Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Водният сектор се нуждае от 13 млрд. лева инвестиции

1 коментар

Според последните разчети на Министерството на околната среда и водите (МОСВ) водният сектор в България се нуждае от 12.6 млрд. лева инвестиции. Към момента почти без изключение водните съоръжения и инфраструктурата са в незадоволително, а на места - и в окаяно състояние. Това каза министърът на околната среда и водите Нона Караджова на конференция за стратегическата инфраструктура в столицата.

Необходимите средства ще дойдат от европейските фондове, от заеми, от бюджета, потребителски такси и публично-частни партньорства.

Големият проблем обаче остава управлението на водите и ВиК-инфраструктурата в България, продължава констатацията. В момента няколко министерства, агенции, търговски дружества, общини и областни управители си поделят различните отговорности по отношение на водните ресурси. Всяко от ведомствата трябва да представя под някаква форма своя визия за бъдещето на сектора.

До края на годината ще бъде изработена стратегия за управление на водите, като в момента в екоминистерството тече процедура по избор на изпълнител на документа.

Има две основни идеи за бъдещето на водния сектор – едната - четири държавни компании, които да управляват водните обекти на принципа на сега действащите басейнови дирекции, втората - една ВиК-компания по модела на "Българския енергиен холдинг", която да окрупни сектора. Ще се направи финансова обосновка на различните модели и ще се избере най-добрият от тях, каза Караджова.

Докато се работи по поредната стратегия и се премине към изпълнението ѝ, ще минат години, призна Караджова.

МОСВ одобри плановете за управление на речните басейни

По-късно от ведомството на Нона Караджова съобщиха, че са утвърдени първите планове за управление на речните басейни от четирите басейнови дирекции под шапката на МОСВ. Те са изпратени на Европейската комисия за одобрение.

Съгласно Закона за водите управлението на водите, водните обекти и ВиК-системите се осъществява на базата на плановете за управление на речните басейни. Те са основният документ за управление на водите от съответната басейнова дирекция през следващите шест години.

Извършените оценки показват, че от 936 водни обекта в страната, 451 са в добро състояние и 485 - в лошо.

Програмите от мерки до 2015 г. са основна част на плановете. Именно за тяхното изпълнение са необходими 12.6 млрд. лева инвестиции. Най-неотложните мерки предвиждат да се подобри състоянието на около 20% от водните обекти в лошо състояние, като в случаите на трудности срокът за ремонти е отложен до 2021 или 2027 г.

Държавата тегли заем от 81 млн.евро за четири язовира

Правителството задейства първите по-сериозни инвестиции във водния сектор със средства от държавно-гарантирани заеми, стана ясно още в сряда. Кабинетът предложи на Народното събрание да ратифицира споразумение с Международната банка за възстановяване и развитие (МБВР) за заем от 81 млн. евро. Държавата ще добави още 20 млн. лева и със средствата ще бъдат завършени язовирите "Нейковци", "Пловдивци" и "Луда Яна", както и пречиствателните станции към тях. Съоръженията ще осигурят качественото водоснабдяване на Трявна, Мадан, Рудозем и Панагюрище. Ще се извърши и рехабилитация на язовир "Студена", който е основен водоизточник за Перник и е в експлоатация повече от 60 години.

С част от средствата ще се изготвят 48 регионални и 40 градски генерални планове за развитието на водоснабдяването и канализацията. Предвидени са и средства за подготовката на проекти и тръжни документи, извършване на строителен надзор, одити и консултантски услуги.

Проектът ще се изпълнява в периода 2010-2015 г., а погасяването на заема ще става между 2017 г. и 2028 г.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. учен
    #1

    Тая министърка е наи-слабата в цялата история на екологията.А по отношение на водите- нищо ново откакто чакъров и качакова си заминаха.Всичко което обявяват караджова и плевнелиев са идеи на качакова и чакъров многократно обсьждани в паралмента и БАН.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.