Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Връщане на Балканите или кой печели от хаоса в Румъния

12 коментара
Румънският премиер Виктор Понта

Попитали радио Ереван: Как може да бъде изключена една държава от Европейския съюз? Радиото отговорило: По принцип не е възможно изключване, но разчитаме на въображението на Румъния.

Близо 15 години, след като Западът реши да извади страната от сивата зона на стратегическите дилеми, Румъния иска да изостави европейската посока и да се върне в балканския релативизъм чрез отлагане на правовата държава, блокиране на законите и налагане на произвола.

Румъния не само се превърна отново в нестабилна страна, в която може да се случи всичко във всеки един момент, но и подхвана отново с идването на власт на Социал-либералния съюз прочутата си теза от времето на Чаушеску за "ненамесата във вътрешните работи", след като Европейската комисия установи най-големите отклонения на страната от демократичния ѝ път за последните десет години.

Преконфигурацията от последните десет дни се случва чрез една опасна игра, в която Румъния прие по мълчалив начин пропагандата на Москва и се сопна на Европейския съюз. Премиерът Виктор Понта, така или иначе невдъхващ доверие на Запад, след като неколкократно беше потвърдено плагиатството в докторската му теза, имаше нужда от солиден съюзник, който да се пребори с упреците, идващи всекидневно от Брюксел и другите големи европейски столици.

След като Гласът на Русия, официозът на Кремъл, говори за намеса на Вашингтон в държавния преврат, чрез който беше отстранен от поста президентът Траян Бъсеску, премиерът Виктор Понта поиска да сключи договор с фирмата за връзки с обществеността, която се занимава с имиджа и комуникациите на големия руски енергиен концерн Газпром.

Специалистите предупредиха Виктор Понта, че става дума за "информационна война" между Траян Бъсеску и неговите неприятелии че има нужда не само от политическа пропаганда с най-доброкачество, но и от манипулация на международно ниво, по такъв начин, че реакциите на лидерите на великите сили, които идват в подкрепа на Траян Бъсеску, да бъдат смазани, оборени с аргументии след това изхвърлени в коша за боклук като маловажни.

Междувременно, манипулацията се прави от президентския дворец "Котрочени" чрез натискането на бутона, който отприщва национализма и гордостта на румънците от това да излязат от покрайнините и да се държат като голяма, важна и самоуверена страна. Лидерът на Национално-либералната партия (Крин Антонеску- бел.ред.), временно настанен на президентския стол, се кара на европейците, че се намесват в работите на страната, като им обръща внимание, че "суверенитетът на Румъния е предвиден в конституцията", че "президентът на Румъния, пълноправен или временен, не получава заповеди и разпореждания от никого".

Критиките в годишния доклад на Европейската комисия, отнасящи се до нарушаването на правовата държава, са за Крин Антонеску "теми, които превишават правомощията на комисията".

Новите лидери в Букурещ вече не искат да знаят къде грешат, не искат да получават помощ отвън и най-вече вече не искат да спазват правилата на Брюксел, понеже "Румъния не е колония",както се изрази Виктор Понта, когато апострофира Ангела Меркел.

Временният президент и премиерът дори не се замислят за големия печеливш от вътрешния хаос.

Колективният ексхибиционизъм на либералите и социалистите и еманципацията им спрямо европейската "опека" поставят под въпрос и доверието, което Съединените щати биха могли да имат в Румъния, за внезапна радост на Москва.

Проектът за разполагане в южната част на страната на американския противоракетен щит е поставен в опасност от политическата нестабилност в страната, от конституционната криза, през която минава Румъния, но най-вече от преразпределянето на приоритетите от двете групи по интереси,които подкрепят творците на хаоса от последните десет дни: Крин Антонеску и Виктор Понта.

Както казваше германският поет Ханс Магнус Енценсбергер, на Балканите лидерите "не са главни действащи лица, а са самоинтриганти". Те нямат визия за модернизирането на страните им, а само твърде голяма гордост, многобройни интереси и жажда за отмъщение. На Балканите историята постоянно получава своя реванш чрез ритуални връщания в миналото.

Румъния се връща в този трайно нестабилен регион, в който екзалтацията на ръководителите контрастира спрямо бедността на народите, в който националистическите суети запалват фитилите на старите бурета с барут, в който бягството от правилата на цивилизования свят е безусловен рефлекс, едно маргинално място, което Русия иска да контролира по-добре от НАТО и където държавите се хлъзгат от изток на запад, само за да направят завой и да има къде да се върнат.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

12 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Siberian Mouse
    #12

    Румъния показа среден пръст на Запада, това е. Много ви боли, но е факт!

  2. Анонимен
    #11

    @9 Ха-ха, значи и Уорлик го е казал! Прозорлив човек ще да е.

  3. Анонимен
    #10

    До "Евразийския" мухльо. За такива идиоти като тебе "савецките" другари бяха съчинили сентенцията "Курица не птица, Болгария не за граница" (надявам се поне да знаеш езика, ако и да ги целуваш отзад) Радостта от това, че "Газпром" ще продължи да дерибейства у нас, но ние няма да проучим можем ли да се измъкнем от примката е просто перверзна. А до всички русофилистици/путьофили, що не емигрирате в демократична Русия (не в най-демократична Белорусь)

  4. Анонимен
    #9

    3, почти същото като тебе каза миналата седмица и Уорлик за Сърбия, Румъния и Гърция. Каза също, че България е център на стабилност на Югоизточна Европа, ама това изглежда си пропуснал да го чуеш. След атентата в Бургас ще стане и център на борба с ислямския тероризъм и неговите душеприказчици. Удивително е единомислието ти с Уорлик. Обясни го на Евразийския тапир, който носи щандарта на българските исторически врагове.

  5. Анонимен
    #8

    Това, което правят тези червени румънски тъпанари, ме подсеща за оптимистичния отговор при въпрос ,,Може ли на Балканите да стане по-зле?". Простотиите на север се съчетават с уникално гламавото българско /с извинение/ правителство /с извинение/, с кризата в Гърция, с налудността, обзела Македония...Същото беше към 96 - 97-ма - много тъмно. Дай Боже, да се освестим, и пак от България да съмне.

  6. Анонимен
    #7

    Я ги виж мамалигарите какви своенравни! Нямало да изпълняват заповеди... Срамота! А как посрещат новината русофобските ганьовци? В бяс ли са? Екстра!

  7. Siberian Mouse
    #6
  8. Анонимен
    #5

    Какви ги бръщолевиш № 2? Какъв воин си ти? Най-обикновено леке от крайните квартали.

  9. Анонимен
    #4

    Изтърваването на Сърбия е временно. Ти номер 3 правиш ли разлика между старото поколение, което тъгува по соца и младото поколение, което иска да се образова и живее в чужбина и получава високи доходи?

  10. Анонимен
    #3

    Вчера изтърваха Сърбия, днес Румъния, а утре и ще загубят и Гърция. Балканската авантюра на Запада наближава логичния си завършек. Скоро ще ни бъде широко около врата!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.