Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Време е за край на газовите демагогии на бизнеса и политиците

Колкото по-рано се сбогуваме с митовете за "евтиния" и "сигурен" руски газ, толкова по-добре

34 коментара
Време е за край на газовите демагогии на бизнеса и политиците

Три месеца след като Русия спря природния газ за България, не секват хленчът и воплите на представители на бизнеса по "евтиния" газ. Почти не минава и ден без призиви да се приемат условията на Москва и "Газпром" за плащане в рубли. След като кабинетът на Кирил Петков загуби властта и стана ясно, че се задават предсрочни избори и служебно правителство на президента Румен Радев, руската посланичка у нас Елеонора Митрофанова побърза да обяви, че само да си открием сметка в рубли, газът ще потече обратно. Работодателски организации и политически сили не спират да се леят в публичното пространство как през зимата ще останем на студено, хлебозаводите ще затворят – та ще останем и гладни, редица други предприятия също ще хлопнат врати и стотици хиляди ще останат без работа и икономиката ни ще рухне.

Подобна апокалиптична перспектива очерта и президентът Радев, посочвайки като задача на служебното правителство да избегне въвличането на България във войната на Русия с Украйна и да се справи с енергийната криза, водейки се от приоритетите "сигурност на доставките и цената на енергоносителите".

Правителството "Петков" отказа да играе по едностранно променените правила на "Газпром" и още по-малко да преговаря за нов договор от 2023 г. в условия на водена от Русия война в Украйна.

Бившият премиер Петков и много енергийни анализатори се притесняват, че назначеното от президента Румен Радев правителство ще върне България към газпромовските доставки. Хипотетично това е възможно с откриване на рублова сметка, макар запознати да твърдят, че на руснаците това не им стига, а ще искат отваряне на преговори и за нов договор.

Но дали наистина цената за вътрешния пазар ще поевтинее? И дали наистина ще има руски газ? Настоявайки да се върнем към "Газпром", работодателските организации дават пример с държави като Германия, Франция и Италия, които приеха условията на руснаците, което обаче по никакъв начин не им осигурява нито пълен обем на доставките, нито изгодни цени, поради което се наложи да търсят алтернативни краткосрочни договори. Истината е, че Русия произволно ограничава или спира газа, в опит да накара европейските правителства да снемат наложените ѝ санкции.

ГЕРБ предложи да се обяви незабавен търг за десетгодишен договор, на който да се поканят всички търговци на втечнен или тръбен газ, но не и руски. Според енергийния експерт на партията и бивш ресорен министър Делян Добрев такъв търг може да се проведе за около два месеца и цената му ще е с 30 процента по-ниска от пазарната. Добрев също така не пропусна да отбележи, че в момента "Булгаргаз" купува с 30 процента надценка от посредници, които според неговите думи са руски и печелят от тези сделки 10 млн. лв. месечно на гърба на българите.

Какъв е газовият и ценови микс в момента

След договорената с азерите възможност от 1 юли 2022 г. у нас да влизат пълните количества газ от находището "Шах Дениз ІІ" през Южния газов коридор, Баку обяви, че през второто полугодие България ще получи 430 млн. куб. м, а за първите шест месеца доставените количества са били 160 млн. куб. м. Тоест изпълнението за 2022 г. ще е малко над половината на договорените 1 млрд. куб. в годишно. В момента част от количествата от "Шах Дениз" влизат през връзката с Гърция Кулата-Сидирокастро, а други - основно чрез прихващания, като част от азерския газ остава в Гърция, а България задържа реципрочни количества от руския газ, доставян за Гърция през "Турски поток". Досегашната логика на заявките на "Булгаргаз" е била през лятото, когато цените принципно са били ниски, да се поръчва и за нагнетяване в хранилището в Чирен, за да се ползва през зимата.

Но нещата вече не са такива и цените на природния газ в Европа са полудели, именно заради произволното намаляване на доставките на "Газпром" под предлог техническа поддръжка и ремонти на газопровода "Северен поток".

В 25-годишния азерски договор на "Бу,лгаргаз" цената е вързана изцяло с тази на руския петрол за шест месеца назад. От началото на 2022 г. средната цена на барел Юралс е около 86 долара, сочат пазарни данни. Това прави около 30-35 евро/МВтч азерска цена за периода, изчисляват експерти, а и самият Добрев посочи тази цена преди дни.

До спирането на руския газ на 26 април получаваните количества бяха на цена 30 процента петролна компонента и 70 процента европейски газови борси, като за референтна се приемаше тази на хъба TTF в Нидерландия. Там в началото на годината цените тръгват от около 75 евро/МВтч за фючърсните сделки, за да стигнат 128 евро на 24 февруари, когато Русия нахлу в Украйна, а в началото на март стойността на синьото гориво хвръкна до 224 евро/МВтч. След това има известен спад, но въпреки това и известна волатилност, за да дойде средата на юни, когато "Газпром" предприе първото съкращаване на доставките по "Северен поток" заради планов ремонт.

Германия, Франция и Италия трябваше да търсят количества от краткосрочните пазари, при което на TTF цената се покачи от 82 евро на 122 евро/МВтч, а следващият ръст до 180 евро дойде в средата на юли, когато газопроводът напълно спря. В края на юли, когато стана ясно, че руснаците не само няма да увеличат доставките, ами ще ги намалят още, седмицата бе белязана от 200-еврови цени на борсата в Нидерландия. Настоящата седмица тръгна с цени за бъдещи доставки от около 190 евро/МВтч, сочат пазарните данни от началото на годината.

При 70 процента борсова цена в тарифите на "Газпром", с днешна дата би означавало, че за България руските доставки ще струват около 160 евро/МВтч или 320 лв. Тази цена е по-висока от предложената от "Булгаргаз" за август - близо 298 лв./МВтч, която тепърва енергийният регулатор ще разглежда.

При това положение не е ясно къде бизнесът вижда евтин руски газ при наличието на формулата за цената в договора ни с "Газпром", изтичащ в края на 2022 г. А дали служебен или следващ кабинет ще дръзне да отвори вратата за преговори за нов договор с компания, която категорично се доказа като ненадежден доставчик дори за страни с много по-дългосрочни договори от нашия и открили сметки в рубли и от чиято зависимост ЕС иска да се отърве, предстои да видим.

Сега "Булгаргаз" компенсира спрените руски доставки с втечнен газ, купуван от гръцкия пазар месец за месец. Въпреки че сделките са краткосрочни, очевидно цената им е по-ниска от спотовите европейски пазари и с микса с азерския газ се постигат нива от 298 лв./МВтч. Дали държавният газов доставчик по някакъв начин потиска цената, не е ясно, но регулаторът не би трябвало да приема подход, който да обезкървява финансово дружеството. То обаче излиза на сериозна загуба още в първото тримесечие на 2022 г., дори преди спирането на руския газ, а причината за това бившият премиер Кирил Петков обясни именно с цените.

Кои са "посредниците"

ГЕРБ не спира да твърди, че "Булгаргаз" купува от посредници на "Газпром" руско гориво с надценка от 30 процента. Посочени като такива са германската "Винтерсхал", в която "Газпром" има директно участие, и "МЕТ Енерджи", която също се счита за контролирана от руския монополист и за чието българско дружество работеше сегашният шеф на "Булгаргаз" Людмил Йоцов. Не е ясно партията на Бойко Борисов над коя цена слага надценка. За пълната мъгла и развихрянето на спекулациите относно доставките, цените и атаките срещу действията на "Булгаргаз", съществен принос има обаче и потайността на газовото дружество при договарянето на сделките.

От доклада на временната парламентарна комисия за газовите доставки, който не бе приет финално от депутатите, излязоха някои от избраните алтернативни на "Газпром" доставчици и офертите на други. Потвърди се, че сред продавачите са гръцката ДЕПА, бившата фирма на шефа на "Булгаргаз" – МЕТ, излезе и търговецът "Акспо". От доклада стана ясно, че по незнайни причини не са приети малко по-ниските оферти на българската "Енергико", както и на компаниите "Мотор ойл" и "Едисон", но пък са сключени за по-големи от предложените количества с другите играчи. Неофициално се твърди, че количества осигуряват и гръцките "Митилинеос" и "ПиПиСи" (РРС), а в неделя ГЕРБ показа платена от "Булгаргаз" фактура на "Винтерсхал". Всичко това подхранва тезата на бившите управляващи за връщането на посредниците в търговията с газа и то на руския газ, купуван от други пазари.

Ясно е, че при фосмажорни обстоятелства, когато за няколко дни трябва да се осигурят количества за май, няма време за провеждането на тръжни и прозрачни процедури с ясни правила, кандидати и класации. А и при положение, че Русия все още е сред топ доставчиците на газ в Европа, въпреки свитите доставки, все отнякъде ще изскочи руски газ. Все пак несъгласието на предишното правителство бе с подхода на "Газпром" и едностранната промяна на договора, а не е срещу руския газ по принцип, но демагогията и тук се развихри съществено. Вкарани бяха и съмнения и дори директни твърдения, че хем сме останали без руски газ, хем ще го платим заради клаузата "вземай или плащай" при завеждането на арбитражно дело. Бившият вицепремиер и финансов министър Асен Василев се закани да проучи възможността за арбитражно дело на България срещу "Газпром" заради спрения газ, но опитите на Mediapool да разбере какви са анализите, останаха безуспешни. Тълкуванията на юристи, цитирани в доклада на временната парламентарна комисия, са разнопосочни. От "Газпром" досега не се обявявали, че ще дадат "Булгаргаз" на арбитраж.

В цялата тази бъркотия все пак "Булгаргаз" можеше да обяви кои са алтернативните доставчици. Всъщност "Булгаргаз" е длъжен да даде разяснения, за да не бъде ползван като боксова круша в предизборната кампания.

За юни и за юли бяха обявени договорените скоростно два танкера с американски газ, чийто продавач изрично не желае да се афишира, но неведнъж неофициално бе посочено, че е пионерът в търговията с втечнен газ "Шанийр" (Cheniere Energy). В добавка през юли дойде и втечнен газ, предоставен от френската "Тотал енерджи" (Total Energies). Има твърдения, че тя може да осигури обеми и за август и септември. За "Шанийр" се смята, че е предложила и обявените миналата седмица седем товара от по 1.050 млн. МВтч или 100 млн. куб. всеки месец за периода от октомври 2022 до края на април 2023 г. От служебния енергиен министър ще зависи дали да приеме предложението, но преди всичко дали ще се осигурят слотове за разтоварване. Твърди се, че Брюксел се е ангажирал с помощ за това. Според специалисти така е редно, защото страната ни е сред най-потърпевшите от действията на "Газпром". И "Булгаргаз" трябва да има приоритетен достъп до терминалите пред свободните търговци, които гонят не стратегически цели, а чиста печалба.

Търг за дългогодишни доставки – звучи добре, но...

Предложената идея на ГЕРБ за търг за дългосрочен договор изглежда атрактивна и разумна, но в този си вид е трудно реализуема. Причината е, че изгодни дългогодишни договори могат да предложат предимно производители, а повечето от тях вече имат сделки за обемите си или търсят по-големи пазари от българския, който е едва за 3 млрд. куб. м годишно. Неслучайно "Булгаргаз" сключи своя договор за азерски газ през 2012 г., директно с консорциума, разработващ находището "Шах Дениз ІІ", където добивът тогава все още не беше започнат.

Подобен бе подходът и на проектната компания за строежа на терминала за втечнен газ край Александруполис в Гърция, от който "Булгаргаз" и други търговци резервираха капацитет през 2020 г., а съоръжението тепърва ще се строи. "Овергаз" прави същото сега с намерението си да участва с бъдещия газов терминал край албанския град Вльора. Но става въпрос за доставки след 2024 г.

Търговци трудно могат да предложат толкова дългосрочни доставки, макар че не е изключено, ако са свързани с производители и самите те да са се подсигурили с продължителни сделки, коментираха експерти пред Mediapool. За да се проведе обаче такава процедура, трябва да е ясно за какви количества, какви са критериите за доставките, а при втечнения газ - и на кои точки ще се разгазифицират количествата. Според познаващи газовите пазари подобни действия минават през разглеждане на оферти, определяне на шорт листа с доставчици за преговори и провеждането на такива, което със сигурност отнема доста повече от два месеца, както предположи Делян Добрев. Експерти също така смятат, че "Булгаргаз" трябва да търси по-големи от необходимите за българския пазар количества, за да може да играе с тях на свободния пазар и то не само в България, но и в Румъния и Гърция като се лицензира там като търговец.

Бойко Борисов даде и вид, че е размислил за наложената от негово правителство забрана върху проучванията за шистов газ в България. Той отбеляза, че трябва да се разработват българските потенциални находища на природен газ, но дори и това да стане приоритет, пак е несигурно решаване на проблема с газовите доставки в краткосрочна перспектива.

А защо бизнесът не купува от свободния пазар, а чака на "Булгаргаз"!?

В целия газов хаос "Булгаргаз" постепенно започва да губи стратегическата си роля на българския пазар. Според едни експерти няма драма в това, защото пазарът е свободен и всеки мащабен потребител може да решава откъде да си осигурява газ. Други обаче са на мнение, че ако делът на държавния доставчик бъде иззет от набиращите сила конкуренти, които в момента му доставят газ, те бързо могат да поемат бизнес клиентите му. Това ще лиши държавата от инструменти за доставки, каквито само тя може да осигури, смятат още пазарни играчи.

Формално погледнато бизнесът, топлофикациите и газоразпределителните дружества не са длъжни да купуват от "Булгаргаз", но те сключват едногодишни договори с държавната фирма. Причината е досегашната сигурност на руските доставки и цена, която в предишни години бе добра за икономиката ни. "Булгаргаз" обаче все още не предлага на клиентите си договори за 2023 г. Причината е неяснотата за доставките. Реално обаче големите предприятия и "Топлофикация София", която е най-големият клиент на газ у нас, могат да организират търгове или поръчки за доставки през следващата година и в тях да участват търговци. Или пък да играят на газовата борса. Столичната топлофикация дори има лиценз за търговия с газ. Проблемът обаче е, че бизнесът не е свикнал така и не смята, че има капацитет за подобни действия. Отделен е страхът, че постигнатите в подобни търгове цени няма да му харесат. Има обаче механизми за гарантиране на разумни гъвкави цени и в крайна сметка на всеки предприемач е ясно, че цените както растат, така и падат.

Ясно е, че пазарът не е същият като преди войната на Русия срещу Украйна и няма да бъде същият. Започнатите в момента трудни процеси в Европа на стратегическо преориентиране към алтернативни на Русия енергоизточници ще имат дългосрочни последици. Истината е, че ако Европа успее да изкара някак тази зима без руски газ, ситуацията постепенно ще започне да се нормализира и новото нормално няма да включва Русия като приоритетен доставчик.

В цялата тази ситуация да се мрънка по руските доставки, които дори и да се върнат, няма да са нито толкова евтини, нито толкова сигурни, работи срещу дългосрочните интереси на страната.

Съмнително е дали назначеното от Радев правителство ще предприеме стъпки към стратегически планове и действия при газовите доставки, макар те да бяха посочени от президента като най-важни за решаване. Предстои да видим дали служебният енергиен министър Румен Христов, който има опит в сливания и придобивания и е най-известен със сделката на нидерландската "Дийтсман" за "Енергоремонт холдинг", ще представи визия в тази посока.

При всички положения "Булгаргаз" трябва да провежда по-открита и по-солидно аргументирана политика по газовите доставки и да започне да играе по-сериозна роля не само на българския, а и на регионалния пазар. При стратегически план за осигуряване на доставки, "Булгаргаз" може да продава на гръцки компании, вместо те на него.

Важно е да се предвиди и по-добър механизъм за управление на газовите запаси и когато компании, резервирали капацитет в газохранилището в Чирен не го използват, той да бъде вземан обратно от газовия оператор "Булгартрансгаз", който управлява газохранилището, а фирмите, неизпълнили ангажимента си, да бъдат санкционирани, каквито механизми сега няма, коментират пазарни участници.

Като цяло крайно време е някое следващо правителство най-сетне да предприеме по-адекватни и гъвкави мерки за функционирането на газовия пазар у нас, особено след суровите уроци от настоящата криза.


подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

34 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. The Rock
    #34
    Отговор на коментар #30

    Борисов не знае от коя страна се хваща лопата, направил!Направил е духай дуду на Путин, това е направил.

  2. ABV
    #33

    гуменгадев-пУтшинката ще бродължи да настоява България да купува само пУтянски г@Z дори когато бъде напълно иZчерпан!

  3. The Rock
    #32

    А тази инфографика разбива на пух и прах руските митове за "миролюбивата" Русия: https://www.youtube.com/watch?v=j1u4OrJBUbs

  4. The Rock
    #31

    Хората знаят по-добре нашата история от самите нас: https://www.youtube.com/watch?v=fOJKwClG5Rs

  5. Стефан Лесински
    #30

    Добре, че Борисов направи реверсивни газови връзки във всички посоки! Откъдето и да се появи евтин газ, можем да го внесем!А за Балкански поток лев не сме дали - строен е с кредит, който напълно се изплаща от транзитните такси,че и остават! Умник си е Баце - само той може да се договори с Ердоган да разтоварваме втечнен газ на турските терминали!

  6. The Rock
    #29
    Отговор на коментар #27

    Тъй де!Княз от Бога Кубрат!Три пъти римски патриций!

  7. The Rock
    #28

    По-добре да носиш 20 кг. военно оборудване отколкото робски нашийник! Свобода или смърт! Девиза на запорожките казаци: https://www.youtube.com/watch?v=txK53y03bz8

  8. BLM
    #27
    Отговор на коментар #3

    Къняз Увиги Кубрат

  9. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #26
  10. Bлaдo
    #25

    върху цената на всеки кубичен метър газ, който купуваме от русия, ВИНАГИ! трябва да се добавя и един доста болезнено голям процент от трите милиарда лева, с които гЭрб-авия бОко ГЛОБИ българския народ за руско-турско-сръбския им поток и с които същият гЭрБоко плати на путин първия месец от руските военни престъпления в Украина...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.