Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Пълна драма в Скопие. Правителството на Заев е напът да оцелее

Опозицията подозира, че ключов депутат е отвлечен и може да е в България

13 коментара
Зоран Заев, сн. БГНЕС

Правителството на Зоран Заев е напът да оцелее, след като депутатът от малката албанска партия "Беса" Кастриот Реджепи обяви, че е променил позицията си и ще подкрепи управляващите.

Той не дойде в парламента и не можа да се събере кворум от 61 депутати, за да се определи дневния ред на заседанието, за да се гласува внесеният от опозиционната партия ВМРО-ДПМНЕ вот на недоверие. Заседанието бе прекъснато и не се знае кога ще бъде подновено.

В залата не влязоха и депутатите около управляващата коалиция СДСМ и ДСИ, но на място дойдоха двама депутати от ВМРО-ДПМНЕ, заразени с коронавирус.

Председателят на ВМРО-ДПМНЕ Християн Мицкоски каза, че опозицията ще чака депутата Кастриот Реджепи да се появи в парламента до полунощ, когато изтича крайният срок за гласуването.

Към момента не се знае къде е Реджепи. От ВМРО - ДПМНЕ заподозряха, че може да е отвлечен, а може и да е в България.

"Ние не знаем физически какво се случва с човека, дали е някъде противно на волята си или е там доброволно, за да видим тези ценности, които споделя, защото депутатите не изчезват просто така", каза Мицкоски.

ВМРО-ДПМНЕ внесе вота на недоверие с помощта на движение "Беса", което подкрепяше правителството на Заев. В крайна сметка обаче Кастриот Реджепи още веднъж смени позицията си.

Депутатът, който развали мнозинството на ВМРО-ДПМНЕ, обясни във Фейсбук, че една от най-големите каузи е интеграцията на страната в ЕС.

Той аргументира решението си да не дойде в парламента със силни сигнали, че България може да одобри преговорната рамка на Северна Македония за ЕС през декември. От българска страна обаче засега няма подобни сигнали.

"Имайки предвид политическата инерция след отлагането на оставката на премиера Зоран Заев и силните сигнали от страна на стратегическите партньори САЩ и ЕС, с които общувам чрез висши дипломати, че през декември страната има големи шансове да започне преговори за членство с ЕС, реших да не участвам в парламентарната сесия, където трябваше да се реши да се постави под въпрос моя стратегически национален и държавен ангажимент. Държавата не се нуждае от политическа криза и потапяне в бурни води, пълни с непознати в този важен период", написа Реджепи във Фейсбук.

Taка в момента има паритет 60 на 60 гласа.

Къде е ключовият депутат?

Лидерът на "Беса" Билал Касами изрази съмнения, че Реджепи е отвлечен.

"Подозирам, че против волята му той е държан някъде, за да не дойде в парламента. "Беса" остава на позицията, че това правителство трябва да бъде свалено и този момент с Реджепи е индикатор, че правителството се опитва да се задържи по всякакъв възможен начин", коментира Касами.

Депутатът от ВМРО-ДПМНЕ Антонио Милошоски пък твърди, че Реджепи е в България.

"Заев има пари и фирми и имоти в България. Кастриот Реджепи е влязъл във Facebook в България", каза той.

"Ако се потвърди, че Реджепи е държан против волята му, това ми причинява силно гадене. Свидетели сме на такова цирково представление и съжалявам, че хората са свидетели на това", каза лидерът на ВМРО Християн Мицкоски.

"Нямам такива методи, каквито имат СДСМ и ДСИ, да държа депутати и хора като заложници", добави той.

Как се стигна до тук?

Заев обяви, че ще подаде оставка след загубата на местните избори, като планът беше да се формира кабинет около същото мнозинство с нов премиер. ВМРО-ДПМНЕ обаче обяви, че вече има мнозинство благодарение на малката албанска партия "Беса", която премина към опозицията, и Заев се отказа да подава оставка и ВМРО-ДПМНЕ внесе вот на недоверие подкрепен от 61 депутата.

След това обаче депутатът Скендер Реджепи от друга албанска партия "Алтернатива" обяви, че може да не подкрепи вота на недоверие заради привличането на известната с ксенофобските си послания партия "Левица", на която се разчиташе за новото мнозинство.

Труден пъзел с неясен край

Битката е за всеки глас, а "Алтернатива" разполага с четирима депутати, които ако минат на страната на Заев, правителството е сигурно. ВМРО-ДПМНЕ обаче подготвя нова конфигурация без "Левица", която разполага с двама депутати.

Кабинетът на председателя на парламента на Република Северна Македония Талат Джафери потвърди, че е получено съобщение, че 17 депутати оттеглят подписите си, поставени под инициативата за гласуване на недоверие на правителството на премиера Зоран Заев. Сред оттеглените подписи е и този на лидера на "Левица" Димитър Апасиев. Помолен снощи за коментар от телевизия Сител, Апасиев отговори кратко със СМС: "Правителството утре ще падне".

Оттеглените подписи на депутати обаче не означава, че те няма да гласуват в зала.

В същото време управляващата коалиция около СДСМ също твърди, че ще събере мнозинство, като се разчита да се върне "Беса", която има трима депутати. Не е затворена врата и "Алтернатива".

Председателят на Събранието в Скопие Талат Джафери обясни, че ако искането за вот на недоверие към правителството бъде оттеглено, в следващите 90 дни не може да има повторно искане за вот на недоверие. ВМРО-ДПМНЕ обаче не е съгласно с тази позиция и се опитва да модифицира вота на недоверие с депутатите на "Алтернатива".

Международната общност изненадана от оставката на Заев

На този фон президентът Стево Пендаровски обясни, че представители на международната общност са били много изненадани от обявената от премиера и лидер на СДСМ Зоран Заев оставка, тъй като през изминалите години той е бил доста позитивен пример, съобщи агенция МИА.

Президентът каза, че имал няколко кратки срещи, че германският канцлер няколко пъти го питала за мотивите за оставката, смятаме ли, че това е бил правилен ход.

"Моят отговор, казах го и на Заев след като се върнах, беше - разбира се, че не. Заради загубата на една, две, три, пет или 10 общини, заради загуба на местни избори, независимо какво сте обещавали преди това, това сега е друго ниво в политиката. Вие управлявате държава. Имате мандат от четири години, получен напълно легитимно и не може да кажете на средата на този мандат отивам си заради Скопие, заради Прилеп, Куманово и т.н.", каза Пендаровски в цитирано от агенцията интервю за ТВ21.

Този въпрос му поставили и мнозина други, включително генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг.

"Генералният секретар на НАТО, независимо от неговия характер, да го нарека скандинавски, два пъти ми постави същия въпрос за час, час и половина, докато бяхме в едно от онези помещения, в които се подготвяме за сесиите, постоянно ме питаше защо. Казах му, не е лошо да се чуеш със Заев, да ти обясни директно. Така че изненадата в международната общност беше голяма, тъй като знаете, че през изминалите няколко години Заев беше доста позитивно приеман от цялата международна общност", посочи Пендаровски.

Продължава европейският натиск към България

Зоран Заев е силно критикуван, че не успя да придвижи Северна Македония към ЕС заради отказа на България да подкрепи преговорната рамка на Скопие. СДСМ твърди, че има шанс София да преразгледа позицията си до края на годината и това е един от аргументите за оставането на Заев.

Ден преди вота на недоверие в Скопие бе премиерът на Нидерландия Марк Рюте.

Проблемът с България е двустранен и не трябва да е пречка за Северна Македония да започне преговори за присъединяване към ЕС, каза Рюте.

По думите му зад кулисите много лидери на ЕС водят дискусии с България, за да осигурят решение на спора.

"Тук съм, защото Нидерландия беше страната, която дълго време се противопоставяше на разширяването на ЕС, но през последните две години беше постигнат толкова голям напредък и аз съм щастлив да кажа, че ЕС реши да започне преговори. За съжаление имаме проблем с България, който трябва да бъде решен", каза Рюте.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

13 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. eagle_eye
    #13

    Всякой път се убеждавам, че македонците са чисти българи. Може би леко ги ударил провинциализмът и доста надъхани срешу собствения си произход, но всички в тях и коло тях напомня за собствената ни страна с всичките й кусури.

  2. Guest787
    #12
    Отговор на коментар #3

    От друг форум:...Потърсих "напът" в десети том на многотомния речник на българския език (издаден също със санкцията на Института за български език при БАН), който включва доста повече думи в сравнение с правописния речник. Такова наречие не открих.

  3. Мислимотор
    #11

    Другояче, а не: друго, я, че и те така те

  4. Мислимотор
    #10

    Съжалявам, колеги, но този път ;) списователят на Медията е на прав път ;) Правителството на Заев не е на някакъв път, на който се оцелява. Правителството е в състояние а-ха и да вземе аче (не а че!) да оцелее. Другояче казано -- напът е. Граматиката и правописът са преди всичко логика, преди да станат норми.

  5. Ощавен маркиз
    #9

    Мъкидонските ни братя и сестри са НАША кръв - нито СЕРПска, йоще по-ничтожно "византийска"... От това хисторическо народностно-езиково-православно минало обаче ние требе да ИЗТЕГЛИМЕ най-здравите ЕВРОПЕЙСКИ НИШКИ! За да си изплетеме - ОБЩ достоен просперитет. Две разделени, пре-наситени с балканска древност /и бОлкански МЪКИ!/, НАРОДНОСТИ. Сливането в едно ще ни даде Силата!

  6. Горскио
    #8

    Мила родна картинка. Спомням си лебедовата песен на Анастасия Мозер - как подобно на албанския депутат и тя зачезна по време на ключово гласуване за комунистическо правителство в БГ. Обаче никой не обвини Канада, че там са отвлекли Мозерката. После се оказа, че Мозерката е зачезнала по собствена воля - самата госпожа даде едно недотавно обяснение, че мъжът й бил болен и трябвало спещно да се скрие в..., пардон да отиде до Канада. Случаят се замете, руските тайни служби направиха правителство в България, обаче стана ясно, че Мозерката е зависима от тайни служби. Дъщеря на баща си.

  7. Иван Козов
    #7
    Отговор на коментар #6

    Липсата на коректори по сайтовете си личи. Но нали има електронни редактори, както споменах? Те не ги ли поправят?

  8. SILENCE
    #6
    Отговор на коментар #3

    Не им пука дали не демонстрират проЗ тотията си прекалено явно ...

  9. SILENCE
    #5
    Отговор на коментар #3

    Написах си коментара преди да прочета и Вашия, и останалите. Вече за трети път тая проЗ тотия е написана в заглавие.

  10. SILENCE
    #4

    ДругарЕ от сайта пише се на път, а напАд е друга дума, БЕЕЕ! Или не различавате частите на изречението? За трети път ви правя забележка за същото нещо, ама явно, че освен негрАмотни, сте и на гли. Дали всички сте от номенклатурата негрАмотници, предназначени за средствата за масово осведомяване и дезинформация или са ви внедрили поредния парашутист за гарантиране на допълнителния кеш?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.