Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Воркинг бесен на Финков за неплатени договори по здравния заем

0 коментара

С остро писмо от 7 февруари директорът на Световната банка за България Андрю Воркинг иска от Министерството на здравеопазването да се разплати по договори с доставчици, сключени в рамките на здравния заем от СБ. Става дума за неплатени суми на седем български и чуждестранни компании. Според Воркинг, някои от тях очакват плащанията повече от четири месеца и се сблъскват със сериозни трудности вследствие на това.

Директорът на Световната банка обобщава, че закъсненията не само сериозно нарушават хода на проекта, но могат да доведат до негативна оценка в прегледа на дейността на институцията у нас, който завърши днес.

Воркинг предупреждава, че забавянето е по вина на правителството и че подобно поведение може да доведе до ерозия на доверието на частния сектор в способностите на кабинета да спазва задълженията си по договори и да прилага международни проекти.

В края на писмото си директорът на Световната банка предполага, че "закъсненията се дължат на чисто административни причини и на все още развиващите се взаимоотношения между различните национални институции". Копие от писмото е изпратено и на вицепремиерите Николай Василев и Лидия Шулева, на министъра на финансите Милен Велчев и на директора на НЗОК д-р Никола Василев.

За забавяния на плащания по здравния заем се заговори още в началото на годината, когато се разбра, че правителството ще иска да преформулира целите на проекта. Все още не са ясни конкретните намерения на кабинета, но бе заявена позицията, че ще се насочат повече средства към инвестиции в болничната помощ.

От министерството на здравеопазването предоставиха на mediapool.bg отговора на министър Божидар Финков, даден на 18 февруари. От него става ясно, че 11 дни след получаването на писмото, плащанията са били извършени. Става въпрос обаче само за тези плащания, които министерството трябва да направи, докато здравната каса изчаквала приключване на вътрешна проверка, за да се разплати окончателно.

Министерството на здравеопазването е изпратило предложение да се прекрати един и да се модифицират три консултантски договора.

Това бе формулирано като искане още при последната мисия на банката в края на януари.

От здравната каса отказаха информация по повод писмото на Воркинг с мотива, че имат по-важна работа.

От януари насам по искане на българската страна експерти на Световната банка правят преглед на използваните досега по заема средства. Общата сума на отпуснатото финансиране е 68,9 млн.евро. Досега от тези пари са изразходвани около 17 млн. щ.долара.

Източници от министерството на здравеопазването коментираха пред mediapool.bg, че във ведомството няма достатъчен капацитет за работа по международни проекти, защото по- голяма част от специалистите са напуснали. Това затруднявало диалога с експертите на банката. От НЗОК пък не смятали, че трябва да се занимават с инвестиции в здравеопазването. Сегашното временно ръководство на касата смятало, че единствената му важна задача е да разпределя постъпващите от НОИ здравни вноски.

Преформулирането на целите на заема може да отнеме до три месеца активна работа, защото банката прави пълни оценки за отражението на предоставените от нея средства, преди да даде одобрение. Сегашната схема на заема е минала пълния кръг на одобрение както във Вашингтон, така и на ниво българско правителство и парламент.

Експерти в здравната реформа коментират, че средствата, предоставени от Световната банка, са единствения източник за инвестиции в сектора. Единични са случаите, когато са били уреждани пари от фондове на ЕС. Сегашния заем е втори, отпуснат от Световната банка, след първия успешен проект на стойност 26 млн.щ.долара.

Оценката за първия проект била максимално висока. С парите са оборудвани 1700 лекарски практики и са купени линейки. Заради предоставената техника и финансови стимули са привлечени на работа лични лекари, които сега осигуряват здравно обслужване на 600 хил.души. Доставката на нови линейки е намалила смъртността при спешните случаи два пъти.

Сега действащият заем на Световната банка е предназначен за развитие на информационната система на НЗОК, обучение и публична информация за касата, подкрепа за доболничната помощ и за болничния сектор.

Пари за подобни инвестиции не могат да се осигурят от бюджета. Информационната система включва сървъри, софтуер и комуникационно оборудване.

Вторият компонент на заема осигурява средства за обучение на служители както на централата на касата, така и на регионалните представителства, за провеждане на публична информационна кампания за реформата в здравеопазването.

По третия и четвъртия компонент на заема се създават два фонда за финансиране на доболничната и болничната помощ. Те ще осигуряват финансиране за общопрактикуващите лекари (5-10 хил.щ.долара) и на болниците (150-200 хил.щ.долара), като сумите ще бъдат възстановявани на фондовете директно от парите, превеждани от НЗОК.

В момента всички тези проекти са спрени, а бъдещето им е неясно. Две-годишното споразумение с МВФ, подписано от сегашното правителство, предвижда продължаване на реформата в здравния сектор. Това означава съкращения сред 29 хиляди лекари и още 70 хиляди здравни работници, въвеждане на модерна комуникация и инвестиции в техника и обучение. Министерството на здравеопазването все още не е обяснило ясно какво смята да прави със заварените от миналото правителство проекти, нито какви са новите му приоритети.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.