Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Военни сделки за 5 млрд. лева посрещат новото правителство

Обещанията за по-високи заплати и социални компенсации на военните изправят сектора пред сериозно предизвикателство

9 коментара
F 16, сн. "Локхийд Мартин"

В условията на няколко кризи, които изискват сериозни бюджетни ресурси, евентуалното ново правителство ще се изправи пред сериозни предизвикателства в сектора на отбраната.

Въоръжените сили са технологично изостанали и с остър кадрови проблем. Решаването и на двата проблема изисква реформи, но и сериозно финансиране, което би затруднило и далеч по- богати страни.

Четирите партии, които преговарят за кабинет с мандат на "Продължаваме промяната", се обединиха около приоритетите за превъоръжаване и увеличаване на заплатите и социалните компенсации за военните. Реализирането на тези задачи обаче е голямо предизвикателство.

Партиите все още не са разпределили (поне официално) постовете в следващото правителство, но не би било изненадващо, ако отбраната се окаже в ресора на "Продължаваме промяната" и президента Румен Радев, който е генерал от резерва.

За поста министър на отбраната вече се спряга името на служебния премиер Стефан Янев, който по-рано бе служебен военен министър. Водещият експерт на "Продължаваме промяната" се оказа добре познатият експерт Тодор Тагарев, който бе служебен военен министър в кабинета на Марин Райков, назначен от президента Росен Плевнелиев.

В същото време и БСП има силни аспирации към сектора и поддържа връзки с организациите на военните от резерва. Партията обаче е силно затруднена да намери "лице" на сектора, след като Ангел Найденов освободи мястото. Сега БСП е оставила този ресор на Атанас Зафиров и генерала от резерва Кольо Милев.

"Демократична България" има сериозна визия за развитието на армията, която се представя от експерта и бивш служебен министър Велизар Шаламанов.

"Има такъв народ" залага на дългогодишния служител на МО Теодора Ганчовска и бившия офицер Александър Александров.

Името на Ганчовска също се спряга за възможен бъдещ министър на отбраната.

Бюджет и заплати

Тази година бюджетът на МО се движи около 1.6 % от Брутния вътрешен продукт с перспектива този дял да нарасне през 2022 г.. Амбицията е до няколко години да се постигне целта, поставена от НАТО – 2% от БВП да се инвестират в отбрана.

Сериозният проблем обаче е разпределението на средствата. Почти целият бюджет за отбрана отива в заплати и текуща издръжка.

Практически липсват средства за капиталови разходи.

Повишаването на заплатите и връщането на някои социални придобивки, за които силно настояват от БСП, ще "изкривят" още повече това съотношение и ще се изискват трудни решения, компромиси и евентуално реформи.

F-16

В превъоръжаването на армията най-актуални са два от големите проекти – за закупуването на нови бронирани машини и придобиването на още 8 изтребители F-16 Block 70. Спешно трябва да се закупят и нови 3D радари.

Министерство на отбраната вече изпрати писмо-искане за получаване на проектодоговор (LoR for LOA) за придобиването на още осем многоцелеви изтребители F-16 Block 70.

Първоначалните сигнали са, че офертата ще е по-висока от цената, на която придобихме първите 8 машини – 2.1 млрд. лева. Това зависи от искания от България пакет оборудване и въоръжение, но няма да е изненада, ако цената се доближи до 3 млрд. лева. Добрата новина е, че тези пари вече ще могат да бъдат изплатени разсрочено, тъй като България вече има изискваната от САЩ кредитна история.

Така следващата година България ще получи проектодоговор, който ще трябва да бъде подписан или отхвърлен в рамките на няколко месеца.

Колкото по-бързо бъде сключен договорът със САЩ и "Lockheed Martin", толкова по-бързо ще може България да се освободи от старите съветски изтребители МиГ – 29.

Сроковете се отразяват и върху цените, тъй като военната продукция поскъпва с месеци.

Засега обаче не е ясно дали и как новото правителство ще подходи към въпроса, въпреки че се наблюдава консенсус между партиите за необходимостта от спешно превъоръжаване.

Бронирани машини

Закупуването на бронирани машини е на дневен ред поне от десетилетия и очакванията са новото правителство бързо да реши проблема. България планира сделката да излезе под 1.5 млрд. лева с ДДС, но това изглежда много амбициозна цена и ще изисква компромиси с новата машина.

Проектът в момента очаква политическо решение.

Бившият военен министър Красимир Каракачанов прекрати процедурата за избор на бронирани машини, след като очаквано се разбра, че и двете подадени оферти надвишават определения ценови таван от около 1.5 млрд. лв.

Каракачанов лансира варианта поръчката да бъде изпълнена от ведомствения холдинг ТЕРЕМ, който обаче не може да се справи с такъв проект и ще сключи договор с чужда компания.

Каракачанов внесе в Министерския съвет доклада за бъдещето на проекта и следващото правителство трябва да се произнесе.

Тази сделка също ще се изплаща разсрочено.

Нови радари

Вече е подготвен и проектът за закупуването на нови 3D радари. Очаква се той да стигне 400 млн. лева и трябва да се реализира бързо, предвид закупуването на новите американски изтребители.

Как ще се финансира превъоръжаването?

Превъоръжаването много трудно ще се осъществи само от бюджета на МО и ще изисква допълнителни средства.

По време на преговорите за формиране на правителство се стигна до идеята за създаване на специален фонд, в който да влизат и средства от продажбата на ненужни имоти, техника и пр.

Това обаче са много ограничени финансови източници и реализирането на правителствената програма (както е набелязана в момента) ще изисква други бюджетни средства.

И не на последно място, внимателно формиране на приоритетите и внимание с обещанията към хората в сектора.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

9 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. roser
    #9

    А какво стана с проекта за двата нови военни кораба за 1 млрд. лв, които трябваше да се построят у нас? Да не говорим, че имаше слухове и за някакви 2 употребявани подводници, които Каракачанов искаше да купува.

  2. Мазен Кумунис
    #8

    Ще има яко крадене и голяма корупция! Бойко Велики ще излезе пълен дилетант! ;)

  3. Bлaдo
    #7

    айде, свикнете вече, руски нещастници!!! ЩЕ!! купуваме само НАТОвска техника! рАдеф няма да пречи, бОко няма да краде и ще ни стигнат парите за каквото ни трябва.

  4. Светлоносец
    #6

    Когато плащахме първите F16, нямаше Пандемия, икономическа, енергийна и здравна криза и въпреки това ни беше скъпо 8 бр. F16. Сега, като сме на ръба на икономическото и физическо оцеляване, всяка седмица теглим от 300 до 500 млн лв. заеми, като единствения приоритет е тестване на деца (закупуване на тестове) и по 100 лв. на пенсионерите. Няма Данлонг, за да се плащат помощи на бизнеса, могат само Ваксинирани да се движат свободно, а те са 23%, няма финансиране за строителство на АМ Хемус. Енергията криза от 01.01.22г. ще предизвика по големи протести от нощните шкафчета, а правителството ще купува самолети. Браво.

  5. orso
    #5

    Върнете откраднатото през последните 30 години и ще има пари за всичко.

  6. т€еритория на Мики Маус
    #4

    мали бол пари-дали! За децата-събираме капачки! За да трошите пари за оръжие, обложете богатите. После ако ще ги подарявайте на вашия агент Буда, ако щете ги давайте на САЩ ВПК. Сащ НЕ ВНАСЯТ оръжие. Ако харесат нещо чуждо, го правят по лиценз у дома!

  7. Bлaдo
    #3

    важно е и льотчик-прЭЭзидЭЭнта ни да НЕ! пречи и да не лобира за руски ремонти и руско оръжие...

  8. Коментарът е изтрит в 11:04 на 1 декември 2021 от автора.
    #2
  9. Нато Натов
    #1

    Създаването на така наречения "инвестиционен фонд" е много странна идея, да не кажа глупава. По време на обсъждането на програмата не чух поне опит за разчет - колко средства могат да влязат в този фонд примерно за 2022 или 2023 година. Имотите и техниката за продажба са на привършване, пък и от тях не се получаваха кой знае какви суми. Но добре платени места за наши хора в управата на фонда ще има.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.