Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Военното министерство съди "Юрокоптер" за 18 млн. евро

Проектът за купуване на нов изтребител влиза до дни в Министерския съвет

3 коментара
Военното министерство съди "Юрокоптер" за 18 млн. евро

Военното министерство е завело иск в Международния арбитражен съд в Париж за 18 млн. евро срещу европейския гигант "Юрокоптер"-EADS, който преди две години бе ребрандиран и вече се казва "Еърбъс" (Аirbus). Това потвърди министърът на отбраната Николай Ненчев, който в четвъртък бе изслушан в парламентарната военна комисия.

България търси неустойки по епичния договор с "Юрокоптер" за доставка на вертолети от 2005 година. Според МО компанията не е доставило част от договореното оборудване за машините и не е изпълнило задълженията си по офсетната програма към договора.

Искът е бил подаден в края на миналата година и арбитражното дело все още не е тръгнало. МО се представлява от адвокатска кантора, избрана с конкурс.

"Вярвам, че ще спечелим това дело", заяви Ненчев.

Проектът за нов изтребител влиза в МС

Той съобщи още, че проектът за придобиването на нов тип изтребител до дни ще бъде вкаран в Министерския съвет. По думите му той е предвиден и в бюджетната рамка

Ненчев на няколко пъти вече каза, че очаква още тази година да подпише договора. Парите по него ще се плащат разсрочено за няколко години, а първата вноска трябва да бъде покрита от заложените 80 млн. лева целевото финансиране за бойната авиация.

В същото време МО не се е отказало да закупи и шест неупотребявани двигатели за старите съветски машини МиГ 29, които според неофициална информация може да излязат около 50 млн. лева.

Епосът с "Юрокоптер"

Около сделката с "Юрокоптер" има много неизвестни, след като бе предоговорена по време на първото правителство на ГЕРБ. Договорът за 18 хеликоптера (12 "Кугър" и 6 "Пантер) бе подписан по време на правителството на Симеон Сакскобургготски. Общата цена на поръчката, в която влизат и пакет от резервни части и друго оборудване, бе малко над 383 млн. евро.

След идването си на власт от ГЕРБ обявиха, че няма достатъчно средства, за да се изпълни целият договор и първият кабинет "Борисов" обяви, че успял да намали поръчката и компанията се е отказала от доставката на последните три хеликоптера пантера.

Така и не стана публично известно какви други параметри по договора са били променени. Не е ясно и на какъв етап е изпълнението на офсетната програма.

Основната цел на офсетните споразумения по договорите за купуването на скъпа военна техника е да компенсират големите разходи за отбрана, като осигурят инвестиции в други сектори на икономиката. В директния офсет влизат дейностите по поддръжката на военното или отбранителното изделие, което ще се доставя с основния договор. Към индиректния офсет спадат инвестициите в различни цивилни и други сектори на икономиката на дадената страна - придобиване на материални и нематериални активи, технологии, ноу-хау и други.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Galatianec
    #3

    До автора - приятелю, бихте ли превел офсетна програма на разбираем български за по-простите ви читатели?

  2. Milenca
    #2

    Защо имам чувството, че ще загубим иска и ще плащаме съдебните разходи на другата страна? И дали на калинките, подписали този договор ще им се потърси отговорност за причинени щети на данъкоплатците?

  3. И какво от това
    #1

    Забелязвате ли, че компании съдят държавата за стотици мильони, а държавата съди най-много за десетки? Това се нарича "добро управление" и "видими резултати"

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.