Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Военната операция в Либия ще забави темпо

199 коментара
Военната операция в Либия ще забави темпо

През следващите няколко дни военната операция на международната коалиция в Либия ще забави темпо, заяви американският министър на отбраната Робърт Гейтс във вторник, след като американски самолет аварира и се разби в северна Либия, но двамата пилоти оцеляха.

В същото време военните действия вътре в Либия се ожесточават, а западните съюзници все още обсъждат кой ще поеме контролът върху следващата фаза от военната операция. Разногласия остават и по въпроса дали самият либийския лидер Муамар Кадафи е мишена на военната кампания или не.

НАТО съобщи във вторник, че е постигнато съгласие Алиансът да проведе операция за налагане на оръжейното ембарго срещу Либия и че са финализирани плановете в подкрепа на установяването на забранената за полети зона. Все още обаче няма признаци да е постигнато съгласие за активизиране на тези планове, предаде Ройтерс.

В изявлението на генералния секретар на организацията Андерс Фог Расмусен се посочва, че върховният главнокомандващ Съюзното командване по операциите на НАТО, адмирал Джеймс Ставридис, е задействал корабите и самолетите на НАТО в Средиземно море, които ще изпълняват операции по наблюдение, докладване и, при необходимост, възпрепятстване на подозрителни съдове, за които се предполага, че превозват оръжия или наемници.

Обама търси подкрепа от Турция и Катар

Разногласията засилват тревогата на САЩ, които искат да предадат командването на операцията. Белият дом съобщи във вторник, че президентът Барак Обама е провел телефонни разговори с премиера на Турция и с емира на Катар, посочвайки им необходимостта от "широко базирано международно усилие, включително от арабските държави", във военната операция срещу Либия.

Отделно от това Китай се присъедини към призивите на Бразилия и Русия за спиране на огъня, докато Индия се обяви срещу чуждо присъствие в Либия. Индия, Бразилия, Русия, Китай и Германия се въздържаха при гласуването в ООН на резолюцията, която оторизира военната интервенция.

В същото време САЩ и съюзниците им продължават патрулирането над либийското въздушно пространство и разширяват защитената за полети зона. Операцията е в съответствие с резолюцията на ООН от миналата седмица, която оторизира военни действия с цел да се попречи на Муамар Кадафи да избива цивилни жители.

Американски самолет се разби

В нощта на понеделник срещу вторник бяха нанесени нови удари над столицата Триполи, а коалицията понесе първа загуба. Изтребител Ф-15 на ВВС на САЩ се е разбил в Либия, потвърди Африканското командване на САЩ.  Двамата членове на екипажа са успели да катапултират и са открити. Единият е бил прибран веднага, докато другият е бил открит след издирване. Пилотите са с незначителни наранявания.

Причината за катастрофата вероятно е техническа повреда. "Не смятаме, че самолетът е бил свален", добави военен говорител. Той отказа да уточни мястото на катастрофата, нито да разкрие кой е помагал в издирването на членовете на екипажа, посочвайки само, че преди всеки полет се изготвят спасителни планове. По-рано британският "Дейли телеграф" съобщи, че първият пилот на самолета бил спасен от либийски бунтовници.

При ударите на международната коалиция през изминалата нощ цел е било убежище на лидера Муамар Кадафи в южната част на Триполи. Разрушена е сграда близо до тайната резиденция на либийския лидер. Либийската държавна телевизия определи ударите като дело на "враговете кръстоносци" и показа изстрели на зенитни оръдия срещу вражеските самолети.

Освен това съюзническите сили са нанесли удар по военноморска база на 10 км източно от Триполи, където според очевидци е избухнал пожар.

Силите на международната коалиция поразиха и радарните инсталации в две военновъздушни бази на силите на Кадафи в източна Либия, съобщи телевизия Ал Джазира, цитирана от Ройтерс. Над 50% от либийската система за противовъздушна отбрана е извадена от строя, заяви източник от Пентагона, цитиран от световните агенции.

Армията на Кадафи обстрелва градове

Силите на Кадафи обстрелват държания от бунтовниците западен град Мисрата. Убити били 40 души, като сред тях има 4 деца, предаде Ройтерс, като се позова на местен жител. "Положението е много лошо. Танкове започнаха да обстрелват града тази сутрин", каза Мохамед по телефона за Ройтерс от болницата в града. "Снайперисти също участват в операцията. Кола бе унищожена, а четирите деца в нея, най-голямото от които на 13 години, загинаха", каза той.

Град Зантан близо до границата с Тунис отново е обстрелван, казаха двама очевидци. Няколко къщи са унищожени. Разрушено е минаре на джамия. "Нови сили са изпратени днес да обсадят града. Има поне 40 танка в подножието на планините близо до Зантан", каза Абдул Рахман Дау.

Жителите на града били принудени да избягат, включително и в пещери в планински регион. Швейцарският журналист Гетан Вене съобщи, че градът е под най-тежкия обстрел от три дни насам. “Жени и деца се скриха в пещерите в планината”, заяви той.

Ожесточени боеве се водят от два дни в град Йефрен, югозападно от Триполи, между бунтовниците, контролиращи района и силите на режима, съобщи Франс прес, като се позовава на местни жители. Най-малко девет души са загинали.

"Силите на Кадафи предприеха кървава офанзива в този район в понеделник и вторник. При боевете са загинали най-малко девет души в Йефрен, а десетки са ранени", заяви пред агенцията жител на града, разположен на 130 км югозападно от Триполи.

"Ние очаквахме международната коалиция да попречи на батальоните на Кадафи да настъпят към този регион", който е под контрола на бунтовниците, добавил източникът. "При липсата на намеса от страна на коалицията, режимът реши бързо да превземе града, бомбардирайки района и извършвайки кланета, най-вече в Йефрен", казал очевидецът. Той добавил, че войските на Кадафи са попречили на семействата да евакуират ранените си в Тунис, чиято граница е на няколко десетки километра от там.

Съюзническата операция в Либия - кораб без капитан

Три дни след началото на въздушните удари, Париж, Лондон и Вашингтон  все още не бяха избрали снощи единно командване за операциите. Това е прецедент във военните анали от близкото минало, който откроява царящата в трите столици неяснота, отбелязва Франс прес.

Говорителят на френското министерство на отбраната Лоран Тесер нарече операциите "координирани". "Няма централизиран генерален щаб засега. Всяка страна използва своя генерален щаб в координация с останалите", обясни той.

Това е "операция, координирана от Съединените щати, в тясно сътрудничество с френските и британските власти. Тя може да бъде подкрепена от НАТО", уточни по-късно френското министерство на отбраната.

Франция, която предприе сама първите въздушни удари в събота, точно в 17.45 ч., показа желание за ръководна политическа, дипломатическа и военна роля в тези действия. Много малка обаче е вероятността самата Франция да поеме командването на операцията, пише Франс прес.

Времето обаче притиска всички, особено след като нови страни се присъединяват към първоначалната тройка - Италия, Белгия, Норвегия, Дания, Канада, Испания, Катар и Обединените арабски емирства обявиха, че ще участват в операцията.

Франция, Великобритания и САЩ са свикнали да работят заедно, придържайки се към стандартите на НАТО. "Но с участието на всички тези страни нещата стават много сложни и заприличват на разширяването на Европейския съюз", отбеляза военният анализатор пред АФП.

Действията на Франция в началото на военната операция в Либия предизвикаха разделения в международната коалиция, пише от своя страна британският в. "Файненшъл таймс".

Действията на Франция, които според западни дипломати включвали нанасянето на първия удар по Либия, без да информира съюзниците си в пълна степен, разгневили САЩ и Великобритания и затрудняват усилията да се прехвърли командването на операцията на НАТО, казват пред вестника официални лица.

В понеделник напрежението толкова нараснало, че постоянните представители на Франция и Германия напуснали заседание на Северноатлантическия съвет, след като генералният секретар на Алианса Андерс Фог Расмусен разкритикувал Франция, че затруднила участието на НАТО в операцията, а Германия - че не участва активно в нея.

"Има сериозно напрежение между САЩ и Великобритания от една страна и Франция от друга", казва през вестника западен представител, който добавя, че натовските страни от няколко седмици работели за поемането на командните функции на мисията от НАТО. "Бяхме все по-близо до постигане на споразумение в НАТО и Франция внезапно блокира всичко, което в първия момент ни обърка. После обаче стана ясно, че (френският президент Никола) Саркози е искал да обяви ударите веднага след края на срещата в Париж, където той водеше шоуто", казва източникът.

Според френски дипломати Франция не е действала сама при ударите в събота, защото планът бил френските изтребители да започнат операцията и да бъдат последвани от британски и американски ракетни удари, отбелязва "Файненшъл таймс".

"Всички въздушни удари бяха координирани с нашите партньори. Знаехме какво правят те и те знаеха какво правим ние. Всички участващи в операцията определено бяха напълно информирани. Колкото до това дали НАТО, която не участваше в операцията, трябваше да бъде напълно информирана, това е друг въпрос", заявява висш представител на френското министерство на отбраната.

Във вторник и италианският премиер Силвио Берлускони отправи критика срещу Франция, която по думите му "се самопровъзгласи" за лидер на операцията и настоя нейното командване да се поеме от НАТО.

Муамар Кадафи – мишена или не?

Мисията на коалицията е да прогони Кадафи от властта. Означава ли това, че тя смята да го елиминира с целенасочен военен удар, пита във вторник в свой анализ фрунският вестник "Фигаро" и отбелязва, че този въпрос разделя лидерите на страните, участващи във - или засегнати от - военната намеса в Либия.

За едни е очевидно, че вождът на либийската революция трябва да си върви и следователно е една от основните мишени на коалицията. Понеже, след като резолюция 1973 на Съвета за сигурност на ООН изразява нуждата "да се защитят застрашените от нападение цивилни жители и зони", как тази цел би могла да бъде постигната, ако начело на Либия бъде оставен човекът, който праща армията си да удря тези зони?

Британците, които са свикнали да наричат нещата с истинските им имена, не виждат никакъв проблем. "Законно е тези, които убиват цивилни да станат мишени", казват те. Двама министри - на външните работи Уилям Хейг и на отбраната Лиам Фокс вчера дадоха да се разбере, че директно насочен към Кадафи военен удар е възможен. Същото се чу и от Белгия, където премиерът Ив Льотерм смята, че целта за сваляне на полковник Кадафи от властта е била "ясно изразена" от международната общност.

Французите са по-дискретни, но и те така мислят.

Други обаче се изказват по-обтекаемо. Барак Обама повтори при посещението си в Чили: "американската позиция е, че Кадафи трябва да си върви". От строго военна гледна точка обаче министърът на отбраната Робърт Гейтс смята, че ще е "неразумно да си поставяме цели, които не е сигурно, че ще постигнем".  В САЩ идеята за силово налагане на промени в управляващи режими, дълго защитавана от неоконсерваторите при управлението на Джордж Буш, значително изгуби подкрепа при конфликта в Ирак.

Шефът на Арабската лига Амр Муса призова страните от коалицията да се придържат по-стриктно към резолюцията. Около случая се вдигна такъв шум в понеделник, че се наложи началникът на генералния щаб на британската армия генерал Дейвид Ричардс да опонира на министрите, като изключи възможността силите на коалицията да удрят пряко Кадафи.

Текстът на резолюцията е целенасочено неясен, за да привлече максимална подкрепа, без да се изключва никой вариант, и се тълкува различно от отделните правителства в зависимост от техните национални или регионални интереси, коментира "Фигаро".

Въпросът всъщност е как да се действа, за да няма провал, пише вестникът и припомня, че през 1986 г. извършените по заповед на Роналд Рейгън въздушни удари по президентския дворец не улучиха полковник Кадафи.

Подобно на Саддам Хюсеин вождът на либийската революция е обсебен на тема сигурност - спи на различни места и се обгражда с телохранители жени, които смята за по-надеждни.

"Това сигурно е една от най-трудно постижимите и политически най-деликатни цели, тъй като допуска силово налагане на смяна на режим. Страните от коалицията ще коментират въпроса едва когато това стане факт", казва пред "Фигаро" офицер, пожелал анонимност.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

199 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. gzzwdtegsan
    #199
  2. gzzwdtegsan
    #198
  3. Kotaraka
    #197
  4. admiral zu See von Tirpitz
  5. Фани
    #195
  6. admiral zu See von Tirpitz
    #194
  7. Фани
    #193
  8. Др.
    #192
  9. admiral zu See von Tirpitz
    #191
  10. цая дупарицми ц.ц.
    #190

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.