Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Време разделно в СДС: кой е подходящият партньор за изборите - ДСБ или Кунева

Лукарски опитва да смени председателя на софийската си организация, заради исканията му за дясна коалиция с Кънев

30 коментара
Заместник-министърът на икономиката Любен Петров, сн: БГНЕС

Около три месеца преди предсрочните парламентарни избори напрежението в СДС на тема да се яви ли формацията на тях отново в коалиция с ДБГ на Меглена Кунева в редуцирания вариант на Реформаторския блок или да търси партньорство с ДСБ извън блока ескалира. Основният сблъсък в партията е между председателя ѝ и министър на икономиката в оставка Божидар Лукарски и лидера на софийската организация и заместник на Лукарски в министерството Любен Петров.

В сряда Петров разпрати писмо, адресирано до НИС на СДС и членовете на националния съвет, с искане да се обсъдят вариантите за предизборна коалиция, както и да бъде направен преглед на финансовото състояние на партията. От документа става ясно още, че софийската организация настоява за сближаване на позициите с ДСБ. В писмото си Петров предупреждава, че заради тази му позиция ръководството на Съюза на демократичните сили опитва да направи преврат срещу него и да го отстрани тихомълком от председателския пост в столицата. Целта била заглушаване гласа на инакомислещите.

“Преди повече от два месеца изразих на основание становищата на повечето организации и членове в София категоричното си становище пред НИС на СДС, че бъдещето на организацията ни е с ДСБ, като организация с най-близка до нас идеология и електорат, че трябва да стартираме разговори с тях, и бях изключително категоричен, че ние нямаме общо бъдеще с ДБГ и оставането с тях в коалиция на бъдещи избори ще погребе СДС!“, се казва в писмото.

Реакцията не закъсня и след заседание на Националния изпълнителен съвет в четвъртък, стана ясно че е свикано заседание на софийската организация. Целта е на него ръководството да наложи свой човек за председател.

"В четвъртък в 18.30 часа трябва да се съберем, за да решим дали да сменим лидера си", казаха членове на СДС-София пред Mediapool. Ръководството на софийската организация пък няма да присъства на заседанието и няма да приеме гласуваните решения. Лобито на Лукарски обаче най-вероятно ще успее да наложи за председател на СДС-София общинския съветник д-р Антон Койчев. "Ако подобно решение се вземе, Петров ще обжалва пред Контролния съвет", казват поддръжници на зам-икономическия министър.

Междувременно приближени до Лукарски твърдят, че към момента е рано да се водят преговори за предизборна коалиция. "Това писмо плаши гаргите, рано е още за каквото и да било", смятат хората на икономическия министър в оставка.

В документа Любен Петров обръща внимание, че партията не води преговори с никого за явяване на предстоящите избори. “Имаме едно подписано споразумение за продължаване на Реформаторският блок от Председателя на СДС, което не е утвърдено от НС на СДС, т.е. то не представлява официален документ“, допълва той.

Участвали на заседанието на НИС обясниха пред Mediapool, че писмото е обсъдено, но решения по него не са взети. На заседанието не са присъствали две от най-големите структури на партията – бургаската и варненската, така че не са ясни нагласите на по-голямата част от формацията.

Така или иначе превес е взело лобито на Лукарски. "Показахме социологически изследвания, според които Реформаторският блок, дори в редуциран вариант - без ДСБ, би получил над 4% на изборите. Няма никаква логика да се разделяме с ДБГ", казаха приближени на икономическият министър.

Според застъпниците на неговия заместник обаче такива данни са манипулирани и дълбоко неверни, а ДБГ не са истинска дясна партия. "За да убият разговора, привържениците на Лукарски искат да преговаряме с ДСБ, но с цел да ги върнем в РБ, което няма как да се случи", твърдят от СДС-София.

Най-ранната дата, на която този разговор ще продължи, е 17 януари, когато има насрочен Национален съвет на синия съюз. Тогава се очаква и запазилите засега неутралитет области като Пловдив, например, да изразят становище.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

30 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Bлaдo
    #30
  2. Филка Русофилка
    #29
  3. Лизи Гугуткова
    #28

    Радан Кънев : Хората видяха, че ГЕРБ не може да предложи дясна политика. 10 години, откакто сме член на ЕС, ни се претопля една и съща политика - независимо дали на власт е Станишев, Борисов или Орешарски. Много хора търсят начин да направим истинско ново дясно, което да защити българския интерес в свят, който бързо се променя.

  4. Bлaдo
    #27

    Филко, и всичкото това - защо? За да позамажем тъгата, че плахият опит СДС да се поеманципира от ГЕРБ пропадна? Е да, ама се случи... - пак... (не че герб ще заприлича на сдс от тая работа)

  5. Филка Русофилка
    #26

    11. Това собствено са опорните пунктове, поради които ген. Радев спечели. БСП да не си прави големи илюзии, че тя се намира в някакъв подем. Разбира се, че има надежди – когато изберат кандидата ти, почва да се обнадеждава и електоратът. Но това, прогнозирам, няма да продължи особено дълго. И ако в предстоящата вече предизборна кампания ГЕРБ бъде достатъчно енергичен, ако традиционната десница бъде достатъчно мъдра, да не продължава със своите разделения, апетитите на БСП към властта може да се окажат несъстоятелни“ (проф. Калин Янакиев, 3.1.2017, http://www.faktor.bg/mnenia/intervyu/...).

  6. Филка Русофилка
    #25

    10. Изборът на Радев не е успех напълно на БСП. Той е резултат на по-дълбоки девиации в българското общество. Той беше избран не толкова защото, както твърдят апологетите на БСП, народът бил отвратен от политиката на ГЕРБ и пр. Радев спечели поради не особено успешния кандидат на ГЕРБ, поради разединението на десницата и надигането на ксенофобско-националистически настроения около лидери като Каракачанов, и страховете от т. н. заливане от мигранти. Като добавим към това и светкавично изградените, но със сигурност неможещи да бъдат дълготрайни олигархични проекти, като този на г-н Марешки…

  7. Филка Русофилка
    #24

    9. Не мога да се чувствам удовлетворен, представен от партии, които говорят много умно какво трябва да се направи в България, но така или иначе никога не се добират до властта, и по този начин се превръщат в политически кръжоци, а не в реални политически партии…

  8. Филка Русофилка
    #23

    8. Да пребиваващ години наред като кръжок от много умни политически хора, които обаче нямат какъвто и да е достъп до властта, не е политическо поведение. Политическите субекти се създават, за да реализират своите проекти във властта. Проблематиката е много трудна – как да не отстъпиш от своите принципи и да участваш във властта. Калкулацията на тези две неща не се удава на традиционната десница. Много искам да започне да й се удава…

  9. Филка Русофилка
    #22

    7. Ако това нещо не стане, десните в България ще претърпят много тежки загуби. А в момент, в който и в България, и в света са заложени такива големи рискове, да се играе такава контрапродуктивна игра е направо казано исторически безотговорно. Това, което трябва да се прави е – кой каквито иска политически субекти да създава, но да ги създава така, че когато има избори, те да се явят като едно. Ако не могат да се превърнат в нещо единно, те следователно са се превърнали в сектанти. Точно като такъв сектант се проявява г-н Радан Кънев…

  10. Филка Русофилка
    #21

    6. Да раздърпваш тази група в различни посоки, или да си съперничиш за привличането на тази група в една или друга посока - е абсолютно контрапродуктивно. Виждам себе си като радетел за събирането на традиционно десните политически субекти, за да могат да разчитат на този малък, стабилен, уви нерастящ, но можещ да започне да намалява, електорат от антикомунисти, проевропейци и съзнателни демократи. В този вид съществуващите традиционно десни са буквално осъдени да единодействат с партия ГЕРБ. Това ще бъде валидно за още няколко години нататък…

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.