Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Войните струват 14.3 трилиона долара на световната икономика

3 коментара

Войните по света са нанесли рекордни щети на световната икономика през 2014 година – 14.3 трилиона долара. Това се твърди в Глобалния индекс на мира, който се подготвя всяка година от базирания в Австралия Институт за икономика и мир (IEP). Тази щета се равнява на сумата от икономиките на Бразилия, Канада, Франция, Германия, Испания и Великобритания. Подобна сума представлява близо 85% от целия БВП на САЩ.

В доклада се казва, че пропастта между най-мирните и най-размирните части на планетата се разраства. Близкият изток и африканските държави продължават да затъват в пропастта на насилието. Глобалният индекс на мира сочи Сирия за най-размирната държава, а Либия е посочена като държавата с най-бързо влошаващо се положение. Най-мирна е Исландия.

"Цената на насилието се свързва основно с увеличаването на жертвите в един конфликт, икономическите последици от него и разходите, свързани с прогонените хора", обяснява за Стив Килела от IEP пред “Ройтерс“, цитиран от “Дневник“.

От 2008 година досега разходите за издръжка на бежанци и на прогонени в рамките на държавите си са се увеличили 267%. Днес тази сума е 128 милиарда долара, а прогонените са над 50 милиона души - най-големият брой от Втората световна война насам. Най-големите разходи, предизвикани от несигурността, са свързани с военните, полицията и убийствата на хора - общо 68% от цялата сума.

Въпреки конфликта в Украйна, страните в Европа продължават да се радват на висока степен на мир. Положението се е влошило през изминалата година в Сирия, Нигерия, Южен Судан и Централноафриканската република. Държавите, показали най-голямо подобрение, са Гвинея-Бисау, Кот Д'Ивоар, Египет и Бенин.

Проучването, обхващащо 162 страни, стига до извода, че конфликтите са станали много по-ожесточени - жертвите през 2014 година са надхвърлили 180 000 души, докато през 2010 година те са били близо четири пъти по-малко - 49 000 души.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #3

    В арабските страни петролът е основният източник на доходи. Затова единоначалието осигуряваше мир. Липсата на демокрация води до борба за права и свободи, което подкопава диктатурата и води до хаос. Сега са тях е важно кой владее петролните находища и има източници за купуване на оръжия, за да контролира останалите. Ако в едно племе умре вожда, който наследява властта без да се бори за нея, настъпва борба за контрол над източниците за препитание.

  2. Коментарът е изтрит в 15:18 на 3 декември 2021 от автора.
    #2
  3. silverkey
    #1

    за някои ,загуба ....за други печалба

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.