Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Военновъздушното училище в Долна Митрополия отвори врати, чака се магистралата до него

"Не" на чуждите кумири, но "да" на чуждите студенти

13 коментара
Изтребител МиГ 29

Военновъздушното училище "Георги Бенковски" в Долна Митрополия официално отвори врати след 18 години прекъсване. То бе затворено през 2002 година, но сегашните управляващи решиха да го възстановят, а премиерът Бойко Борисов обеща дори магистрала до него.

На официалното откриване обаче присъстваха само президентът Румен Радев и военният министър Красимир Каракачанов.

“Ден, посветен на бъдещето на българската авиация. В този ден се слага край на една несправедливост - морален акт на възстановяване на гордия авиационен дух. Авиация се гради с дух, ум и сърце“, каза президентът Радев.

Каракачанов от своя страна посочи, че "българската авиация има славни и велики традиции" и призова курсантите:

"Няма нужда тепърва да се търси чужд опит и да се копират чужди кумири. В историята на нашата авиация има достатъчно офицери, които могат да бъдат вашият пример за подражание“. 

Тепърва ще се строи университетът

По думите му тепърва в училището ще се разкриват факултети, през следващите две-три години ще бъде възстановен сградния фонд.

Той определи като "недалновидност" и "глупаво решение на политиците от 2002 година" за преструктуриране на училището във факултет към военния университет във Велико Търново.

"За съжаление така се случва в България - първо се руши, после трябва да се възстановява. Не беше лесно да се вземе решението да се открие ВВВУ - съпротива имаше от всякакви заинтересовани, но днес вече е факт", добави той.

Идеята на управляващите е училището да подготвя и цивилни кадри, но засега няма публично обявени разчети и анализи.

Вече се търсят чужди студенти 

Началникът на университета бригаден генерал Юлиан Радойски каза, че ще се търсят и чуждестранни студенти. Такава практика от години има във военноморското висше училище.

"Пътят е труден и изисква възстановяване на инфраструктурата, разкриване на атрактивни специалности, откриване на Професионален сержантски колеж, създаване на иновативни центрове за изследователска дейност, подготовка за обучение и експлоатация на новия самолет F-16, привличане на български и чуждестранни инвеститори и студенти", каза Радойски.  

Възобновена е дейността по подготовка на летателни и технически кадри за Военновъздушните сили и гражданската авиация от 1 януари тази година.

От 20 януари започва и подаването на документи за ранен и за редовен прием на курсанти във ВВВУ "Георги Бенковски" за учебната 2020/2021 година.

Военната авиация през последните години се превърна в основен приоритет на управляващите. Те закупиха осем изтребителя F-16 Block 70 за около 2.1 млрд. лева, а освен това сключиха споразумения за ремонта и поддръжката на старите изтребители МиГ 29 и щурмовиците Су 25, които могат да достигнат 200 млн. лева.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

13 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Естествено
    #13
    Отговор на коментар #12

    "За хляба, който даваш ми насъщен и вярата, която носи щастие?" ☺

  2. [email protected]
    #12

    Хайде сега всички дружно тука да кажат,"Благодаря ти Бойко"! И друг път да не питате,какво толкова е направил Бойко за България!

  3. Естествено
    #11
    Отговор на коментар #7

    Ти си гледай мазето и канализацията. Нещата нагоре остави на по-вишите бозайници.

  4. Естествено
    #10
    Отговор на коментар #8

    Десет плюсчета от мен.

  5. Естествено
    #9
    Отговор на коментар #2

    Дали си струва усилията? Според мен е по-лесно да се започне на чисто. Впрочем има ли положителен пример за интеграция на руска "техника" в НАТО?

  6. pepe
    #8

    Идеята може би не е лоша, но май ще трябва да се разчита главно на VR-симулатори - поне може да се развие индустрия за разработването им. Но това, че няма на какво да летят обучаващите се, е само един от проблемите. Основния проблем е, че като със всичко друго у нас, и тази дейност ще се "управлява" от некадърници и илитерати.

  7. т€еритория на Мики Маус
    #7
    Отговор на коментар #6

    Нямаме икономика,която да ИЗДЪРЖА изтребители! Само с внос на боклук и източване на язовири няма да се генерират достатъчно данъци за целта. България е НАЙ_БЪРЗО изчезващата анция в света. над 60 000 я напускат. И още толкова е отрицателния прираст. Всяка година.

  8. Коментарът е изтрит в 18:30 на 26 януари 2020 от автора.
    #6
  9. tim
    #5
    Отговор на коментар #3

    Тази перспектива от Боко и компания ли ще бъде осъществена?

  10. tim
    #4

    "началник на университета" ще търси чужди инвеститори. Да се смее ли човек или да плаче?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.