Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Вреден популизъм с огромно неравенство и социално противопоставяне*

22 коментара
Вреден популизъм с огромно неравенство и социално противопоставяне*

Тези дни представители на управляващите споделиха планове за сериозна промяна в плоския подоходен данък, която да влезе в сила от 2014 г. Предлага се въвеждането на своеобразен необлагаем минимум, равен на минималната работна заплата. Своеобразен, защото ако беше традиционен необлагаем минимум (прилаган и в България само преди няколко години), тогава щеше да се отнася за всички данъкоплатци.

Това, което се предлага обаче, е всички да продължат да плащат 10% данък върху облагаемия си доход, но платеният данък да се връща на тези с най-ниски доходи. Замисълът е всички, които получават минимална заплата (340 лв. за 2014 г.), да получат обратно платените си данъци в началото на 2015 г. Сумата, която ще се връща на човек, по наши сметки е 355.37 лв. на година.

Това означава и че всички, които искат да си получат парите, ще трябва да подадат данъчна декларация.

Защо това е вредна идея?

Предложението не е данъчна, а прикрита разходна мярка – под формата на данъчно облекчение държавата всъщност ще субсидира хората на минимална заплата.

Най-добрият лакмус дали става дума за данъчна или разходна мярка е да видим дали се влияе приходната или разходната част на бюджета – държавата ще си събира данъците, тоест (в статика) приходите не се променят, а после превежда пари на определени данъкоплатци, тоест натоварва се разходната част на бюджета – в рамките на около 140 млн. лв., ако се засегнат около 400 000, както в момента се пресмята от правителството (на базата на изцяло статични сметки, които отчитат само сега заетите на заплати до 340 лева).

Работодатели: Връщането на данъка върху минималната заплата ще засили сивия сектор

Стопанската камара се противопостави на идеята на правителството удържаният данък върху доходи до размера на минималната работна заплата да се връща. Във вторник премиерът Орешарски обяви, че през 2015 г. ще се върне удържавният данък върху възнаграждения, които са били месечно до размера на минималната заплата, която от догодина е 340 лв. (или 4080 лв. годишен доход.

Предложението е стъпка към неприемлива отмяна на пропорционалното облагане на доходите на физическите лица и т.нар. плосък данък, която не е консултирана в Националния съвет за тристранно сътрудничество (НСТС) по процедурния ред, определен в Кодекса на труда, отбелязват от Българската стопанска камара в становище, разпространено в сряда.

Още

Ако ще се субсидират групи от обществото, то по-разумно е това да не се случва през данъчната система, а директно и откровено през бюджета посредством целеви социални помощи.

Създава се изключително силен стимул за укриване на заплати – това не е необлагаем минимум, който по принцип важи за всички, а конкретна привилегия за тези на минимална заплата.

На практика правителството обявява стимул (награда) от 355 лв. на година, ако си на минимална заплата. И сега получаването на минимално възнаграждение официално, а всичко друго - на ръка, е разпространена практика, но тази идея дава огромен стимул на много хора, които получават над минимална заплата, да започнат да послъгват за заплащането.

Злоупотребите тук са гарантирани – могат да се облагодетелстват и работодатели, ако влезнат в договорки с работниците си, нещо което сме виждали често при отворени вратички в законодателството.

Силният стимул за укриване на доходи и преминаване в сивата икономика има и конкретен измерител под формата на т.нар. пределна данъчна ставка. Колкото по-голяма е тази пределна ставка, толкова по-силен е стимулът за укриване на доходи. Така например, ако някой взема заплата от 341 лева на месец, той ще трябва да плати 10% върху цялата сума, а именно 356.41 лева или над една допълнителна заплата за цялата година (след приспадане на осигуровките). По този начин пределната данъчна ставка за този допълнителен доход от само 1 лев на месец става умопомрачителните 2970% (изчислени като процентното отношение между данъка от 356.41 лв. и допълнителният доход от 12 лева на година над минималната заплата от 340 лева). При месечна заплата от, например, 350 лева, пределната данъчна ставка на допълнителния доход от 10 лева на месец (120 на година) става 304.85%.

Създава се огромна неравнопоставеност и съответно социално противопоставяне между тези, които се класират за привилегията, и всички останали данъкоплатци – каквато и граница да сложим, винаги ще има такива две групи.

Заради дори един лев допълнителна заплата всеки от втората група работещи ще плаща 355 лв. или повече данък на година срещу нулев данък за първата група, тоест тези от втората група, които взимат месечна заплата до около 377 лева, ще бъдат реално по-бедни спрямо привилегированите с по-ниска заплата – тяхната нетна заплата след плащане на данъци и осигуровки ще е по-ниска от тази на хората с минимална заплата.

Нетната заплата на работещ за 340 лева (след плащане на осигуровки и 0% данък общ доход), става 296.14, а тази на човек със заплата 377 лева – около 295.53 лв., т.е. вторият е с по-нисък нетен доход.

Веднъж дадена тази привилегия, тя само ще се разширява – опитът ни учи, че подобни привилегии много трудно се отнемат, а постоянният натиск за покачване на минималната заплата ще товари допълнително разходната част на бюджета през следващите години;

Генерират се административни разходи и главоболие за привилегированите – новата практика означава, че няколкостотин хиляди българи ще започнат да подават данъчни декларации (никой на минимална заплата не го е правил досега, тъй като е на трудов договор), което носи и работа на данъчните власти. Тази административна тежест също ще носи неефективност на системата.

Разтурване на плоското облагане – това безспорно е първа стъпка към отмяна на плоското облагане. Преди 2008 г. в страната имаше прогресивни ставки и множество дупки в подоходното облагане, което не водеше до добри резултати. Тази система беше заменена от най-простата възможна – имаш заплата, делиш на десет и плащаш данък. Новата система очевидно работи, ако се съди по това, че повече хора плащат (спрямо работещите, тоест отчитаме кризата на пазара на труда) и се събират повече пари в бюджета.

Нека пак отбележим – с двойно по-ниска обща ставка от най-ниската преди това се събират повече (дори в кризата) пари в хазната. Подоходното облагане се доказа като най-ефективното и устойчиво облагане в страната в тежките години на кризата.

Новата идея прави подоходното облагане по-сложно и дава грешни стимули, тоест в дългосрочен план поставя основата за връщане на прогресивната ставка.

Ако трябва да обобщим, идеята на правителството не е толкова социална, колкото опорочаване на концепцията за плоския данък и стъпка към неговата промяна. Не само ще натовари разходната част на бюджета под формата на субсидии за определена група данъкоплатци, но и дава изключително лош стимул да се укриват реалните заплати и повече хора да декларират минимална такава.

Получаването на малко по-висока от минималната заплата на практика се превръща в наказание за работника. Това ще донесе много неефективности в начина на облагане и е предпоставка за разтурването на работещата система на плоско облагане.

_________________________

*Заглавието е на Mediapool. Позициията е публикувана на сайта на ИПИ

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

22 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #22

    До 16: Да, ама на дали. Аз плащам 48%. Не е особено плосък, поне за такива като мене.

  2. Анонимен
    #21

    №18. Това е истината. Всичко останало е мъгла за отвличане на вниманието. Да не се забравя, че Станишев въведе плоския данък с което, когато му е удобно се гордее. В предизборната програма на БСП пък бе обещано премахването на плоския данък. Бедни, бедни, български народе!!!

  3. Анонимен
    #20

    Абсолютна глупост, която ще навреди на икономиката в посока посивяване Другарите освен с кебапчета, са решили да си купят гласове и със данъците на работещите българи

  4. Анонимен
    #19

    Страни с плосък данък Flat tax по Уикипедия. Що ли не виждам тези в които българите емигрират?

    Abkhazia[28] 10%
    Albania[29][30][31] 10%
    Andorra[32] 10%
    Anguilla[33] 3%
    Belarus[31] 12%
    Belize[34] 25%
    Bolivia[31] 13%
    Bosnia and Herzegovina[35][36] 10%
    Bulgaria[31][37] 10%
    East Timor[38] 10%
    Estonia[31][39][40][41] 21%
    Georgia[31][41][42] 20%
    Greenland[43] 37 to 46% (depending on the municipality)
    Grenada[44] 30%
    Guernsey[31][45] 20%
    Guyana[46] 33.33%
    Hungary[31] 16%

  5. Анонимен
    #18

    Плоския данък е продължаване ограбването на българите с нови средства, след като собствеността беше поделена. В България две трети от бюджета се формира от косвени данъци -ДДС и др. върхо потребителските стоки. На Запад е обпатно-70% се формира от прогресивното данъчно облагане на фирми и физически лица. С плоския 10% данък е свързано изтичане на милиарди в чужбина през ЕРП, зелени енергии, банки, вонополи като Софийска вода, фармацевтични монополи и т.н.

  6. Анонимен
    #17

    след идиота-крадец дянков, който въведе прецеденти как да се ограбва вече ограбена държава идва ред неговите "нововъведения" да станат рутинна практика. така, че очаквайте под формата "социални" мерки нови и нови способи за грабеж от управляващите. от другарите не очакваме нищо добро, освен ефтини изпражнения за похапване.

  7. Анонимен
    #16

    Развитата демократична държава с плосък данък, ако не знаете, е Германия. Там има и необлагаем минимум - за всички данъкоплатци. Всичко друго е предизборно купуване на малцинствения електорат.

  8. Анонимен
    #15

    Няма развита демократична и цивилизована държава с плосък данък, а за символичната ставка от 10 % да не говорим. Те са развивали капиталистическите си данъчни системи 200 г. и ако плоският данък е нещо добро, отдавна да са го въвели. Социалната пазарна икономика на почти цяла Европа се основава на солидарност, получаваш повече-плащаш повече. За човек със заплата 500 лв. 50 лв. са страшно много пари, но за човек с месечно възнаграждение от 5000 лв. 500 лв. не са много пари, ама в магазина и двамата

  9. Анонимен
    #14

    последен напън да се спасят, като пратят повече евродепутати. един евродепутат е с доход 30 000 евро месечно и 60 000 признати разходи...добри пари за оцеляването извън властта

  10. Анонимен
    #13

    за около 500 000 гласа фалираха държавата. смешното е,че дори няма да им стигнат за евроизборите, ако има 80-90% активност

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.