят на японската икономика - една изтощена страна и без бъдеще. Земетресения, ядрени катастрофи, намаляване на експорта, застаряващо население. Японците са толкова тъпи, че не са могли да прекопират китайската писменост и са запознали да пишат векове след Китай

  7. Хем
    #2

    Това е началото на прелома в т.н. китайска икономика.Ще видите колко малко им трябва за да се сринат.Та макар и този път да се стигне до компромис,камбаната бие.Силно!

  8. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.