Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Връзките между Русия и талибаните безпокоят афганистански и американски представители

5 коментара

Афганистански и американски висши представители все повече се безпокоят, че задълбочаването на връзките между Русия и талибанските екстремисти, които се борят за сваляне на правителството в Кабул, може да усложни и без друго нестабилното положение със сигурността.

Руски представители отрекоха да оказват помощ на бунтовниците, които се борят за обширни територии и причиняват много жертви, и твърдят, че контактите им са ограничени и целят да склонят талибаните да участват в преговори.

Лидери в Кабул казват, че руската подкрепа за афганистанските талибани досега е предимно политическа.

Но поредицата от срещи, които според тях са се състояли в Москва и Таджикистан напоследък, притесняват висши служители на афганистанското разузнаване и отбрана, които се опасяват, че може да става дума за по-директна помощ, включваща оръжия или финансиране.

Висш афганистански представител по сигурността нарече руската подкрепа за талибаните "опасна нова тенденция" - оценка, повторена и от главнокомандващия на силите на САЩ в Афганистан генерал Джон Никълсън. На брифинг с журналисти във Вашингтон миналата седмица той каза, че Русия се е присъединила към Иран и Пакистан като страни със "зловредно влияние" в Афганистан, и че Москва придава легитимност на талибаните.

Посланикът на Русия в Кабул Александър Мантитски каза пред репортери в четвъртък, че контактите на руското правителство с бунтовническата групировка целят да гарантира безопасността на руските граждани и да насърчат мирни преговори.

Повторение на "Голямата игра“?

Афганистан отдавна е арена на международни интриги и интервенции - при т.нар. "Голяма игра" през 19-ти век за влияние над него се надлъгваха британци и руснаци, а през 80-те години на миналия век САЩ помагаха на Пакистан да доставя оръжие и пари на афганистанските бунтовници, за да се бият срещу съветските сили.

Талибански представители казаха за Ройтерс, че групировката има сериозни контакти с Москва поне от 2007 г., като подчертаха, че руското участие се ограничава до оказване на "морална и политическа подкрепа".

"Имаме общ враг. Имаме нужда от подкрепа, за да се отървем от САЩ и съюзниците им в Афганистан, а Русия искаше всички чуждестранни войски да напуснат Афганистан възможно най-бързо", каза висш талибански представител.

Москва критикува действията на САЩ и НАТО във войната в Афганистан, но първоначално помагаше да се осигурят хеликоптери за афганистанските военни и се съгласи да осигури транспортно трасе за оборудването на коалицията през руска територия.

Това сътрудничество до голяма степен се разпадна в резултат на влошените отношенията между Русия и Запада в последните години заради конфликтите в Украйна и Сирия.

Новоизбраният американски президент Доналд Тръмп, който ще встъпи в длъжност през януари, даде знак, че желае подобряване на връзките с Русия, което означава, че американската и руската политика в бъдеще може да се променят.

Чуждестранни срещи

В последните месеци представители на талибаните са имали няколко срещи с руски висши представители, твърдят талибански и афганистански правителствени източници.

Тези срещи са включвали посещение в Таджикистан на талибанския губернатор в сянка на провинция Кундуз, молла Абдул Салам, каза началникът на полицията в Кундуз Касим Джангалбаг.

Друга среща се е състояла неотдавна в самата Москва, казва висш служител в президентския дворец в Кабул.

"Ислямска държава" или САЩ?"

Според афганистански и американски висши служители руски представители поддържат тезата, че правителствените сили за сигурност, подпомагани от американските специални сили и въздушни удари, не са направили достатъчно, за да се спре разрастването на "Ислямска държава" в Афганистан. Екстремисти, предани на базираната в Близкия изток радикална мрежа, откъснаха територия по границата с Пакистан, и се бият не само с афганистанските и чуждестранните войски, но и с талибаните, с които си оспорват територия, влияние и бойци.

Според ген. Джон Никълсън приказките за "Ислямска държава" са "димна завеса", предназначена да оправдае руската политика.

"Тезата им (на руснаците) е горе долу, че талибаните са тези, които се борят срещу "Ислямска държава", а не афганистанското правителство", каза той.

Публичната легитимност, която Русия дава на талибаните, не се основава на факти, а се използва като средство за саботиране на усилията на афганистанското правителство и НАТО и за насърчаване на воюващите страни, допълни Никълсън.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Борислав Дичев
    #5
  2. milan
    #4

    Русия винаги е била в тайна връзка със световния тероризъм,срещу запада.

  3. Илиев Пешо
    #3

    "не бе трудно да се отдели тя от екстремистките групировки" Наистина ли? А защо тогава САЩ за над година не могат да дадат списък на "терористи" и "опозиция"? До какво довеждат едностранните действия на САЩ - Либия - демократизирана територия с гражданска вона, защото "държава" в момента не може да се нарече.

  4. Илиев Пешо
    #2

    Борислав, пак не довижда- САЩ са подкрепяли и подкрепят "сирийската опозиция". Ако Борислав прегледа малко, ще намери новина, как обучени от САЩ "опозиционери", пресичайки границата със Сирия веднага са се присъединили към ал Кайда.

  5. Борислав Дичев
    #1



    Нека съзерцаващият през прозорците на Белия дом край на своя мандат Барак Обама добре да прочете това. Значи Русия може да оказва помощ на въоръжени екстремистки групировки като талибаните /нали не си правите илюзии, че те са вдъхновени от идеалите на свободата и демокрацията?!/, а президентът на САЩ с неговата мекушава и бездейна позиция позволява на един потънал до шията в кръв тираничен режим в Сирия да избива народа си, дръзнал да потърси човешките си права. Ако Обама навремето бе подкрепил

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.