Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Военен преврат в Мианма

6 коментара

Телевизия на военните в Мианма обяви в понеделник, че въоръжените сили поемат контрол над страната за една година, след като по-рано водачката на управляващата партия в Мианма "Национална лига за демокрация" и фактически премиер Аун Сан Су Чжи, както и други висши фигури от партията, са били задържани.

След задържането на ключови правителствени фигури армията на Мианма обяви извънредно положение в страната. Параграф от съставената от военните конституция позволява на армията да поема контрол по време на национално извънредно положение. Като причина за действията военните посочват това, че правителството не е реагирало на твърденията им за масови изборни измами на вота през ноември и че не е отложило изборите заради кризата с коронавируса.

Съобщенията бяха направени след дни на безпокойство от заплахата за военен преврат (отречена от военните), в деня, когато новият парламент трябваше да започне работа.

Арестуването на висши политически ръководители и прекъсването на комуникациите бяха първите признаци, че са задействани планове за завземане на властта.

Според новинарския интернет сайт "Иравади" освен Аун Сан Су Чжи и президентът Вин Мин, са арестувани също членове на Централния изпълнителен комитет на партията, депутати и членове на регионалните власти. Седемдесет и пет годишната Аун Сан Су Чжи е най-влиятелният политик в страната си и стана неин ръководител, след като десетилетия наред води ненасилствена борба срещу военния режим.

Армията определи за изпълняващ длъжността президент бившия генерал Мин Све. Контрол върху страната обаче де факто пое командващият въоръжените сили Мин Аун Хлаин, отбелязва ДПА.

След това армията увери в комюнике, че превратът е бил необходим за запазване на стабилността в Мианма. Тя обяви, че след края на извънредното положение след една година ще бъдат произведени избори и съставено ново правителство.

Аун Сан Су Чжи призова народа да се противопостави

Аун Сан Су Чжи, де факто цивилната ръководителка на Мианма, призова народа да се противопостави на военния преврат. В изявление, разпространено от нейната партия Национална лига за демокрация (НЛД), Су Чжи разкритикува армията, като я обвини, че не се е съобразила с продължаващата пандемия от новия коронавирус и "е на път да върне обратно страната към военната диктатура". Тя призова обществеността да се противопостави напълно на военния преврат.

Аун Сан Су Чжи е подготвила посланието предварително, на фона на разпространяващите се през последните дни слухове за предстоящ военен преврат, отбелязва Франс прес.

Превратът бе осъден от редица световни лидери, сред които генералният секретар на ООН Антониу Гутериш, държавният секретар на САЩ Антъни Блинкън, председателят на Европейския съвет Шарл Мишел и британският премиер Борис Джонсън. Те призоваха военните в Мианма да освободят задържаните цивилни лидери и да се съобразят с резултатите от произведените през ноември парламентарни избори.

Мианма бе управлявана от военна хунта близо половин век, преди през 2010 г. в страната да започне преход към демокрация и политическите затворници да бъдат освободени. Аун Сан Су Чжи, която в продължение на десетилетия символизираше борбата за демокрация в страната и получи Нобеловата награда за мир през 1991 г., бе пусната след 15 години под домашен арест. По конституция тя няма право да се кандидатира за президент, но на практика стана цивилният лидер на Мианма, след като нейната партия спечели изборите през 2015 г. Първоначално приветствана от редица от световни лидери, Аун Сан Су Чжи постепенно бе низвергната и си навлече много критики заради репресиите в Мианма срещу мюсюлманското малцинство рохинги.

НЛД спечели убедително изборите в Мианма на 8 ноември. Подкрепяната от военните партия получи слаба подкрепа. Тя обаче оспори резултатите, отправи критики за сериозни изборни измами и в резултат страната изпадна в политическа криза.

Новият парламент трябваше да се събере на първо заседание днес.

Бангладеш междувременно призова Мианма да положи реални усилия за разблокиране на процеса на доброволно завръщане на бежанците рохинги. Съседната ислямска страна приюти през 2017 г. 1 милион представители на това мюсюлманско малцинство, избягали от насилието в преобладаващо будистка Мианма.

Ключови думи

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Евлрги
    #6
    Отговор на коментар #4

    Проблема драги е как е прието в България да се изказва и пише!!По-рано когато имаше държава се знаеше точно и ясно какво е името на всяка държава.Сега всеки "специалист" знаещ някакъв език се прави на интересен.Какво пишело в английски и как се изказвало и за това българина взе да мучи и да квичи!!

  2. Евлрги
    #5
    Отговор на коментар #2

    Армията им спрямо населението е доста малка 53 милиона и само някакви 430000 военни.Да всяка държава има право да се въоръжава и защитава.Ако тяхната демокрация е такава като нашата, естествено е да има недоволни.И не се казва леководен, термина е лека вода, има и тежка вода. После ядро от 20% обогатен уран са също технически терминологични глупости. Превода и образованието ви куца. Вижда се че сте завършили някаква хуманитарна специалност, ако изобщо нещо сте.... Как си го представяте това ядро на реактора ??

  3. Ainalani Moanakiwa
    #4

    Това Р в английското име не се произнася на бирмански, така че "Мианма" е по-правилно.

  4. Коментарът е изтрит в 10:08 на 1 февруари 2021 от автора.
    #3
  5. Практик от София
    #2

    Каква новина в истинския смисъл на думата може да бъде известието за военен преврат в Мианмар (Бирма)?

    Загубихме им бройката на превратите в тази страна.
    Мианмарската армия е на 12-о място в света по численост – близо 430 000 души. Основна военна, политическа и икономическа сила в страната. Една четвърт от депутатските места в парламента на Мианмар са запазени за военните.

    През 2007-а година Русия подписва договор с Мианмар за изграждане на ядрен център, вкл. доставка и конструкция на леководен

  6. Борис Б
    #1

    Р, Маианма-р. :)

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.