Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Военен преврат в Судан, премиерът е отведен на неизвестно място

2 коментара
Суданският премиер Абдала Хамдок, сн. ЕПА/БГНЕС

Суданският премиер Абдала Хамдок бе отведен на неизвестно място, след като отказа да подкрепи военния преврат в страната, предадоха Ройтерс и Франс прес, като се позоваха на суданското министерство на информацията.

Въоръжените сили, които държат Хамдок под домашен арест, оказват натиск на премиера, за да изрази той подкрепа за преврата, заяви по-рано днес министерството. От изявлението на ведомството става ясно, че Хамдок е отправил призив към суданците да се противопоставят мирно на опита за преврат. Премиерът успял да отправи призива си преди да бъде задържан и отведен на неизвестно място.

Суданската армия установи контрол върху сградата на суданското държавно радио и телевизия в Хартум, предаде телевизия "Ал Арабия".

По-рано постъпи информация за блокиране на мобилните връзки и на интернета в суданската столица. Понастоящем два от трите мобилни оператора на практика не работят, съобщи телевизия "Аш Шарк". Местните жители изпитват големи трудности с комуникационните връзки.

Тежко въоръжени судански войници и членове на паравоенни групировки са разположени в суданската столица Хартум, за да ограничават движението на цивилните. Протестиращи, носещи националното знаме, горят гуми в различни части на столицата, предаде Ройтерс, позовавайки се на очевидец.

Летището на Хартум е затворено и международните полети временно са спрени, съобщи телевизия "Ал Арабия".

Министерството на информацията съобщи, че министри и цивилни членове на управляващия Суверенен съвет на Судан са били арестувани по-рано днес. Според медии те са поставени под домашен арест, предаде Франс прес.

Министерството на информацията каза, че е интернетът е спрян, а военните за затворили мостовете. Продемократична групировки призова суданците към гражданско неподчинение и нарече арестите опит за преврат.

Стрелба е била открита днес срещу протестиращи против военния преврат в Судан, съобщи Ройтерс, позовавайки се на министерството на информацията. Това е станало близо до генералния щаб на армията в столицата Хартум.

По-рано на страницата си във Фейсбук министерството каза, че хиляди протестиращи са излезли по улиците на суданската столица в отговор на призива на премиера Абдала Хамдок да отхвърлят преврата.

Най-малко 12 души са били ранени днес при сблъсъци в Хартум, съобщи сдружение на судански лекари.

От няколко седмици в Судан расте напрежението между гражданските и военните ръководители. През септември бе направен опит за преврат, който раздели страната, засилвайки старото противопоставяне между консервативните ислямисти, които искат военно управление, и силите, свалили с масови протести бившия автократски лидер Омар Башир.

Ръководителят на управляващия в Судан временен Суверенен съвет Абдел Фатах Бурхан обяви днес извънредно положение в страната и съобщи, че разпуска съвета и правителството, предаде Ройтерс.

Генерал Бурхан заяви, че остава обвързан с подписаните от страната му международни договори. Судан е една от четирите арабски държави, които наскоро решиха да признаят Израел, отбелязва Франс прес.

Бурхан изтъкна, че продължава да е ангажиран с прехода към държава с цивилно управление и обеща, че ще създаде голям брой държавни институции, като например Върховен съд, които е трябвало вече да бъдат създадени преди месеци съгласно графика за преход, изготвен след свалянето на бившия судански лидер Омар ал Башир през 2019 г.

Абдел Фатах Бурхан каза още, че ще сформира ново правителство, което ще се състои от компетентни хора.

Бурхан изрази готовността си да продължи да работи за демократичния преход в Судан и уточни, че новото правителство ще е правителство на технократи, отбелязва Асошиейтед прес.

Генерал Абдел Фатах Бурхан извършва военен преврат, съобщи суданското министерство на информацията, което е една от малкото институции, които продължават да правят изявления за ситуацията в Судан след задържането на премиера Абдала Хамдок.

Председателят на Комисията на Африканския съюз Муса Факи заяви, че e научил с изумление новината за развитието на събитията в Судан. Факи призова за незабавно възстановяване на диалога между цивилните представители на властта и военните.

Съединените щати изразиха дълбокото си безпокойство от случващото се в Судан и предупредиха, че всяка смяна на правителството на политическия преход ще изложи на опасност американските помощи за африканската страна.

Военният преврат в Судан е в противоречие с "конституционната декларация (съгласно която се провежда преходът в страната) и надеждите за демокрация на суданския народ", написа в Туитър специалният пратеник на САЩ за Африканския рог Джефри Фелтман.

Китай призовава към диалог фракциите в Судан, предаде Асошиейтед прес. Китай иска всички партии в Судан "да преодолеят различията си чрез диалог, за да съхранят мира и стабилността в страната", заяви днес Ван Вънбин, говорител на китайското външно министерство.

Китай ще продължи внимателно да следи ситуацията в Судан и, ако е необходимо, ще предприеме мерки за гарантирането на сигурността на намиращите се в африканската страна китайски институции и служители.

Френският президент Еманюел Макрон осъди днес опита за преврат в Судан и призова за незабавното пускане на свобода на суданския премиер и на останалите задържани членове на правителството.

Насилието в Судан трябва да бъде избегнато на всяка цена, заяви днес говорител на Европейската комисия на пресконференция в отговор на въпрос, свързан със съобщенията за преврат в африканската държава.

Ръководителят на европейската дипломация Жозеп Борел заяви днес, че следи със загриженост събитията в Судан, където бе извършен военен преврат, предаде Ройтерс.

Германия решително осъжда опита за държавен преврат в Судан, заяви германският външен министър Хайко Маас. Маас призова за диалог между политическите лидери в африканската страна.

ЕС е много загрижен от тези съобщения, призоваваме за бързо освобождаване на задържаните в последните часове и за възстановяване на прекъснатите връзки, добави говорителят. По неговите думи всички участници в последните събития трябва да прилагат добронамерено мирното споразумение за Судан, подписано преди година.

Говорителят посочи, че трайният изход е в излъчването на демократично избрано правителство.

Ключови думи

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Гений
    #2

    Много любопитно! След като организираха саботаж в Суецкия Канал, кремълските дрогари искаха да си направят база в Судан на брега на Червено Море, за да изнудват превозвачите на петрол към Европа, ала САЩ и Турция не проявиха разбиране... Чакаме подробности!

  2. Н
    #1

    Брей !

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.