Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Войната на Румъния срещу Лаура Кьовеши продължава с призовка за разпит

Тя е привикана в деня на изслушването й за европейски главен прокурор в Брюксел

5 коментара
Войната на Румъния срещу Лаура Кьовеши продължава с призовка за разпит

Бившият шеф на румънската антикорупционна агенция Лаура Кьовеши е извикана на разпит в Румъния в деня, в който трябва да бъде в Брюксел за участие процедурата за избор на европейски главен прокурор. Кьовеши се смята за фаворит в надпреварата, въпреки че румънските власти водят кампания срещу нея с всякакви възможни средства.

Румънските прокурори искат да разпитат Кьовеши по дело за връщането от Индонезия в Румъния на Николае Попа - финансов директор на Националния инвестиционен фонд, който през 2000 г. ощети 300 000 вложители, припомня БТА.

Пред румънското радио "Европа" Лаура Кьовеши казва, че ще пътува до Брюксел и няма да се откаже от кандидатурата за европейски главен прокурор. Тя е призована като заподозряна в злоупотреба със служебно положение, вземане на подкуп и лъжесвидетелстване. Кьовеши обяснява, че е подала молба във Върховния съд за отлагане на разпита, тъй като вече има самолетен билет за Брюксел и смята да отиде на изслушването в Европейския парламент.

Според нея призовката за разпит е "опит за спирането ѝ в процедурата" по избор на европейски главен прокурор. Тя напомня, че има шансове за поста и е кандидатът, класиран на първо място от комисията по избора. Западноевропейските медии вече съобщиха, че румънката от унгарски произход се ползва с подкрепата на Германия и Франция, които са готови да подкрепят нея, а не своите кандидати.

Лаура Кьовеши коментира, че за 24 години стаж в прокуратура тя никога не е била разследвана дисциплинарно или наказателно, и не е имала проблеми. Тя признава обаче, че разследването в Румъния ще създаде проблеми с доверието към нея и ще се отрази на кандидатурата ѝ за Европейската прокуратура.

"Разбира се, че започването на наказателно преследване е направено, за да бъда блокирана в тази процедура, а не за да бъде установена истината", каза Кьовеши пред радио "Европа".

Разследването срещу Кьовеши е във връзка с жалба на румънския политик и бизнесмен Себастиан Гица, който избяга от Румъния, защото е съдебно преследван, и получи политическо убежище в Сърбия.

Гица каза през декември 2018 г., че Кьовеши е искала от него да плати самолета за връщане в страната на Николае Попа от Индонезия. Самолетът е бил платен в крайна сметка от търговско дружество "Йон Цирияк еър" ООД, което е било избрано от румънското МВР след преговори с три компании.

Николае Попа бе финансов директор на рухналия през 2000 г. Национален инвестиционен фонд. Това бе един от най-големите финансови скандали в посткомунистическа Румъния. Попа бе осъден задочно на 15 години затвор през 2006 г. Той избяга от Румъния и бе заловен в Индонезия през 2009 г. Осъденият финансист бе върнат в страната през 2011 г., а междувременно присъдата му бе намалена до 10 години и четири месеца затвор. През септември 2017 г. той бе освободен условно, припомня "Адевърул", цитиран от БТА.

Междувременно министърът на правосъдието на Румъния Тудорел Тоадер изпрати писма до своите европейските колеги, в което представи в силно неблагоприятна светлина Кьовеши. Румъния, която е ротационен председател на Съвета на ЕС, прави всичко по силите си, за да блокира избора на Кьовеши.

Атаката срещу съдебната система в Румъния

Лаура Кьовеши се ползва с много добър имидж в ЕС. Тя беше главен прокурор на Румъния в периода 2006-2012 г. След това бе назначена за шеф на антикорупционната прокуратура и заемаше позицията до юли 2018 г., когато бе отстранена след грандиозен скандал, който тежко урони имиджа на управляващите социалисти в ЕС.

Като шеф на антикорупционния директорат от 2013 г. Кьовеши постигна множество осъдителни присъди за корупция по върховете на властта. Действията на Кьовеши бяха аплодирани от Брюксел и голяма част от румънците. Европейският мониторинг върху съдебната система на страната не бе свален с аргумента, че реформите не са достигнали до етап, в който могат да бъдат оценени като "необратими".

Политическата атака, която доведе до отстраняването на Лаура Кьовеши, започна през февруари миналата година. Правосъдният министър Тудорел Тоадер обяви, че Кьовеши е превишила властта си и е увредила имиджа на Румъния в чужбина. Тоадер настоя за отстраняването на Кьовеши след отправените от нея критики срещу съдебната реформа на социалистите.

Президентът Клаус Йоханис първо отказа да издаде указ, но управляващите изпратиха казуса в Конституционния съд, който обяви, че Кьовеши трябва да бъде освободена. Президентът стори това през юли. Искането за отстраняване на антикорупционния прокурор доведе до масови протести в Букурещ и някои от по-големите градове.

Веднага след това управляващите в Румъния започнаха атака и срещу главния прокурор на Румъния Аугустин Лазар. Министърът на правосъдието на Румъния Тудорел Тоадер се обяви за уволнението на Лазар и представи списък с 20 случая, в които той бил превишил правомощията си.

"Изпълнителната власт показва за пореден път превратното си разбиране за независимостта на прокуратурата", обяви главният обвинител в Румъния.

Аугустин Лазар също е оценяван високо от Европейската комисия за резултатите, които показва ръководената от него институция в борбата срещу корупцията. По ирония Лазар бе един от двигателите зад създаването европейската прокуратура.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Чавдар Михов
    #5

    Малко, но важно уточнение. Лаура Кьовеши не е от унгарски произход. Бившият ѝ съпруг Едуард Кьовеши е от унгарски произход.

  2. Коментарът е изтрит в 21:14 на 30 ноември 2021 от автора.
    #4
  3. асен
    #3

    каомуняшката сган е надигнала отново глава в румъния. трябва да ги пратят всички при великия кондукатор чаушеско и неговата академиче!

  4. Бивши комунисти НЯМА!
    #2

    Взимайте пример от Румъния те са много напред. Години преди нас вкарваха влиятелни политици в затвора... вижте какво се случи след няколко години, как системата отново си върна пълната власт...Така че не си мислете, че с малка победа (която е почти невъзможна) ще се постигне каквото и да било за повече от няколко месеца - тук статуквото се е впило дори на ниво въздух, който дишаш и вода която пиеш. Робувайте или емигрирайте. Безсилни слабаци сте - доказали сте го през годините. Жал ми е за вас - най-измиращата и проста нация. Протестират с хоро. СМЕШКИ!

  5. LoudSpeaker
    #1

    Передовой опит - вземат пример от България за използване на прокуратурата за политически цели

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.