Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Вотът за президент на Турция пак се провали, Гюл се оттегля

21 коментара
Вотът за президент на Турция пак се провали, Гюл се оттегля

На 6 май турският парламент не успя за втори пореден път да избере свързания с ислямистите външен министър от управляващата партия Абдуллах Гюл за президент, след което той оттегли кандидатурата си.

Вотът бе обявен за невалиден заради бойкота на опозицията.

От този момент не може да става въпрос за моята кандидатура, заяви Гюл.

Председателят на меджлиса (турския парламент) Бюлент Арънч каза, че след като бяха извършени две отделни поименни преброявания, съвсем малък брой гласове не достигнал за необходимия кворум от две трети (367 депутати) заради бойкота на основната опозиционна Народнорепубликанска партия, чийто депутати не се явиха в залата. Управляващите разполагат с 350 места в парламента.

Сега на дневен ред пред управляващата Партия на справедливостта и развитието са предсрочните парламентарни избори, насрочени за юли.

Партията освен това предлага занапред президентът да се избира пряко, а не от парламента.

Миналата седмица Конституционният съд на страната отмени първия тур на изборите за президент с единствен кандидат Абдуллах Гюл, след като парламентът отново не събра кворум за вота.

Управляващата партия определи случилото се като “изстрелян куршум по демокрацията”. Председателят на партията и премиер на страната Реджеп Таийп Ердоган призова за предсрочни общи избори на 22 юли и предложи реформа.

Той поиска президентът да получи право на два мандата от по пет години, вместо сега предвидения един седемгодишен мандат. Премиерът освен това предлага мандатът на парламента да е четири вместо пет години.

Ердоган смята, че президентът трябва да се избира от народа, а не от парламента.

В събота стотици хора се включиха в протестните митинги в западната част на Турция, настоявайки Гюл да се оттегли, за да се гарантира светският характер на турската политическа система.

Сега ключовият въпрос е кой ще е новият кандидат на управляващата партия и дали тя ще търси компромисна фигура, несвързана с политическия ислям, отбелязва ББС.

Президентските избори изкараха наяве дълбокото разделение между секуларистите и поддръжниците на управляващата проислямистка партия на Ердоган.

Турската армия, която през годините се утвърди като страж на секуларистката конституция, се обяви твърдо срещу кандидатурата на Гюл, опасявайки се, че така ислямистите ще заселят влиянието си в държавата.

Гюл отхвърли тези опасения и обеща да се придържа към завещаните от Ататюрк републикански секуларистки принципи, ако бъде избран за президент.

Тези обещания обаче не бяха достатъчни, за да спрат последвалите протести, в които се включиха стотици хиляди хора със секуларистки убеждения.

В демонстрациите, проведени миналата седмица в Анкара и Истанбул, участваха над 1 милион души.

Мандатът на настоящия президент Ахмет Сезер изтича на 16 май.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

21 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Yankee Doodle
    #23

    Турция дето е 60 милиона, избира 400 депутата, а ние няма и 7 - 250. Бах ги в търтеите!

  2. reakzioner
    #22

    Ot edna strana partiata na Erdogan si e demokrati4no izbrana i poneze ima mnozisntvo tia sledva da poso4i prezidenta! Tova dobre, no sashtestvuva problem, 4e sashtata tazi partia e proislamistka i ne e hubavo da pridobiva tolkova mnogo vlast! I kakvo praviat evropeiskite burokrati? So4at s prast turskite voenni, da ne se namesvat v izbora na prezident, no ot druga strana priemat smeshnoto reshenie na turskia KC! I valkat sit i agneto zialo! Ili, diplomazia po evropeiski!

  3. Bezkompromisen
    #21

    A VIDIA LI KOLKO SA NI ZAM. MINISTRITE??ZASHTO TRIABVA VSIAKO MINISTERSTVO DA IMA PO 5-6 ZAM. MINISTURA???TEZI SA ZA BOI

  4. reakzioner
    #20

    Te 4e sa za boi, za boi sa! No teb kato te gledam, psihiatriata te zove!

  5. И.Иванов, Швеция
    #19

    В един и същи ден в едно и също издание четем за едновременни събития в две съседни държави - Турция и БългарияВ Турция за по размер невиждани от десетилетия назад в Европа демонстрации на гражданите в защита на Конституцията им, постановяваща светски характер на държавата им: "В демонстрациите, проведени миналата седмица в Анкара и Истанбул, участваха над 1 милион души.""В събота стотици хора се включиха в протестните митинги в западната част на Турция, настоявайки Гюл да се оттегли, за да се гарантира

  6. И.Иванов, Швеция
    #18

    Гатанка номер 1:Гражданите на коя държава са били под 50-годишно комунистическо "робство" и поради това още не могат да наваксат политическо невежество и изостаналост ?Гатанка номер 2:В коя държава считащи се за демократични и антикомунистически партии, подлъгани като последни абдали от измъдрения от КДС спасителен ход за групово напикаващото се от страх Политбюро на ЦК на БКП през 1989 г. да измарширува групово със запалени свещи в ръце и да търси закрила от възмездие при ботушите под златотканото

  7. Ena
    #17

    Ne moga da razbera tezi, koito govoriat sreshtu nai-golemite priateli na Bulgaria!

  8. reakzioner
    #16

    To4no ako se spazvashe konstituziata sledvashe Gul da bade izbran za prezident! I kade vidia u nas potapkvane na konstuziata? V prisastvieto na edin mitropolit? Kazval sam ti gi i go povtariam: samo4ustvieto ti ne otgovaria na sposobnostite ti!

  9. do "Ena"
    #15

    art thou Romeo?

  10. И.Иванов, Швеция
    #14

    "... kade vidia u nas potapkvane na konstuziata ..."Помощ на невиждащи ослепени от зарята на комунизма Иванов не отказва:Конституция на Република БългарияЧл. 13. (2) Религиозните институции са отделени от държавата.Участие на религиозни институции (църква чрез неин служител митрополит) в дейност на държавата (финансирани от държавния бюджет държавни церемонии в платено от държавния бюджет работно време на държавни служители) представлява съвместяване на религиозни институции с държавата.Забранено от Конституцията.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.