Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Волен Сидеров упорства за държавно регулиране на банковите лихви

44 коментара
Волен Сидеров упорства за държавно регулиране на банковите лихви

Лидерът на ″Атака″ Волен Сидеров не се отказва от идеята си за държавна намеса в образуването на лихвите по кредитите и депозитите на търговските банки. В неделя той заяви на пресконференция, че партията му предлага законодателни промени, с които ″правно да се обвърже размерът на лихвите по депозитите с размера на лихвите по кредитите″.

От известно време от ″Атака″ непрекъснато се настоява да се намалят с помощта на държавата банковите лихви, така че да достигнат до равнищата в повечето европейски държави. Такива призиви отправи преди месеци и бившият съветник в ДАНС и в момента отлежаващ в ареста доцент от УНСС Алексей Петров. В страната дори бе учредена организация на граждани, които се обявиха за административно намаление на  лихвите.

″Идеята е да се изработи регулиращ финансов механизъм, без да има груба държавна намеса″, каза в неделя Сидеров.

Законовите промени на "Атака" предвиждат БНБ да определя с наредба на всеки шест месеца средния лихвен процент на влоговете в банките. Според Сидеров, сега банковият сектор си оставал незасегнат от кризата и нямало движение на пари към реалната икономика, а банките си трупали печалбите.

Той каза още, че предложенията за държавна намеса тепърва ще се обсъждат от ГЕРБ. Сидеров посочи, че му предстоят срещи с управителя на БНБ Иван Искров и с директори на търговски банки.

Лидерът на партията, която в момента е ревностен поддръжник на ГЕРБ, аргументира предложението за банковата регулация с виждането си, че в момента тезата за "по-малко държава и свръхлиберализъм" трябвало да се промени, за да се справим с кризата.

Правителството досега се занимаваше със спешни, "пожарни" мерки, които бяха необходими, но сега се изисква дългосрочно лечение, коментира още Сидеров. В есенната сесия на парламента трябва да се изготви стратегия за икономическото развитие на България, добави той.

Предложението му получи кратката реакция на премиера Бойко Борисов, който заяви пред медии, че "ако държавата започне да прави такава регламентация, вече става опасно да се прекрачи границата към полицейска държава".

Идеята за администриране на лихвите на банките категорично не се приема от банкерите. Пред БНР председателят на Асоциацията на банките в България Виолета Маринова напомни, че ″живеем в условия на пазарна икономика и пазарът определя цената″. Тя каза, че няма право да коментира законодателни предложения, но от думите ѝ се разбра, че ″като здравомислещ човек и банкер с над 30 годишен стаж″ не е съгласна да се регулират по такъв начин лихвите.

″Нееднократно сме казвали, че цената е зависима от това как придобиваме ресурса, на какви цени. Освен това включваме компонентата цена на риска. Нарастването на провизиите над 2.5 пъти от предходни периоди означава увеличен риск, увеличени разходи за провизии. Ние сме длъжни да формираме такива. Това означава, че цената неминуемо не може да падне драстично и веднага. Освен това в условия на пазарна икономика цената е различна в различните банки и означава, че има конкурентност между нас. Ако тя е регулирана, конкуренцията ще отпадне″, каза Маринова.

Тя съобщи още, че процентът на необслужваните над 90 дни кредити в българските банки се е увеличил на 9.2 за последното тримесечие, което е с 2% повече от същото тримесечие на миналата година. И допълни, че като банкер не може да не се притеснява от ръста на лошите кредити, но положението в банковата система остава стабилно и няма никаква опасност за сигурността на банките поради високите изисквания на БНБ към тях.

″Капиталовата адекватност на банките е много висока. В момента, към последното тримесечие, е 18% при изискуема по наредбите на БНБ 12%. Ликвидността на банките също е висока. Тя е 22%. Тази ликвидност поддържаме висока за сигурност на банковата система. Ние разполагаме с ликвидни средства, но трябва да има субекти, които да финансираме, които отговарят на изискванията″, обясни тя.

Виолина Маринова каза още, че банките имат намерение да понижават лихвите по кредитите и това ще става плавно. ″Всичко зависи от икономическата среда не само в България, но и извън България″, обясни тя и отхвърли възможността в скоро време лихвите у нас да се изравнят с лихвите в Западна Европа. ″Не можем да мислим за подобно нещо, защото ресурсите, които си набавяме, са на висока цена и рискът е висок″, каза тя.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

44 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. е полулизъм
    #45

    Тия са напълно луди!

  2. ВЕСО БАНКЕРА
    #44

    АКО СЕ ГЛАСУВА ТАКЪВ ЗАКОН, ТОВА ЩЕ ОЗНАЧАВА, ЧЕ ВСИЧКИ БАНКИ КОИТО СА СЪЗДАДЕНИ С КРЕДИТИ ЩЕ ФАЛИРАТ. А ТОВА СА 90 %. В АМЕРИКА ФАЛИРАХА 200 БАНКИ ПО ВРЕМЕ НА КРИЗАТА.ХЕМ СА ИСТИНСКИ ! ТУК ОЩЕ НЕ СЪМ ЧУЛ ЗА НЯКОЯ ФАЛИРАЛА БАНКА !? КОЛКОТО ПО БЪРЗО СЕ ВЪВЕДЕ ТОЗИ ЗАКОН , ТОЛКОВА ПО БЪРЗО ЩЕ СИ ИМАМЕ СТАБИЛНА БАНКОВА СИСТЕМА.ВЯРНО, ЩЕ БОЛИ ! НО ПЪК ДЪРЖАВАТА ЩЕ ТРЪГНЕ НА ГОРЕ !!!

  3. klient
    #43

    Волен е волен.Но Дянков и той ли е волен? Защо не реагира?

  4. 123
    #42

    И кой ще плати лошите кредити?????Ние всички и вкупом!!!

  5. Клиент
    #41

    Мошениците от банките трябва да свалат лихвите както е в САЩ и Европа.

  6. мдаааа
    #40

    1. Sv.Duh 29 май 2010 ПАРИТЕ са отражение на вложената ЕНЕРГИЯ за производство на дадена стока или извършване на някаква дейност и услуга. И пазара с пари е място за ЕКВИВАЛЕНТЕН ЕНЕРГИЕН ОБМЕН, по естествени механизми, които допускат периоди на надценяване и подценяване в оценката, но с времето се доближават до реално съотношение. Рациото като опит за административно вмешателство и регулиране беше приложено от държавата при т.н СОЦИАЛИЗЪМ, където субективните и неадекватни оценки на партийно изгодни

  7. radi
    #39

    Оф дано има поне един със здрав разум и дано не изтъргуват тая идея на Болния за подкрепата му. Ако това стане жална ни майка. имахме монархо-комунизъм чака ни милиционеро-социализъм. Бог да пази България! Ако това стане продавам си апартамента и бягам това е

  8. Але&Со
    #38

    вместо да се цупят, биха могли да дадат разумно обяснение за размера на лихвите си. Трудността идва от това, че обяснението е: Така печелим максимално, изобщо не ни интересува за чия сметка.

  9. СВ.ДУХ
    #37

    "ПАРИТЕ са отражение на вложената ЕНЕРГИЯ за производство на дадена стока или извършване на някаква дейност и услуга..." T.e. ако НАМЯЛАВАМЕ ЕНЕРГИЯТА за производство, то и ЦЕНАТА на стоката/ услугата тряббва да НАМАЛЯВА, така ли? Например: С въвеждането, през последните 20-30години, на нови технологии, който са по- икономични, цените на храните са паднали...

  10. Не на ултарлибе
    #36

    Съд за ултралибералните правителства на СДС/ДСБ, които доведоха страната до състояние на бананова република.Съд за Иван Йорданов Костов, Желю Митев Желев, Петър Стоянов и всички останали продажни и крадливи седерасти!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.