Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Военното министерство е решило всички проблеми освен къде да живеят военните

39 коментара
Сн. БГНЕС

Военното министерство се самооцени високо и обяви, че е спряло корупцията във ведомството, че управлява по нов модерен начин, постигнало е висок социален статус на военните и е възстановило общественото доверие в армията. Това са основните изводи от отчета за тригодишното управление на ГЕРБ в отбраната – поредният документ, произведен от администрацията на МО под ръководството на министър Аню Ангелов, който дава висока оценка на ръководството на министерството.

Според МО от обещанията, дадени от ГЕРБ за развитието на сектора, са изпълнени 50, 37 са в процес на изпълнение, а 4 са частично изпълнени. Само едно не е изпълнено – не е решен въпросът с жилищното настаняване на военните и цивилните служители.

ГЕРБ обеща разширяване оборотния фонд чрез "изграждане по нови технологии на фамилни оборудвани жилища във войсковите райони или в близост до тях и наемане на жилищни площи за сметка на бюджета за отбрана“, но ръководството на МО остана много далеч от това намерение.

Отчетът е подготвен в изпълнение на волята на премиера Бойко Борисов. Преди няколко дни Борисов поиска отчети за тригодишното управление на министрите си в отговор на критиките към управлението му. Очаквано те не проявяват висока самокритичност.

"Още от самото начало на управлението ние поведохме борба с корупцията. Не позволихме нито лев да се използва непрозрачно. Ние насочихме всички средства за дейности, които повишават способностите на въоръжените сили или издигат престижа на българския военнослужещ", се посочва в отчета на МО.

В същото време обаче е отбелязан като "частично изпълнен" ангажиментът за "изграждане на организационна и нормативна среда и въвеждане на процедури за елиминиране на корупцията в отбранителната политика". В отчета не се споменава за проблемите на ведомството с обществените поръчки, част от които бяха признати и от самия министър, който дори поиска помощ от службите.

Като основен успех на ГЕРБ е посочено преодоляването на негативните последици от предишните управления и предоговарянето на големите договори за модернизация.

С основание са изброени серията планове и стратегии, изготвени от военното министерство през последните три години, но не е отбелязано, че малко от заложените в тях критерии се изпълняват.

Много от ангажиментите, посочени като изпълнени, не са подкрепени с конкретни примери, а единствено с това, че вече са вкарани в различни стратегии и планове.

Пример за такъв изпълнен ангажимент е разработването "на политика на постепенно и подготвено разширяване на приноса на българските въоръжени сили в съюзническите усилия за поддържане на мира и неутрализирането на рисковете и заплахите за колективната и националната сигурност". Изпълнението му се мотивира със самото му присъствие в Бялата книга и в Националната отбранителна стратегия, в които било "определено нивото на политическа амбиция в отбраната и набелязани мерки за неговото постигане".

Като частично изпълнено е отбелязано обещанието за подобряване на системата за бойна готовност на войските в съответствие със стандартите на НАТО. Към момента достигнатият критерии за силите, притежаващи способност за участие в продължителни бойни действия в частта му за Сухопътни войски се определя на 7.5%, стремежът е да достигне 10% от личния състав.

МО отчита още, че е върнало фокуса върху бойните способности на въоръжените сили, като всяка година увеличава средствата за учения и бойна подготовка.

Според МО в момента се изпълнява и ангажиментът за "подобряване качеството на живот чрез въвеждане на добри практики и решения за стимулиране в зависимост от изпълнението, самоусъвършенстването и проявяваните морални качества".

През последните години заплатите в сектора не са увеличавани, но са едни от най-високите в публичния сектор. МО остана и едно от малкото ведомства, които не раздадоха бонуси на служителите си.

В отчета на МО не е отделено място и за едни от най-съществените разминавания в обещанията на военния министър – решаването на проблемите с ненужните армейски имоти и муниции.

Според плана за развитие на въоръжените сили до 2014 година трябваше да бъдат осигурени общо около 114 млн. лева за утилизация. Само за 2011 година сумата трябваше да е 45 млн. лева, а за 2012 – 60 млн. лева. Тези пари обаче не бяха осигурени и проблемът с утилизацията на ненужните боеприпаси се задълбочава.

През 2010 година екипът на военния министър Аню Ангелов обяви амбиция до края на 2012 година МО да се освободи от всички армейски имоти с отпаднала необходимост, които към тогавашния момент бяха 858. МО обаче успя да продаде едва няколко десетки имоти и оправдава неуспеха си със застоя на имотния пазар.

В крайна сметка оценката на ръководството на МО е, че през "изминалите три години от мандата на правителството на ПП ГЕРБ в МО отбраната бяха реализирани на практика основните принципи и задачи на правителствената програма в областта на отбраната".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

39 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #39

    Така и никой не написа кои са тайните съветници. Понеже тук ви лъснаха лъжите за това кои са съветници на Аню, затова решихте да излезете с номера за някакви тайнствени съветници на половин работен ден и на граждански договор. Кажете ги или поне прочетете как се назначават хора на граждански договори. Лъжци и хейтъри. Като всички военни. Имало "цивилни гарги" в МО. Ами така ще е. Има цивилни експерти, има граждански контрол, не е нужно да са навивали партенки. Трябва да разбират от право, финанси.

  2. Анонимен
    #38

    Майтап бе Уили!

  3. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #37
  4. Анонимен
    #36

    Първо Военното министерство не е ВОЕННО, а е пълно с " цивилни гарги " от които над половината незнаят какво е оръжие. Второ военния министър не е никакъв военен, генерал некакав си...а е само една плачеща пионка. Трето благодарение на глупостите на военна прокуратура и полиция, стана така, че тези 2 -е институции май станаха повече от тези де носят оръжие. Бе трето и четвърто да има, колко и да се хвалят, май АРМИЯ вече си нямаме....

  5. Хаяско
    #35
  6. Анонимен
    #34

    Правете разлика моля между политическото ръководство на МО и обикновените военослужещи и служители!

  7. Анонимен
    #33

    Когато Господ раздавал акъла, военните били на маневри

  8. Хаяско
    #32
  9. Анонимен
    #31

    Точно така! В МО има 2 паралелни власти. Едната се състои от нормални служители, които си гледат работата и те са 99 процента. Другата власт се състои от нарочно назначени служители на определени места, които по определени схеми чрез обществени поръчки, оръжейни сделки, доставки и др. извличат държавни /бюджетни/ пари и ги предоставят по съответната вертикала.

  10. Анонимен
    #30

    № 29 е прав! Има такива съветници юристи, които тайно назначават и уволняват в МО! Дирекцията от юристи си се занимава с регулярните дела в МО, а въпросните юристи-съветници се занимават с "тъмните" дела и събирането на пари под масата! Те казват на Аню и кой служител да уволни, ако той пречи или е разбрал за корупционните им схеми. Има и други такива, особено в дружествата на МО, откъдето става най-вече източването на средства.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.