Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Военната служба ще се замести от военна подготовка

278 коментара
Военната служба ще се замести от военна подготовка

Военната служба ще бъде заместена от военна подготовка, реши Народното събрание в петък, след като гласува на второ четене законопроекта за промени в конституцията. Тройната коалиция с подкрепата на депутати от БНС събра общо 190 гласа “за” поправка в член 59 ал. 2, която създаде постоянна възможност изпълнителната власт да мобилизира българските граждани за провеждане на военно обучение. Срещу този текст гласуваха 39 депутати от ОДС и ДСБ, един се въздържа.

В текста се казва, че “подготовката на гражданите за защита на отечеството се урежда със закон”. Той пряко кореспондира със записаното в ал. 1, че “защитата на отечеството е дълг и чест на всеки български гражданин”.

По време на дебатите в конституционна комисия от опозицията заявиха, че неясната ал. 2 и съществуването на думата “дълг” в предходния текст ще създаде възможност за запазване на казармата.

Всеки гражданин да е подготвен за защита

Това стана възможно след като БСП се отказа от първоначалното си намерение да премахне възможността на конституционно равнище българите да бъдат мобилизирани.

Депутатът от БСП и член на конституционната комисия Георги Близнашки призна, че намерението на неговата партия е след поправките в конституцията в новия Закон за въоръжените сили да се разпише военната подготовка.

“Явно, че се върви към професионализация на българската армия, но всеки български гражданин трябва да получи подготовка за защита на отечеството”, обясни той.

Депутатът от Коалиция за България Янаки Стоилов оправда текста с възникването на инцидента ситуация за защита на националната сигурност, при която ще е необходима предварителна подготовка за гражданите.

Няма как да изпълните подготовката, след като възникне необходимостта от защитата, каза Стоилов. По думите му отказът за подкрепа на предложения конституционен текст може да се окаже косвен стимул за измяната и предателството към отечеството.

Задължителна паравоенна повинност

От СДС и ДСБ се обявиха против тези текстове, като обвиниха управляващите, че запазват възможността казармата да продължи да съществува и създават противоречиви трактовки в основния закон.

Лидерът на ДСБ Иван Костов заяви, че тази поправка в основния закон е половинчата.

“Вие от една страна задължавате армията да гарантира суверенитета на страна, но от друга не ѝ казвате как да го направи”, посочи Костов от парламентарната трибуна. Той  разкритикува липсата на текстове, които ясно да показват, че армията върви към пълна професионализация.

По думите му в конституцията трябва да ясно да се разпише, че България е част от колективната система за сигурност на НАТО.

“С този текст ще вменим като постоянно задължение на българския гражданин, че трябва да бъде обучаван без значение от ситуацията около страната”, добави  Костов.

Така се въвежда възможност за ревоенизацията на българското общество и за задължителна военна или паравоенна повинност, заяви Константин Димитров (ДСБ).

Според зам.-председателя на ДСБ Екатерина Михайлова всеки български гражданин е длъжен да защитава отечеството, но няма необходимост от  задължително военно обучение. България може да гарантира своята сигурност веднъж чрез професионална армия, втори път чрез колективните системи за сигурност, постигнати през членството в НАТО и ЕС, каза Михайлова.

Създаване на опълчение

Лидерът на ПГ на ОДС Петър Стоянов заяви, че първоначално смятал да подкрепи предложения текст, но по време на дебата се убедил, че той означава въоръжаване на българските граждани и създаване на опълчение.

Според Филип Димитров от ОДС зад новия конституционен текст стоят “тайни сили”, които са против отпадането на отменената със закон задължителната военна служба.

Дебатът се разпростря извън обсъжданите поправки, като депутати поставиха въпроса за способността на въоръжените сили да гарантират сигурността на страната, както и за числеността на българската армия.

Ангел Найденов от Коалиция за България обърна внимание, че понякога въоръжените сили включват армията, но не се изчерпват с нея. Той поясни, че в текста не е казано подготовката "на всички" или "всеки български гражданин", а на български граждани.

Според независимия депутат Станчо Тодоров професионалната армия няма да защити военните интереси на България. Той се  аргументира с баналната “мъдрост”, че "мъжът е мъж, когато мине през казарма, а жената е жена, когато роди".

В подкрепа на оспорвания текст независимият депутат Петър Берон посочи, че не може да останем с 30 000 полувойници да защитават страната от военно нападение. Някаква подготовка е необходима, затова трябва да има закон за резерва, каза Берон.

Позицията на “Атака” беше против отпадането на казармата. 

Промените в основния закон за дейността на въоръжените сили са свързани с приетите миналата година изменения в Закона за отбраната и въоръжените сили за професионализация на Българската армия и отпадане на задължителната наборна военна служба от 1 януари 2008 г.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

278 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. .
    #279

    .

  2. Петков
    #278

    Мръсни гадове.Никаква армия,никаква подоготовка.Който иска да служи да отива в професионалната армия.Да сдтава наемник.

  3. sapiori
    #277

    Vseki da izkara po edin kurs za obezvrezhdane na vzrivni ustroistva, che to kakto e trygnalo...

  4. Наблюдател
    #276

    Да имаше много стара и повредена техника. Зилове, които горяха умопомрачително количество бензин. Но аз бях в елитно поделение. Бях началник свръзки на ракетна бригада.И във втората половина на 80-те години, вече бях снабден с най-новите, последно поколение радио и радио-релейни станции, с автоматични настройки, телефонни и телеграфни ЗАС.Ракетните комплекси бяха мобилни и за броени минути след пуска, изчезваха от позицията. Ние изчезвахме предварително, оставяхме само най-нужните свръзки. 86г. ВЕЧЕ

  5. Jonson
    #274

    Ей тия приказки за възпитателните функции на армията най ги обичам. АРМИЯТА СЛУЖИ ЗА ВОЙНА!!!! За нищо друго. И кой си, че ви въобразяваш, че можеш да възпиташ някого на каквото и да било?Любимата и мечтана от теб "могъща" Българска армия от 80-те беше абсолютно неефективна, беше средство за терор над населението, най-голямата и тромава бюрократична машина, ненужна никому освен освен на лапащите от нея. Войниците бяха докарани до състояние да стрелят първо в собствените си офицери, 90% от техниката

  6. Наблюдател
    #273

    "Все пак допусна и изобретатели - това вече е напредък. Сега се опитай да добавиш учители, лекари, хора, занимаващи се с логистика и управление"Да така е. Но всичко трябва е в ПРАВИЛИНИТЕ и ТОЧНИ ПРОПОРЦИИ !!!Не може от 80 родители на моите 23 войници-софиянци 78 да са чиновници и само 2 работника. Затова и се срути социализЪма ..."И от кого крадат всички те?" питаш тиКрадат от тези които плащат данъцитеЗатова цяла година повтарям в този форум че САМО данъкоплатците трябва да гласуват, вкл. и на референдуми ...В Америка понятието гражданин, отдавна е заменено с "Данъкоплатец на САЩ"

  7. Наблюдател
    #272

    Колкото до превземането на хълмовете отгоре надолу, за което ти говориш,то аз съм ги превземъл безброй пъти, докато карах ВНВУ - Търново.Имаше един такъв хълм там - Беляковец,няма да го забравя никога ...Без и със противогаз, с автомата и пълно бойно снаряжение ...Но именно поради това, младеж минал през школата на казармата, става друг човек - готов за трудностите на живота

  8. Наблюдател
    #271

    Благодаря за щателния ти анализ, на написаното от мен.Аз ше бъда по-кратък:"Не се съмнявам, че войниците, произхождащи от София не им било леко под твое командване.Чиновници има и винаги ще има, те не са непременно ненужни, макар при нас наистина да са доста повече отколкото е нормално."Радвам се, че си съгласен съм, чиновниците в България са ненормално много. И всеки си иска своето, за каквато и да е административна услуга, въпреки че тя му е в задълженията и за това получава нашите данъци. Т.е.

  9. Frank Lampard
    #270

    Аз споря само с хора, които са ми на нивото, т.е. могат да мислят. Не виждам какъв спор да водя с човек, който повтаря комунистически клишета до втръсване, като например: софиянци са виновни; който не е беден и не мъкне чували с цимент е крадец; турция ще ни превземе. И други твои теории, които са плод на многогодишното маршируване и тежкият удар от срутването на комунизма като например: юдейски заговори, идването на власт на атака. Всичко това за мен представлява бълнуване на един озлобен и вече

  10. Наблюдател
    #269

    Нали знаеш какъв е реда при т.н. парламентарен контрол?-изказване-реплика-дупликаНо тук, от вчера ти твърдиш нещо-аз ти правя реплика -но ти без да отговориш, започваш да твърдиш нещо друго, т.е. липсват ти дупликите Дали това е -защото тихичко си съгласен с мен, -или защото искаш да се слушаш само ти,-или защото нямаш аргументи,както аз те подозирамА колкото до православието - това си е лично за всеки човек. -Може да не ходиш често в църквата, но винаги когато можеш да помагаш на ближния си-И обратно - може като Моллов навремето да освещаваш с попове всеки новооткрит офис на банката, а след това да я затвориш, и така прибереш паричките на ближния си.А е казано: И... НЕ КРАДИ !!!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.