Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Военните стават граничари, МВР ще ги командва

БСП отново се изуми, че оградата по границата с Турция се строи бавно и скъпо

4 коментара
сн. БГНЕС

МВР ще командва военните, когато се наложи да се включат в опазването на границата. Това стана ясно от обясненията на военния министър Николай Ненчев, след като по-рано в четвъртък депутатите единодушно разрешиха армията да помага на полицията по граничната бразда.

"Нека ясно да го кажа: водещи в този случай са Министерството на вътрешните работи и Гранична полиция", заяви Ненчев, след като само няколко часа по-рано председателят на парламентарната комисия по отбрана ген. Михо Михов (АБВ) коментира, че все още не е ясно кой ще командва въоръжените сили при охраната на границата.

Въпреки решението на парламента тепърва военното и вътрешното министерство ще уточняват точно при какви условия военните ще помагат. Все още не е ясно как ще се случи координацията по граничната бразда и няма ясни разчети колко ще струва включването на военните.

Конкретните задачи на армията ще се възлагат от Министерския съвет, който ще осигурява и нужните средства за изпълнението им, като планът е военните да участват само при засилен мигрантски натиск.

Военното министерство обаче все още не е заявило колко души може да обучи и да изпрати на границата.

Според българските закони доскоро само МВР можеше да пази границата в мирно време, но се оказа, че вътрешното ведомство не разполага с необходимите ресурси, за да отговори на засиления миграционен натиск, и това наложи законови промени.

Паралелно с това правителството издига и ограда по границата с Турция, но строежът ѝ много се забави и оскъпи.

Кашиците стават граничари

Началникът на отбраната Константин Попов коментира в четвъртък, че МВР ще е водещо на границата и това "предполага изключително добро взаимодействие на всички нива, включително и на място тук".

"Изключително важно да се разбере, че това е промяна в закона, т. е. дава се рамка, която трябва да се изпълнява не за ден-два, и че трябва да се води системна подготовка, планирани занятия, с необходимите тренировки на място и със структурите на МВР", заяви Константин Попов.

Военното министерство вече заложи в стратегията си за развитието на сектора сухопътните войски да бъдат сериозно оптимизирани, като поемат все повече задачи по охраната на границата.

Председателят на парламентарната комисия по отбрана ген. Михо Михов от своя страна каза, че правителството трябва да посочи не само ресурсите, но и координацията и взаимодействието между военните и полицията.

Освен това Михов, който е бивш шеф на Генералния щаб на Българската армия, припомни, че има остър недостиг не само от въоръжение, а и от подготовка и от пълен комплект на личен състав войници, сержанти и офицери.

Според Михов не по-малко от десет дни ще бъдат необходими на МВР и Министерството на отбраната да съгласуват всички въпроси по взаимодействието по границата.

Той коментира още, че военните по границата трябва да бъдат въоръжени, тъй като, по думите му, "войник не трябва да ходи никъде без оръжието си, иначе защо е войник".

Според приетите текстове министърът на отбраната ще определя правила за използване на сила при изпълнението на тези задачи по предложение на началника на отбраната.

По въпроса кой ще управлява ситуацията по границата с Турция депутатът от БСП и бивш военен министър Ангел Найденов посочи, че няма никакво съмнение, че тези, които трябва да командват военните формирования, са министърът на отбраната, началникът на отбраната и командирите на военните формированията.

Преди дни вътрешният министър Румяна Бъчварова обясни, че планът е военните да оказват съдействие на граничните полицаи при засилен миграционен натиск. Според нея те няма да получат полицейски правомощия, но ще могат да използват оръжие при определени ситуации.

Бойко Ноев: Ако войниците по границата се завиват с найлони, ще бъде падение

Бившият военен министър и посланик в НАТО Бойко Ноев коментира, че ако управляващите "хвърлят войниците в калта, в тези дрипави палатки, както хвърлиха полицията, ако правителството отново започне да гласува дърва за огрев и да завива войниците с найлони по границата, това ще бъде падение за държавата, национално предателство".

Ноев препоръча, ако управляващите планират подобни мерки, отсега да започнат да строят удобни условя за живот, да обучат военните по начин, по който да могат адекватно да реагират на съответна заплаха. Това щяло да изисква взаимодействие с МВР, съвместни учения.

Бившият военен министър обаче бил обезпокоен от бавния темп, с който тези неща се правели. Имам впечатление, че тези, които носят отговорност, действат под натиска на събитията, а не, за да предотвратят реална заплаха, каза Ноев.

По думите му не трябва да има никакво колебание, че срещу въоръжен терорист войникът ще седи с ръцете в джобовете и ще казва "добър ден".

Оградата се бави и оскъпява

Ангел Найденов от БСП за пореден път изрази и безпокойство от забавянето на изграждането на защитното съоръжение по границата ни с Турция.

Найденов припомни, че Румяна Бъчварова първоначално е казала, че до януари оградата ще е готова, но сега е станало ясно, че през април-май ще бъде завършена едва наполовина.

Това са темпове, които ме изумяват, повече от една година се строят около 50 км, посочи депутатът.

По време на правителството на Пламен Орешарски бе построена ограда по около 30 километра от границата с Турция, а сега плановете са тя да бъде продължена по цялата граница с югоизточната ни съседка. Общата дължина на оградата е над 132 км, от които в област Хасково са повече от 33 км, в област Ямбол – 35 км, а в Бургас – 64 км.

За целта правителството вече отпусна около 100 млн. лева.

"Българската армия за по-малко от четири месеца построи 30 км на цена, която е четири пъти по-ниска от тази, която в момента наблюдаваме”, припомни Найденов.

От МВР твърдят обаче, че новата ограда излиза "по-солено", тъй като се строят и пътищата в района, а освен това и самото преградно съоръжение ще е доста по-солидно от досегашното.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. StefanK
    #4

    Който не храни своя армия,храни чужда.Има ли едно нещо, което да не е объркано в държавата от посредствеността, която решава нашите житейски проблеми?Защо всеки трябва да върши това,от което най-малко разбира?Спомняте ли си кой назначи за министър на енергетиката специалист по география Мирослав Севлиевски,за да бъдат унижени,не само всички електроинженери,но дори и средните електротехници?Не стана ли същото и с избора на Министъра на образованието и науката?Дали,някой не е решил сега да реши по

  2. И какво от това
    #3

    Орбан за 2 месеца издигна ограда по цялата граница със Сръбиа, тия за 3 години не могат оградят границата ни с турциа. Дебелашки селски хитрец от Банкя* ни казва-парите в бюджета не стигат за цялостно ограждане! А оградена граница се пази с много по-малко хора!*който слуша €рдоган!

  3. Apostol
    #2

    И кой кого ще обучава? Не знам как и къде се говтяв днес граничните офицери и граничните полицаи. И те ли, които не могат да опазят границата, ще обучават военните? Депутатите лесно приемат дори законов нонсенс, а Михов, Генералът, не се замисля, че цивилни, каквито са граничните полицаи, не могат да командват военни.

  4. Apostol
    #1

    Ако се погледне в историята, от 1894 г. охраната на държавната граница се е осъществявала от военните, под различни форми, но на войскови принцип. През 1946 г. "другарите", които ен вярват на царските офицери и се готвят да ги ликвидират, правят Гранична милиция. Но бързо се усещат и отново има Гранични войски, които от 1962 до 1972 г. са в МНО. После МВР ги прибира, защото става мастодонт и му трябват структури. Но принципът винаги е бил войскови - наборни войници, обучавани в отрядите и пращани

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.