Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Военна полиция разследва под 10 сигнала за корупция и роди 33 деца

Половината от използваните СРС-та са били за наркоразпространение

11 коментара
Сн. БГНЕС

Военната полиция през миналата година е разследвала по-малко от 10 сигнала за корупция. Служителите на службата са използвали 38 пъти специални разузнавателни средства (СРС) и са довели до обвинителни актове 59% от общо 654 досъдебни производства, които са приключили.

По-голямата част от обвиненията не са за тежки престъпления, а корупционните случаи не засягат ръководството на военното министерство.

 

Във вторник директорът на службата бригаден генерал Данчо Дяков даде за пръв път от години публичен отчет за дейността на военните полицаи. В отчета в графата "Управленска дейност" Дяков отчете и родени 33 деца в семейства на военни полицаи, обяснявайки, че демографският срив е едно от най-големите предизвикателства за държавата. Освен вече родените деца имало и такива, които по думите на Дяков са на "стенд бай" (Stand By).

 

Данчо Дяков призна, че службата му отказа да отговори на запитване на Mediapool за използваните от нея СРС-та с несъществуващи законови мотиви и даде публично информация, според която половината от използваните СРС-та били по случаи с участие на военни в схеми за разпространение на наркотици. 42% от използваните СРС-та са послужили за доказателства.

 

Дяков увери, че вече няма случаи на нерегламентирано подслушване в службата, след като преди повече от година гръмна скандал, след като стана ясно, че военни полицаи са подслушвали свои колеги.

 

Дяков съобщи, че до службата му са достигнали около десет сигнала за нарушение при провеждането на обществени поръчки в Министерството на отбраната (МО), но се работи сериозно по два от тях.

 

Той не коментира конкретно дали е съгласен с констатацията на военния министър Аню Ангелов, че в "МО най-много се е крало".

 

Военна полиция се занимава най-често с престъпления против собствеността (48%), с престъпления по транспорта (11%), с документални престъпления (10%) и други.

 

Едни от най-сериозните престъпления, по които работи службата, са за кражби на оръжия и муниции.

 

Службата участва и в противодействие срещу тероризма, като през миналата година е работила по сигнал за бомба във военна болница, оказал се фалшив.

 

През миналата година военните полицаи са участвали в разследването на общо 273 престъпления и са охранявали 1301 мероприятия. Служители на службата работят и в българските контингенти зад граница.

 

Дяков обяви, че службата няма достатъчно средства, за да плаща заплатите на служителите си, ако бъдат заети всички щатни бройки и за това част от тях стоят незаети. Във военната полиция работят реално около 900 души. Стана ясно, че миналата година са напуснали 60 души. Бюджетът на службата през 2011 година е бил около 21.8 млн. лева.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

11 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #11

    А да не говорим, че военни се оплакват масово, че при ПТП като дойде ВП всячески се мъчи да изкара военния виновен, независимо от констатацията на КАТ. Явно е така, за да пълнят докладите и да събират червени точки. Нали трябва да оправдаят бюджета си. Пълна измет...

  2. Анонимен
    #10

    Като цяло ненужна структура, поне по начина по който работи, но e с протекции на високо ниво. Tака им създадоха царство, в което сега се чудят как да си оправдават заплатите и ми снасят смешни доклади - били се родили 33 деца... смяххххх!!! Но такава е БА и началниците в нея - само глупости...

  3. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #9
  4. Анонимен
    #8

    Това си е то - порочно зачатие!!! Когато се създаде в началото на 90-те години на 20-ти век военна полиция , в нея постъпи изметта на БНА. А изметта ражда измет ...

  5. Анонимен
    #7

    Ей взимайте се в ръце и започвайте да охранявате военните обекти,а не да се наемат охранителни фирми,а вие да се мотаете и да взимате заплати...Имали генерал!?

  6. Анонимен
    #6

    Emi ne e zle 2000 lw na mesec sredna zaplata na slujitel vuv VP ...

  7. Анонимен
    #5

    Като не им се работи, да си ходят да почиват на друго място. Защо трябва да го правят на държавна сметка? Един наш борец в миналото казваше: Партията ни храни, а ние се борим! Ако перифразираме този израз съобразно днешните условия той би звучал така: Държават ги храни, а жандармите деца правят. Пито платено. Ама то така лесно, по-малко служебни задължения, повече креватна гимнастика. Къде дават така?

  8. Анонимен
    #4

    Не се ли занимаваше ДАНС, респективно ВКР с корупцията по високите етажи на властта,в случая МО? Ей, както се се объркали, да не се хванете накрая един другиго?

  9. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #3
  10. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #2

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.