Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Връщането на мигранти от Гърция в Турция започна без инциденти

0 коментара
Връщането на мигранти от Гърция в Турция започна без инциденти

Без инциденти и спокойно премина първият ден от връщането на мигранти от Гърция в Турция съгласно споразумението, постигнато между ЕС и Турция. В ранните сутрешни часове на понеделник общо 202 мигранти бяха извозени с два ферибота до град Дикили и курортното градче Чешме, провинция Измир, на егейското крайбрежие, предава в кореспонденция от Истанбул БТА във вторник.

Дикили и Чешме са разположени на турския бряг срещу гръцките острови Лесбос и Хиос, откъдето бяха докарани мигрантите. Разстоянието се изминава за около един час.

Патрули на турската брегова охрана и на Фронтекс охраняваха движението на фериботите, а според турски медии във всеки ферибот е имало и охрана от служители на Фронтекс с маски на лицата.

Кордон от полиция, бронирани автомобили, линейки и представители на турските власти посрещнаха мигрантите в Дикили и Чешме. На пристанището са издигнати палатки, където се извършва процедурата по регистрацията на мигрантите. Нямаше инциденти. Местните медии съобщиха, че регистрацията е ставала сравнително бързо, но не са допускани журналисти.

Турският министър за Европейския съюз Волкан Бозкър заяви, че в първата група върнати мигранти няма сирийци. Това са главно бежанци от Пакистан, Бангладеш, Ирак и Иран.

Група от около 43-ма души бе настанена в центъра за връщане на бежанците край град Къркларели в близост до турско-българската граница.

Сирийците обаче ще бъдат настанявани в град Османие, едноименна провинция в Южна Турция, обявиха турските власти.

Валията на Измир Мустафа Топрак съобщи, че нелегалните мигранти от Сирия, които са стигнали до гръцките острови, ще бъдат връщани в Турция със самолети. По думите му бежанците, които не са от Сирия, ще бъдат приемани в пристанищните градове Дикили, Чешме, Бодрум и Кушадасъ. Валията не обясни причините за такава процедура.

Според Метин Чорабатър от Центъра за проучване на миграцията и даване на убежище и бивш говорител за Турция към Върховния комисариат за бежанците към ООН има сериозни проблеми във връзка с връщането на сирийските бежанци в Турция, специално онези от тях, които не желаят да останат в страната или в лагерите.

В самото начало сирийците са били приемани в Турция като гости, т.е. без да имат задължението да пребивават в бежанските лагери. Но много от тях отказваха да останат в лагерите и турските селища се наводниха със сирийци, част от които се прехвърлиха по нелегални пътища към Гърция. Но след 2014 г. Турция прие система за защита на бежанците. В рамките на тази система част от нелегалните сирийци от Истанбул и други градове с конвои бяха изпратени в лагерите.

По думите на специалиста турските власти не дават много информация по въпроса. Според него обаче прилагането на системата за защита на всички сирийски бежанци в Турция ще продължи, т.е. не може да става дума за изпращането им обратно в Сирия, където войната продължава.

Метин Чорабатър обясни, цитиран от БТА, че бежанците, които вече са регистрирани в Турция, ще бъдат изпращани в провинциите, където преди това са били регистрирани. Това са главно провинциите Газиантеп, Хатай, Адана и други. Мигрантите, които нямат регистрация, ще бъдат настанявани в бежанския лагер в град Османие.

Според Чорабатър ще има много проблеми при установяването на статута на бежанците от другите страни като Афганистан, Бангладеш и при връщането им.

"Смятам,че най-големият проблем в момента е липсата на механизъм за статута на мигрантите, които ще бъдат връщани, или на сирийците, които ще бъдат изпращани в Европа. Също така не е известно дали Турция ще позволи на международни наблюдатели да наблюдават процеса", каза турският експерт.

Неотдавна Амнести интернешънъл обвини турската страна, че насила връща мигрантите, което е против международните хуманитарни правила. В специална декларация Анкара категорично отрече тези обвинения.

"За турската страна процедурата по връщането на мигрантите има важно значение", заяви турският министър на вътрешните работи Ефкан Ала.

Анкара смята, че по този начин си отваря пътя към ЕС - ще отпаднат шенгенските визи, ще получи финансова помощ и ускоряване на преговорите за членството в ЕС, коментира анализаторът Харун Йондем. От друга страна има и морален стимул, защото досега Анкара се чувстваше изоставена от европейските държави да се справя сама с близо 2,7 милиона сирийци, които са на издръжка на турската държава.

Досега от страна на Турция са похарчени над 8 млрд. долара, като само помощите на Червения полумесец възлизат на над 1,5 млрд. долара. Освен това средствата от ЕС могат да се окажат недостатъчни за Турция. Турция също така се надява, че може да получи подкрепа за създаване на обособена защитена зона за бежанците край сирийската граница.

"Не може да се каже, че споразумението за връщането на мигрантите е най-доброто, но засега е единственото, в рамките на което бе предприета стъпка към решаване на мигрантската криза. Дали ще успее, ще видим, но нека не забравяме,че и най-лошият мир е за предпочитане пред най-добрата война", казва анализаторът.

Турското правителство засега се справя с процедурите по приемането на мигрантите, като обяви, че от гръцка страна ще бъдат приети всички мигранти, които са минали нелегално в Гърция преди 20 март тази година.

Европейската комисия обяви,че Турция е изпълнила правните изисквания, за да приема обратно мигрантите, изпращани от Гърция

Същевременно обаче връщането на мигрантите се посреща с недоволство в егейските селища, където се транспортират бежанците, проведоха се и протестни демонстрации. Кметове се оплакват,че централната власт не координира с тях процедурите. Трябва да се подчертае обаче, че протестите на хората от егейския район имат главно икономически и демографски характер.

Дикили, Чешме, Кушадасъ, Бодрум са курортни селища, които са доста различни по демографски състав и развитие от южните, разположени близо до Сирия провинции, където има бежанските лагери.

Основен поминък на егейското население е туризмът. Прииждането на големи групи от мигранти поражда опасения за големи щети за туризма и за сигурността. Туроператори от Кушадасъ и Бодрум твърдят, че поради приема на мигрантите, рискуват резервациите в хотелите да паднат под 50 процента.

"Положението е много тревожно. Заради самолетната криза (сваленият над границата със Сирия руски боен самолет – бел. ред.) и бомбените атентати резервациите драстично намаляха, а сега се прибавиха и мигрантите", казва Айтен Кушчу от Дружеството на туроператорите в Измир.

Турските власти твърдят, че мигрантите няма да остават дълго в центровете в Дикили,Чешме, Бодрум, Кушадасъ, а колкото се може по-бързо ще бъдат изпращани в бежанските лагери.

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

Участвам